• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon DÜNYANIN GELECEĞİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

Mehmet_Cobanİslam Allah'ın insanlara gönderdiği etik değerlerin toplamıdır. İnsanların ürettiği hiç bir etik değer, Allah'ın insanlara gönderdiği etik değerlerden üstün olamaz. İnsanlar daima çıkarlarına göre etik değer üretebilirler.

 

İşte en çağdaş, en modern batının ürettiği toplumsal ahlak… Bütün dünyayı soyma üzerine kuruludur. Eğer bunun insanlık ilkelerine uygun olduğunu düşünen varsa, insanlığını gözden geçirmesini öneririm.

 

Bugün bazı insanlar Müslümanların birinci dünya savaşının ardından yenilerek, batı tipi ve batıya bağlı yöneticiler tarafından yönetilmesi, ülkelerinin sömürülmesini İslam ile ilintili olduğunu zannediyorlar. Tam tersine Müslüman ülkeler İslam'ı yaşamlarından uzaklaştırıp bireyselleştikleri, batılılar gibi çıkarlarına göre hareket etmeye başladıkları için, çıkar kavgasında batıya yenildiler.

 

Müslümanlar çıkar kavgalarının ötesinde, insanlığın kavgasını verdikleri dönemlerde de, batıya diz çöktürüp üç kıtaya hâkim oldular.

 

Bu durumu Allah kitabında bütün açıklığıyla ifade etmektedir. Allah'a verdikleri sözleri yerine getirmeyen toplumlar, umulmadık şekilde yine Allah'a karşı olanların eliyle de cezalandırılırlar. Müslümanlar İslam'dan uzaklaşmasının sonucunu yaşıyorlar. Çıkar güçleri eliyle cezalandırılıyorlar.

 

Ama yarın, gelecekte işler tersine döndüğünde, bundan iki, üç, dört asır önce olduğu gibi, yine Müslümanları dünyanın hâkimi görebilirsiniz.


Eğer bundan beş yüz sene önce dünyaya baksaydınız. Batı diye bir şey vardı ama Müslümanların karşısında ne yapacağını bilemiyorlardı. Tıpkı bugün Müslümanların ne yapacaklarını bilemedikleri gibi…

 

Müslümanlar 2000 yıllık roma imparatorluğuna son verdiler. Avrupa'nı yarısına, Afrika'ya, Ortadoğu'ya hâkim oldular. Yarın aynı şeye sahip olamayacaklarını kimse iddia edemez.

 

Hiç bir zaman dünya tarihi aynı şekilde cereyan etmez. İmparatorluklar kurulur, imparatorluklar yıkılır. Bundan iki yüz yıl önce Amerika diye bir şey yoktu. İngilizlerin, İspanyolların, Portekizlilerin sömürgesi Amerika, yüzlerce yıl Avrupa'ya karşı özgürlük mücadelesi vererek, sonra kendi içinde yüzlerce yıl savaşarak bugüne geldi. Bugün 52 ülkenin birleşmesiyle meydana gelen Amerika'nın yarın 52'ye bölünüp tarihten silinmeyeceğini kimse garanti edemez.

 

Ne yazık ki, ülkemizdeki Müslümanlıktan uzaklaşmış, ama kendilerini Müslüman zanneden toplumlar, batının ve ülkemizdeki batı yandaşı aydınların, politikacıların yazdıkları yalanlara inanıyorlar. Tarihin anatomisini yapamıyorlar. Tarih tekerrürlerden ibarettir. Ülkeler kurulur, güçlenir, yıkılır. Amerika kuruldu, güçlendi, yıkılacak. Belki bizler görmeyeceğiz. Ama çocuklarımız görecek. Batı, iki dünya savaşıyla milyonlarca insanı katletti. Bugün güçlü, yarın ne olacağı belli değil. İşte ÇİN, ekonomik olarak Avrupa'yı bitirdi. Avrupalı sermaye, uzak doğuya kaçtı. Avrupa'nın şirketleri, Avrupa içindeki fabrikalarını kapatıyor, uzak doğuya fabrikalar açıyor. Avrupa'da önümüzdeki 30 yıl içinde, işsizlik, karışıklık, isyanlar başlayacak. Avrupa ülkeleri birbirine girecek. Çünkü sermayenin ülkesi yoktur. Onlar uzak doğuya şimdiden kaçtılar.

 

Bundan otuz yıl önce Avrupa bu hale gelecek deselerdi kimse inanmazdı. Bu tarihi not alın ve şuna inanın ki, batının 30 yıl içinde birbirine gireceğini, birçok ülkede isyan çıkacağını, yönetimlerin değişeceğini, insanların fakirlikten açlık ve sefalete düşeceğini söylüyorum. Bunların hepsi gerçekleşecektir. Yarının dünyası uzak doğudan yönetilecektir. Bugünün dünyaya en büyük borçlusu Amerika elli yıl içinde darmadağın olacaktır.

 

Bunlar bir ütopya değildir. Bunlar tarihin gerçeklerinin günümüze yansımasıdır.

 

Batı dünyası, bireysel, çıkarcı ahlaka dayalı sistemiyle birbirini yiyecektir. Üçüncü dünya ülkeleri, uzak doğu, Asya güçlenecektir. Afrika güçlenecektir. Batıda çözülmeler başladıkça, batılı sermaye uzak doğuya, üçüncü dünya ülkelerine, Afrika'ya kayacaktır. Sermaye ile bu ülkeler ciddi savaşlar verecek ve halklar sermayeyi dize getireceklerdir.

 

Çünkü halkların çıkarlarıyla, sermayelerin çıkarları çatıştığında, daima halklar kazanacaktır.

 

İslam'ın gerçeğini, tarihin anatomisini bilmeyenler güne bakarak ucuz yorumlar yapıyorlar.

             

Son Güncelleme (Cuma, 14 Şubat 2014 20:14)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün517
Dün4705
Tüm Zamanlar4616539
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 91 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 901
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?