• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon TÜRKİYE'NİN ÇILGIN PROJELERİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


ilhan akkurtBundan 15 yı kadar önce ilk Avrupa seyahatim olan İtalya’yı görünce içinden “Oğlum İlhan biz savaşı çoktan kaybetmişiz. Boş yere bir Türk dünyaya bedel diye atıp tutmayalım. Bu adamları yakalamak nere biz nere” diye hayıflanmıştım. O dönem ülkem hala hasta adamlıktan kurtulamamıştı. Ekonomik sorunlar, işsizlik, bölücülük, başörtüsü, irtica tantanaları ile birbirimizle didişip dururken benim ülkemin başı dik olarak dünya ülkelerinin arasında yer alması çok zor görünüyordu. O dönem başörtüsünden okulundan ve meclisten kovulanlar şimdi mecliste ve her yerde rahatça yaşayıp ne demokrasi ne de laikliğin bozulmadığını görünce boş yere nasılda birbirimize düşman edildiğimizi anladık. Aradan geçen çok kısa bir zaman içinde ülkemdeki ekonomik değişmelere baktığımda o karamsar halim değişti ve geleceğe daha ümitle bakar hale geldim. Bir haber sitesi ülkedeki büyük projeleri şöyle sıralamış:
 

Sinop Nükleer Santrali:22 milyar $

Akkuyu Nükleer Santrali:20 milyar $

İstanbul-İzmir Oto:16 milyar $

Taarruz Uçağı(JSF):16 milyar $

Kanal İstanbul:15 milyar $

3.Havalimanı:36.3 milyar £

Marmaray:5 milyar $

Haydarpaşa Limanı:5 milyar $

Anakara-İstanbul YHT:4 milyar $

Sivas-Kars YHT:4 milyar $

Ankara-İzmir YHT:4 milyar $

3.Köprü:2.5 milyar  $

ATAK Helikopteri:3.3 milyar $

Yeni tip denizaltı:2.7 milyar $

Ankara-Sivas YHT:2.5 milyar $

Ulaştırma Uçağı:1.7 milyar $

Avrasya Tüneli:1.3 milyar $

M60 Tank Modernizasyonu:687 milyon $

Mayın Avlama Gemisi:625 milyon $

Sea Hawk Deniz Helikopteri:557 milyon $

ALTAY Milli Tankı:500 milyon $

Milli Uçak Gemisi:1milyar $ *

Bu projelerin toplam değeri 150 milyar dolar civarındadır. Tabi daha içinde yerli uydumuz projemiz, insansız uçak, kısa menzilli füze, ithal erken uyarı AWAC uçakları ve uzun menzilli füze sistemleri yok. Küçükte olsa nihayet bir uçak gemimiz de oluyor.

Tabi gücü olanın gücü kadar konuştuğu bir dünyada bu gelişmeler önemli. Piyon olmaktan çıkıp oyun kuran bir ülke konumuna yükselmek birilerini ürküttüğü muhakkak. Ülkem adına bütün bu gelişmeler birilerinin hegemonya hesaplarını fena bozmaktadır. Daha şimdiden Avrupa Birliğinin raporlarında Afrika ve Balkanlardaki Türkiye sevgisini Osmanlı tekrar dirildi diye yer almaktadır. Tabi bu hesapları bozulanlar ülkemizde operasyon üzerine operasyon yapılmaktadır. Bu oyuna birilerinin muhalefet duyguları baskın gelip başkalarının yazdığı tiyatrolarda gönüllü figüranlık yaptıkları görülmektedir.

Ülkemizdeki son zamandaki yaşanan siyasal sorunlar hak, hukuk ve demokratikleşme adına bazı istenmeyen gelişmelere sürüklenmekten şikâyet edenler, ülkenin bu duruma gelmesinde oynadıkları rolü nedense görmezden gelmektedirler. Bazı hakların geriye gittiğini ve darbe döneminde yaşanan benzeri gelişmelerden şikâyet edenlerin, her hareketlerinin de benzer eylemler olduğunu görmezden gelmektedirler. Bütün bu yanlışların temelinde yatan ger şu; herkes kendi ayağına basıldığında bağırıyor ve herkes demokrasi, hak ve özgürlükleri yalnız kendisi için istemektedir. Herkes sadece kendinin olduğu bir demokrasi peşinde.

*http://www.timeturk.com/tr/fotogaleri/turkiye/turkiye-nin-cildirtan-projeleri/2

http://dunya.milliyet.com.tr/turk-ucak-gemisi-israil-i-alarma/dunya/detay/1832354/default.htm

Son Güncelleme (Cuma, 14 Şubat 2014 20:13)

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün757
Dün3860
Tüm Zamanlar4894307
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 44 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?