• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon SİYASET SANATI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

Dün bir Amerikan filmi seyrettim. Filmin konusu hukukla ilgiliydi. Genç, azimli bir avukat, cezaevine girmiş suçluyu mahkemede savunuyor. Birlikte çalıştıkları dedektifle öyle delillere ulaşıyorlar… Mahkeme de öyle mantıklı sorular soruyorlar… Jüriyi öyle etkiliyorlar ki, savundukları insanı kurtarıyorlar. Ancak bir hafta sonra öğreniyorlar ki, mahkemede suçsuz çıkardıkları kişi meğerse gerçekten suçluymuş.

 

Adaleti şaşırttığına inanan avukat, mahkeme hâkimiyle özel görüşmeye gider. Hâkim 70 yaşlarında tecrübeli bir hâkim. Avukatı dikkatle dinledikten sonra, avukata “boş ver, sen başarılı bir avukatsın” der. Avukat şaşırır. Avukatlık ilkelerine ayrı olduğunu düşünmektedir. Hukuk okurken adalet için çalışacağına dair yeminini düşünür.  Hâkime, “nasıl boş veririm. Olmaz ki der” Hâkim, dikkatle yüzüne baktıktan sonra, “Sen iyi bir avukatsın, görevini yaptın. Elindeki delilleri kullanarak, müvekkilini kurtardın. Müvekkilinin suçlu olup olmaması önemli değil. Önemli olan senin başarın. Sen buna odaklanmalısın. Sana bir şey söyleyeyim mi? Yıllarca yaptığım hâkimlik sonucunda yaptığım hâkimlik işini sana şöyle tarif edebilirim. Benim yaptığım hâkimlik, yalanları yönetme sanatıdır. Çünkü davacı ve savunma avukatları, ellerindeki delilleri mümkün olduğu kadar güzel sunabilmek için, türlü yalanlar kullanırlar. Sen bunu çok güzel başardın. Bende, hem senin, hem savcının mahkemeye sunduğu yalanları yönettim. Hepimiz görevimizi yapıp topu jüriye attık” der.

 

Evet, savcılığın avukatları ile savunma avukatı, delilleri en güzel şekilde süsleyen yalanları söyleyerek topu jüriye atarlar. Daha doğrusu jüriyi kendi taraflarına çekerler. Hâkimin görevi bu oyunu yönetmektir. Mahkeme budur.

 

Filmin ardından, bir kanalda haber özetleri vardı. Orayı seyretmeye başladım. Haberleri seyrettikçe, filmden esinlenerek, siyasetçilerin yaptığı işin “yalanları yönetme sanatı” olduğu fikrine kapıldım. Herhalde yaşı 70 civarına gelmiş. Yıllarca filmdeki hâkim gibi, siyaset yapmış birisi de, sonuçta böyle diyebilir. Ona da SİYASET NEDİR diye sorulsa herhalde, “SİYASET YALANLARI YÖNETME SANATIDIR” diyecektir.

 

DEMOKRASİ ile yönetilen ülkelerde ne yazık ki, siyasetçiler önce yalanları yönetirler. Sonra yönettikleri yalanlarla toplumu yönetirler. İktidar ve muhalefet partilerini mahkemede davalarını yalanlarla savunan avukatlara benzetmek mümkün… Jüri halk… Kandırılmışlığın tadına vara, vara, vara, sandığa gidip oylarını kullanırlar.

 

Kandırılmışlığın tadını yaşamak güzel bir şey olsa gerek. Zira her seçimden sonra şikâyet edenler. Çoğu zaman bir daha oy verirsem ellerim kırılsın diyenler… En önde seçim çalışmalarına katılıyorlar. En önde kandırılmışlığın rehaveti ile sandıklara koşuyorlar.

Böylece yalanları yönetme sanatı siyaset… Yalanlarla toplumu yönetme sanatı siyaset… Görevini bihakkın yerine getirmiş oluyor.

 

Kandırılmak için bekleyen halk (jüri), kendilerini kandıracak olan siyasetçilerin gözlerinin içine baygın bakıyorlar. Hadi bir daha kandır. Hadi bir daha kandır. Ne olur dercesine, aşkından meftun olmuş maşuklar gibi, gözleri, kulakları gerçeklere kapalı hareket ediyorlar.

Eh ne diyelim. Kendi düşen ağlamaz mı?

Ağlamaz.

 

“Neye layıksanız öyle yönetilirsiniz”

 

Son Güncelleme (Cuma, 14 Mart 2014 15:54)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3754
Dün1441
Tüm Zamanlar4898747
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 52 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1994
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?