• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon KOKUŞMUŞLAR TATİLE ÇIKMAZ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


MustafaYulug1Bir TRT haberi daha: G.W.Bush'un ABD Başkanı olduğu dönemde, Irak işgali sırasında yaşanan yolsuzluklar bir bir ortaya çıkıyor. Irak'ın yeniden yapılandırılması için Amerikan ordusuna tahsis edilen yaklaşık 9 milyar doların izine rastlanmıyor. ABD'de yürütülen Federal soruşturma sonucunda, 2004 -2007 yılları arasında, yeniden yapılandırma için ayrılan 9 milyar doların yüzde 96'lık bölümünün de harcama kayıtlarına ulaşılamadığı anlaşıldı. ABD ordusu emrine verilen paranın yalnızca 300 bin dolarlık kısmı belgelenebildi.... Irak'ın yeniden yapılandırılmasına tahsis edilen bu 9 milyar dolarlık fon, ülkenin petrol ve gaz satışlarından elde edilen gelirlerden oluşuyordu. Irak halkı için kullanılması gereken bu fonun doğrudan Amerikan ordusunun emrine verilmesi, o dönemde yoğun tartışmalara yol açmıştı...

 

Irak'ta yolsuzluk, rüşvet ve kara para aklama suçlarına karıştıkları anlaşılan Amerikalı görevliler hakkında daha önce de epey bir soruşturma açılmıştı.

 

Irak savaşıyla ilgili Araştırma Komisyonu Başkanı Blix adlı kişi de, Irak'ta hiç bir kitlesel silahın bulunmadığının saptandığını, uluslararası hukuka tümüyle aykırı işgalin Başkan Bush ve 'çalışma arkadaşı' Blair'in 11 Eylül’ü de bahane etmesiyle gerçekleştirildiğini ifade etmiş.

 

Bush’un savaşı başlatmamaya dönük bir gücü var mıydı…O da ayrı ‘mesele’.

 

Ne demişti Birleşmiş Milletler Gıda Programı sözcüsü Jean Ziegler: ‘Eşitsiz ve dehşet verici bir dünya yaratan ve giderek vahşileşen bir borsa simsarları, spekülatörler ve mali haydutlar çetesiyle karşı karşıyayız’. Stiglitz de menkul sermaye borsalarını ‘kumarhane’ olarak nitelendiriyordu. Malum, bu alanların en büyükleri global yönetim kurulu’nun değerli üyeleri.

 

Bir de silahçılar var. 1960’larda Eisenhower, başkanlıktan ayrılırken uyarmıştı dünyayı, silah endüstrisi ile askerler arasındaki ‘birliktelik’ çok büyük sorunlar yaratacak diye. İşte yaratıyor. Silahçılar da global yönetim kurulu’nun ‘olmazsa olmaz’ üyeleri arasında.

 

Bu kokuşmuş ‘zevat’ için bir şey üretmeden paradan para kazanmak ve hem de insafsızca kazanmak, savaş çıkararak insancıkları yok etmeyi de ticaretin, zenginleşmenin bir parçası saymak çok doğal yaklaşımlar. Savaşlar silah, uyuşturucu ticareti, soygun, haraç, kara para, yolsuzluk ve rüşvet devingenliklerini, zenginleşme açısından, daha bir etkili düzeye yükseltiyor, malum.

Meksika’da ABD’ne uyuşturucu taşıyan çeteler arasındaki savaşımlarda 2006 sonundan beri 25 bin kişi öldürülmüş. Bu yıl ölenlerin sayısı da 7 bin. Her şeyi açıklamıyor mu bu rakamlar…


Suriye’de dünyanın her tarafından toplanılan paralı askerlerle sahneye konan trajediye bir bakın… Devletler üstü global sermaye devletinin iradesi her şeyin üzerinde…

 

Bizim ülkemizdeki silahlı, ölümlü savaşımların başlatılmasında da, sürdürülmesinde de global avantasal etkenler temel rol oynadılar kesinlikle. Geçenlerde, bu işleri kavradığı anlaşılan bir yetkili şöyle bir laf etti: ‘Aynı silahları her iki tarafa da aynı odaklar satıyorlar. Kavganın bitmesini niçin istesinler ki’.

 

İşin esasını ele alsak sorunu da çözebileceğiz ama buna gücü yeten mi yok acaba…

 

Havadan kazananlar altın’dan, petrolden yeterince istifade ettikten sonra rutin borsa işine döndüler. Şimdi yeniden dolara taktılar. Yoksulları bir süre de bununla soyduktan sonra başka şeylere yönelirler.  Medya ve temel dizginler ellerinde olduğu için diledikleri yöne doğru veriyorlar gazı, zavallıların paracıklarını, üretimlerini zimmetlerine geçiriyorlar. Ayrıca, kriz tehdidi altında, hükümetleri, bazı eylemlere yönlendirmeye çabalıyorlar, ayak sürüyenleri cezalandırma yoluna gidiyorlar. Bu amaçla, soğuk savaş dönemiyle birlikte oluşturulmaya başlanılan tam teşekküllü sermaye ajanı örgütler ile ters tarafından eğitilerek geri zekalı maşa haline getirilmiş para ya da makam manyağı bireyleri devreye sokabiliyorlar.

 

Uyandırma servisinden işte bu kadar… Hani bir laf vardır: Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:49)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Perşembe, 24 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1151
Dün1285
Tüm Zamanlar4525706
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 89 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5172
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?