• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama
Hata
  • JUser::_load: Unable to load user with id: 6898

PostHeaderIcon MİLYARLARCA İNSAN NASIL UYUTULUYOR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 7
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


MustafaYulug1ABD’de 11 Eylül olayı oldu da epey bir insan yok edildi, malum. Hemen ertesi günü kanalların birinde konuşan bir eski istihbaratçı tanıyı koydu: ‘Uzay silahları ile ‘konvansiyonel’ silah üretenler arasındaki kavganın sonucu…’. Üstelik de aynı zat, kısa süre sonra ABD ordusunun savaşa sokulacağını da söyledi. Böylece, trajedinin sermaye derin devletinin işi olduğu açıklanmış oluyordu. Ancak, bu zattan başka gerçeği vurgulayabilen kişilere pek rastlanmadı. Halklardan, gerçek failleri gizlemek için de El Kaide diye yine derin devletçe finanse edilen bir ‘sözde’ örgüt ‘lanse’ 
edildi. Derin devletçiler, şimdilerde ‘füze kalkanı’ falan gibi laflarla pazarlanan ‘uzay’ silahlarının satışı yoluyla daha, daha zenginleşme kulvarında koşuşturuyorlar.

 

Suriye’de binlerce paralı askeri toplayıp ellerine silah, ceplerine aylık koyanların gerçekte hangi odaklar olduğuna işaret edebilen bir Allahın kulu çıkıyor mu… Papa bile kendini tutamayıp patladı da sanki susması ‘rica’ edildi gibi…

 

‘Washington’da İran savaşları’ diye bir haber… ‘P5 + 1 ülkeleri İran’la nükleer anlaşmanın detaylarını şekillendirirken, Beyaz Saray, Kongre’nin pazarlıkları sabote etmesini engellemeye çalışıyor… Obama, (Sabote etmeye dönük) tasarının kongreden geçmesi halinde müzakerelerin çökeceğini ve savaş olasılığının artacağını anlatıyor’ (Milliyet, 19 Ocak 2014). Kongrenin epey bir üyesi derin sermaye devletinin güdümünde, onlar doğrudan İran’ın bombalanmasını ve böylece de yeni bir savaş başlatılmasını dayatıyorlar. Savaş’tan sermaye bin türlü karlı çıkıyor çünkü (Tarihi eserlerin yürütülüp pazarlanması bile var işin içinde).

 

Gelelim daha kolay anlaşılabilecek başka bir numaraya. Ülkemizdeki araba satışları biraz düştü gibi olunca hemen sermaye, adamlarını harekete geçirip ‘Verginin vergisi olur mu, olmaz mı’ diye bir şeyler yazdırtmaya başladı. KDV, ÖTV’nin üstüne oturabilir mi gibilerden. Hemen yanıtlayalım: Bal gibi oturur da asgari ücretten vergi alıp milyonlarca liralık menkul kıymet kazancına dokunmamak vergi adaleti üzerine oturamaz., global sermaye böyle emreyliyor olsa bile yine de olmaz. Aslında, özel arabaların, hele hele lüks sınıfa girenlerinin çok ama çok daha ağır vergilendirilmesi lazım, yoksul halkların yol ve havasının kurtarılması için… Bildiğim kadarıyla, Güney Kore uzun süre bu alanda yüksek vergiler uyguladı. Japonlar küçük araba modelini egemen kılarak sorunu epey yumuşattılar. Sermayeye elini verip kolunu kaptıran Çin Komünist Partisi şimdi kara kara düşünüyor… Buna karşılık, otomobil ithaline kapılarını açan Küba yüzde 400’lük vergi bindirme yoluna gitti. Ülkemizdeki kamu maliyeciliği, birçok başka ülkede olduğu gibi, sermayeye hizmet maliyeciliğine dönüştürülmüş görüntüsü veriyor.

 

Uyandırma olasılığı içeren başka haberler: ‘Greenpeace, ünlü markaların çocuk giysileri ile ayakkabılarında zehirli kimyasallar bulunduğunu açıkladı’ (Cumhuriyet, 15 Ocak 2014). ‘Şekerli besinler çocuklarda şeker hastalığı görülmesini sıklaştırdığı gibi obezlik oranını da üçte bire yaklaştırdı’ (Internet). Ya buna ne denecek: ‘Dünya servetinin yarısı nüfusun yalnızca yüzde 1’ine ait. On insandan yedisi son 30 yılda ekonomik eşitsizliğin daha da arttığı ülkelerde yaşıyorlar’ (Oxfam International’ın 20 Aralık 2014 günlü raporu).

 

Hukuk, iktisat, kamu yönetimi gibi alanlardan geçmiş okumuşların, öğretilenlerden, anlatılanlardan beyinlerini epey bir kurtararak dünyamıza egemen yönetim gerçeğini daha iyi anlamaya çalışmalarının sağlıklarına bir zararı olmaz da halklar için, uzun dönemde de olsa, küçücük de olsa ‘sömürüden, yoksulluktan, açlıktan, evsizlikten, zulümden, kan dökülmesinden kurtuluş olasılığı yaratabilir diye ‘acizane’ düşünmekteyim.

Son Güncelleme (Cumartesi, 12 Kasım 2016 21:49)

 

Degerli Yazarimiz Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 26 Mayıs 2018.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün608
Dün1485
Tüm Zamanlar4528248
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 71 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5217
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?