• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon TOPLUMUMUZ NEREYE GİDİYOR?..

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Kim verecek kedilere trafik bilgilerini,

Ki hayatlarıyla ödemekteler bir yandan öbür yana geçmeyi

(Sezai Karakoç/ Ayinler)

Atalarımız ,kışın karlı ve soğuk günlerinde hayvanlar ölmesin diye dağlara, ovalara yiyecekler bırakırlarmış. Kuşların barınmaları için kuşevleri yapmışlar.

Günümüzde ise toplumumuz nereye gidiyor? Hiç düşünüyor muyuz? Aşağıdaki haber başlıklarına bir göz atalım:

“Üç günlük bebeğin boğazını kestiler”

“Okulda baltalı dehşet”

“Canavar anne çocuk bakıcısı çıktı”

“Öldürüp,iki gün cesetle dolaştı”

“Canlı canlı gömmüşler”

“Öldürüp üçe ayırmışlar”

“Köpeği için arkadaşını baltayla parçaladı”

“5 lira için ağabeyini öldürdü”

Listeyi uzatmamız mümkün. Bize ne oluyor?

Geçmişteki toplum yapımızdan başka bir örnek verelim. Kanuni Sultan Süleyman zamanında İstanbulun farklı yerlerine içleri oyuk “Sadaka Taşları”konulur. Durumu iyi olan insanlar,bu taşların içerisine kimseye görünmeden paralar koyuyorlar. İhtiyaç sahibi fakirlerde bu paradan  ihtiyaçları kadarını alıyor. Acaba böyle bir örneği Avrupa, Amerika vb. yerlerde görebilir miyiz?

Ülkemizde bu günlerde sokaklara birer sadaka taşı konulsa durum ne olur? Cevabı hepimiz biliyoruz.Geçmişte toplumun bu kadar yüksek seviyede  olmasının sebebleri nelerdi? Günümüzde toplumumuzun bu duruma düşmesinin en önemli sebebleri nelerdir? Bu konuda gerekli araştırma ve incelemelerin yapılması gerekir.

Bizce en önemli sebebler arasında o günün eğitim sistemi ve toplumun manevi değerlerine bağlılığıydı.

Günümüzde ise başta eğitim sistemimizin yanlış olması, kitle iletişim araçlarının sorumluluktan uzak olmaları, kanunlarda boşlukların olması,yanlış kentleşme vb. nedenlerden dolayı toplumumuz sürekli kötüye gidiyor. Duruma el konulmaz ise Allah korusun günün birinde toplumun tamamen çökmesi mukadderdir.

Yapılan araştırmalar, insanın çocukluk dönemindeki yaşadığı olayların hayatının bütününde etkili olduğunu ortaya koyuyor. Onun için atalarımız “insan yedisinde ne ise yetmişinde de odur”demişlerdir. Bu yüzden  ahlak,karakter ve din eğitiminin çok erken yaşlarda başlaması gerekir.Televizyonlar,gazeteler yüksek karakterli bir toplum olmamıza yönelik yayınlar yapmalıdır.Kanunlarımız bu hedefleri gerçekleştirecek şekilde yeniden düzenlenmelidir.

Bundan birkaç yıl önce bir kediye araba çarpmasına şahit oldum. Kedi metrelerce havaya fırladıktan sonra feci bir şekilde can verdi.Bu olay gözümün önünden hiç gitmiyor.Bu yüzden yazının başındaki Sezai Karakoç’un şiiri çok anlamlı.Şehirlerimizi,yollarımızı,cadde ve sokaklarımızı öyle yapmalıyız ki;bırakın insanı, herhangi bir hayvan bile zarar görmemelidir.Bir hayvanı öldürmenin,insan öldürmeden hiçbir farkının olmadığı anlayışına sahip insanlar yetiştirmeliyiz.Yoksa gelecekte bugünleri de çok  ararız .

 

Degerli Yazarimiz Nizamettin YILDIZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Salı, 19 Şubat 2013.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün364
Dün6265
Tüm Zamanlar4622651
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 146 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 908
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?