• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon KÜFÜRNAME/SÖVMENAME

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


Türk milletinin önemli özelliklerinden birisi de küfür etmesi/sövmesidir. Adeta bu durum bir erkeklik göstergesi olarak da takdim edilmektedir. İnsan niye küfreder/söver, küfrü/sövmeyi kimden öğrenir, niye yayar, yaygınlaştırır? Bunlar üzerine düşünülmesi gereken sorulardır. Bazı yerlerde küfür/sövme çok sıradan bir şeymiş gibi görülmektedir. İşin kendisi başlı başına zaten garabet bir şey iken bir de kan bağı olan veya çak yakın akrabalık ilişkisi olanların birbirlerine karşı yaptıkları, söyledikleri küfürler/sövmeler var ki bu da cahilliğin hangi boyutlarda olduğunu göstermektedir.

 

Yaşadığımız toplumun sıradan davranışı gibi görülen ve basite indirgenen bu çirkin durum ne yazık ki İslami hassasiyeti olduğunu düşündüğümüz kardeşlerimiz arasında da pekâlâ görülmektedir. Sonradan İslami hassasiyet kazanan kardeşlerimiz cahiliye dönemi adetlerinden tamamen silkelenemediği için zaman zaman böyle açıklar verebilmektedir. Bizim Tilki’yi suçüstü yaptığımızda der ki: “Bunda ne var, bu küfür mü?” Biz de deriz ki: ‘’Bu küfürdür/sövmedir, ağzını bozma, çirkin sözler Allah diyen ağızlardan sadır olmamalıdır. Kötü olandan sakındırmaya, iyi olanı tavsiye etmeye çalışırız. Peygamber Efendimiz der ki: “ Mü’mine sövmek, fısk (kötülük), mümini öldürmek ise küfürdür.” (Kenz’ul-Ummal, 8094) Çirkin söz veya küfür/sövme mü’minlere yasaklanmış davranışlardandır. Ancak asla hafife alınmaması gereken davranışlardandır. Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “(Onların) Allah’tan başka (değer verip) taptıklarına (hakaret edip) sövmeyin. Sonra (onlar da) cahillik ederek hadlerini aşıp Allah’a söverler…” (6/En’am, 108) Evet, küfretmek/sövmek, kime yönelik olursa olsun Rabbimiz tarafından cahillik olarak nitelendirilmektedir. Mü’min ise cahiliyenin her türlü uygulamasından uzak durmalı, durmayı başarmalıdır. Peygamber Efendimiz bırakın bir insana, bir mü’mine küfretmeyi/sövmeyi çevreye karşı bile mü’minleri bu çirkin eylemden sakındırmıştır: “Rüzgârlara sövmeyin, şüphesiz rüzgârlar da memurdurlar/görevlidirler. Dağlara sövmeyin, vakitlere sövmeyin, günlere sövmeyin ve gecelere sövmeyin. Aksi takdirde günahkâr olursunuz ve kendinize döner.” (İlel’uş-Şerayi’, 577/1)
Türk toplumunda en yaygın olarak kullanılan küfür/sövme muhatabın annesine veya eşine yöneliktir. Bu küfür/sövme yakın çevredeki insanlara yönelik ise bu çok daha büyük bir çirkinliktir. Hâlbuki bu annenin elinden, bu eşin elinden yemek yemiştir, su içmiştir, ikramlarına muhatap olmuştur. Geçmişte çok yakın muhabbetin içinde olan insanların eften püften diyebileceğimiz sebeplerle ayrı düştüklerinden cahiliyenin adetlerinden olan bu çirkinliğin girdabına kapıldıklarını görmekteyiz. Peygamberimiz bu konuda da uyarılarına devam etmektedir. “En büyük günahlardan biri insanın anne babasına sövmesidir.” Kendisine, “İnsan nasıl anne babasına söver?” denilince şöyle buyurmuştur: “İnsan birine söver, o da buna karşılık onun anne babasına söver.” (Bihar, 74/46/6)

 

Küfretmek/sövmek en adi işlerden sayılan hırsızlıktan da adidir, çirkindir. Zaman zaman gençleri uyarırım ve derim ki: “ Bakın ben sizin bir eşyanızı alsam, çalsam sonra da pişmanlık duysam, vicdan azabı çeksem size gelir yaptığım davranışı söyler, özür diler, sonra da helallik isterim. Siz de özrümü kabul eder hakkınızı helal edersiniz. Peki ben size desem ki : “Ben sana, senin sevdiklerine… küfretmiştim; fakat sonradan pişman oldum, vicdanım beni rahatsız etti, sen bana hakkını helal et.” Bir kere ben utancımdan zaten bunu söyleyemem, bu hırsızlık yapmaya da benzemez, çok daha çirkin bir şeydir. Bilenler bilir bizim milletimiz hacca gideceği zaman etrafını-çevresini, hısım ve akrabasını gezer helallik alır-verir. Güzel bir davranıştır. Bazılarının vicdanı aşırı derecede rahatsızlık verir ve der ki: “Ya ben geçmişte bir cahillik ettim, sana ait şunu, bunu vs. çaldım, şimdi bu yükle gidemem, sen bana hakkını helal et.” Bunlara da şahit olduk, sizler de muhakkak ki şahit olmuşsunuzdur. Peki, küfrettiği/sövdüğü için karşı taraftan helallik alanı gördünüz mü, duydunuz mu, şahit oldunuz mu? Ben ne duydum, ne gördüm, ne de şahit oldum. Nasıl bir şey ki özür dilemesi yok, helallik alması yok; çünkü utanç verici, rezalet bir şey.

 

Küfretmek/sövmek o kadar çirkin bir davranış ve söylem ki insan içine dahi gömemez. Cenaze namazlarında bu durum aklıma gelir. İnsanlar bir şekilde küfrettikleri insanların cenazelerine katılırlar ve “İyi biliriz, mü’min ve muvahhid olduğuna şahitlik ederiz.” derler. Hâlbuki ölen de cenaze namazını kılan da birbirlerine küfretmişler/sövmüşlerdir. Cenaze namazı sırasında bu helalleşme yaşanır. Nereden geldiği bilinmez ama bazı hocalarımız ölen kişi adına haklarını helal eder. Küfrettiği/sövdüğü insanın cenaze namazını kılan kişi bu helallikle kendisini rahatlatmış olur. Peki, böyle bir şey var mı? Hayır, öyle yağma yok. Nerede, kimlerin içinde, nasıl bir ortamda küfrettiysen/sövdüysen aynı şekilde özür dilenmeli, helallik alınmalıdır. Zor değil mi? Öyle cenaze namazına giderek kurtaramazsın/kurtaramayız.

 

Gelin bu çirkin eylemin yaygınlaşmasını engelleyelim, en azından pirim vermeyelim, hoş görmeyelim, yüzümüzü ekşitelim, başımızı çevirelim, orayı terk edelim ki o çirkinlik bizden onay almasın.

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1153
Dün1285
Tüm Zamanlar4525708
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 87 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5172
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?