• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon DÜŞÜNDÜN MÜ?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 17
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


mehmet_ali”Kesinlikle senin düşündüğün gibi değil! Dönüş Rabbine olmasına rağmen insan, kendisini yeterli gördüğünde, kesinlikle azar.”
(Alâk 6-8)

 Son günlerde Ülkemiz ve toplumumuz üzerinde oynanan oyunları görmezden gelemeyiz. Bu oyunda rol alan aktörler acaba şu fanî dünyada daha ne kadar ömür süreceklerini hiç düşünmüyorlar mı? Bu aktörler (Kişi, Kurum veya Uluslar arası Şirketleri Yönetenler) âhiret hayatına gerçekten inanıyorlar mı?

Uçsuz-Bucaksız Evren içine bir nokta kadar bile olmayan insan, nasıl oluyor da kendini güç sahibi sanarak, kendisini yoktan yaratan Rabbine kafa tutmaya yelteniyor? Yaratılış amacını nasıl unutabiliyor?

“İnsana gelince, Rabbi onu her ne zaman sınayıp da kendisini üstün kılar ve nimetler verirse: “Rabbim beni üstün kıldı” der. Ama her ne zaman da sınayıp rızkını daraltırsa: “Rabbim beni aşağıladı” der. 

Kesinlikle sizin düşündüğünüz gibi değil! Doğrusu siz, yetimi, üstün-saygın bir şekilde yetiştirmiyorsunuz. Yoksulun yiyeceği üzerine birbirinizi özendirmiyorsunuz. Oysa mirası yağmalarcasına öyle bir yiyişle yiyorsunuz ki! Malı öyle bir sevişle seviyorsunuz ki, yığmacasına!” (Fecr 15-20)

Âhirette herkesin iyi veya kötü, yaptığı işlerin karşılığını görmesini/ Allah’ın sosyal düzeni belirleyen ilkelerini yalanlayan şu kimseyi gördün mü/ hiç düşündün mü?” (Maûn 1)

Rabbimizin yukarıda anlamları verilen âyetlerini Arapça lisanı ile değişik makamlar ile ve gözyaşı dökerek okuyan ve dinleyenler hiç düşünmüyorlar mı? Bu aktörler ile muhatap olunur da bu âyetler üzerinde söz açarsanız o kadar edebî cümleler ile bu mesajları anlatırlar ki, kendinizin imanından bile şüphelenebilirsiniz.

Ebedî hayata gerçekten inanan kişi, toplumda sadece iyilik ve güzellik üretmelidir. Toplumun tüm fertlerinin insanca yaşayabilmeleri için çalışmalıdır. Dünya’nın tüm mal varlığını toplamak, güçsüzleri sömürmek gibi bencil bir yaşamı aklına bile getirmemelidir.

Âhiret korkusu, rahatını seven ve dünya nimetlerini arzu edecek bir yapıda yaratılmış olan insanı bu uğurda işleyeceği suçlardan caydırabilecek bir unsurdur. Çünkü menfaati için her türlü sorumsuz davranışı işleyebilecek nitelikteki insanoğlu ancak bir “mükâfat ve ceza yurdu”nun varlığı sayesinde kendisini denetleyebilmekte, böylece dünya yaşamındaki kötülükler bir parça da olsa frenlenebilmektedir. Âhiret korkusunun hiç olmadığı bir dünyada nasıl bir kargaşa, düzensizlik ve çürümenin hüküm süreceğini hayal etmek bile dehşet vericidir.

İşte şu günlerde toplum olarak yaşadığımız olaylara tarafsız bir gözle yukarıdan bakabilirsek; kimilerinin şahsî menfaatlerini koruma gayreti içinde bulunduklarını, kimilerin hizmet amaçlı işgal ettikleri makamlarda görevlerini basit menfaatler uğruna kötüye kullanabildikleri, kimilerinin de Rab dışında kul oldukları fanî insanların her sözünün, Rabbimizin mesajlarına uygun olup olmadığına bakmaksızın kabul edip konuştuklarını görmekteyiz. Sarf ettiğimiz sözlerin Allah’ın Rabliğini kabul etmemiş bulunan kişi, kurum veya uluslar arası şirket yöneticilerinin menfaatlerine yarayıp yaramadığını hiç düşünemiyoruz.

Rabbimiz Kur’ân mesajını tüm dünya insanlarının huzur ve güven içinde yaşamaları için bildirmiş iken, Kur’âna inanmayan, sadece doymak bilmeyen iştah ve hırs ile sömürü düzenlerini koruyan, Kur’ânî ifade ile hayvandan da daha aşağılaşmış bulunan (kişi, kurum ve uluslar arası şirketlerin) tuzaklarına alet olmamalıyız.

İngiliz Birleşik Krallık Başbakanı William Ewart Gladstone (d. 29 Aralık 1809, ö.19 Mayıs 1898) Gladston “Türklerin elinden Kurânı almadıkça onları yenemeyiz” demek cüretini gösterebilmiş iken, ülkemizde oluşturulmak istenen kaos ortamından kimlerin yararlanacağını iyi düşünmemiz gerekmez mi?  Kur’ânda Rabbimiz bizlere ne mesajlar veriyor ki elimizden Kur’ân alınmak isteniyor?

Kur’ânda Rabbimiz diyor ki: “Ve hep birlikte Allah’ın ipine sıkıca sarılın/Allah’ın ipi ile korunun, ayrılmayın ve Allah’ın üzerinizdeki nimetini hatırlayın: Hani siz, birbirinize düşmanlar idiniz de, Allah, kalpleriniz arasında ülfet oluşturdu. Sonra da siz, O’nun nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de oradan sizi O kurtarmıştı. İşte Allah, kılavuzlandığınız doğru yolu bulasınız diye alâmetlerini/ göstergelerini sizin için böyle ortaya koyar.” (Âl-i İmran 103)

Basîretimizi kaybetmeyelim, birbirimizi kardeşçe sevelim. Dua edelim.

Bakî olan Allah’a emanet olunuz.

 

Son Güncelleme (Cuma, 10 Ocak 2014 19:35)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #4 RE: DÜŞÜNDÜN MÜ? 2014-01-22 11:10
Akli selim, kalbi selim insan böyle olsa gerek. Hayatını Kuran'a göre tanzim eden, kalbini ve aklını onun emrine veren insan Allah sevgisiyle olayları işte böyle yorumlar. Kıymetli dostumun bu teşhisinden ve uyarısından gerçek akıl ve iman sahipleri inşallah gereken dersi alır.
Bu gün bir Müminin uyarısını dikkate almayanlar yarın kafirin emiri altında inim inim inlerken gerçeği görseler de iş işten geçmiş olacak. Ne olur çok geç kalmadan aklımızı başımıza alalım. Bizim Rabbimizden ve bir birimizden başka kimimiz var ki... Sağ ol kıymetli insan, aziz dost.
Alıntı
 
 
+2 #3 RE: DÜŞÜNDÜN MÜ? 2014-01-08 16:36
MEHMET ALİ BEY, AKLINIZA VE FİKRİNİZE SAĞLIK. TEBRİK VE TEŞEKKÜR EDİİYORUM.
SELAMLAR....
Alıntı
 
 
+1 #2 RE: DÜŞÜNDÜN MÜ? 2014-01-08 10:16
sizin Karadeniz TV de Sayın Hakkı Yılmaz beyefendi ile yaptığınız programı da ilgiyle izliyorum.Artık müslümüanların Kur'an-ı çok okuyup sevap işleme yerine anlamaya yönelik gayretlerinde yarar var Cevizi kemirme yerine içine nüfus etme zamanı. Cevizi nekadar kemirset içini tadamadıktan sonra onun tadını alamayızb. Selamlar. başarılar
Alıntı
 
 
+1 #1 RE: DÜŞÜNDÜN MÜ? 2014-01-08 10:12
Sayın savcım Kur'an ışığında son olayları çok iyi yorumlamışsınız . Bu olayların altında hep güce göz dikme ve güç olma mücadelesi yatıyor. "RABlaşma" demeye dilim varmıyor. Bu olaylar^" KUR'AN-I KERİMİ ÇOK OKUYUP HİÇ ANLAMADIĞIMIZDA N KAYNAKLANIYOR" GERİ KALIŞILIĞIMIZIN ALTINDA DA BÖYLE BİR GERÇEKLİK YATIYOR GİBİ GELİYOR BANA" .
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün395
Dün3860
Tüm Zamanlar4893945
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 33 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?