• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon YOUTUBE’MU YOKSA ÇOCUKLARI UYUTUBE’MU?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 8
ZayıfEn iyi 
Bilişim - Teknoloji

YOUTUBE’MU YOKSA ÇOCUKLARI UYUTUBE’MU?

Evimiz değerlidir. Evdeyken kapımızı kapatırız. Çıkarken hem kapatır hem de kilitleriz. Uzun bir süre evden ayrılacaksak, elektrikler kapatılır, Su vanası sonuna kadar sıkılır, Pencereler defaten kontrol edilir. Biraz pimpirikliyse eşlerden biri, diğerini sinir küpü eder tekrar tekrar kontrollerden.

Dükkânımız değerlidir. Dükkânımızın kapısını da kepenkleri de kapatır kilitleriz. Üstelik Alarm sistemi bile kurdurturuz. Para yada değerli eşyalarımız varsa Para kasası alırız.

Aracımızda değerlidir. Kapısını kilitlemekle kalmaz uzaktan kumandalı anahtarla tekrar tekrar kontrol bile ederiz. Yetmedi alarm takarız. Aracımıza zarar gelmesin diye park sensörü takarız. Aracımız o kadar değerlidir ki artık abartır iç ve dış kamera takarız.

Canımız değerlidir, bugün kuru fasulye yarın köfte sonraki gün kebap yeriz. Çıtayı çoğu zaman yükseltiriz. Rahat etmek için yatağımızı değiştiririz. Kendimizi yormamak için 2. Kata asansörle çıkarız.

Hele çocuklarımızın değeri, paha biçilemez. Reklamlardaki Master Kart bile yetmez. 1000 TL maaş alan bir baba, çocuğu çok istiyor diye 1000 TL lik telefon alır. Bir tencere yemeğimizin içinde 10 adet et parçacı varsa bunun yarısını çocuğumuza yedirir, yarısını da Anne-Baba paylaşır. O seviyor diye çocuk kanalları beraber izlenir (İstemesekte). Bir bebek, evin düzenini alt-üst eder :) Uyku saatlerimiz bozulur. Hiç çıkılmadığı saatlerde bakkal-market-eczane aramaya çıkarız. Severek takip ettiğin dizileri, O uyuyor diye her hafta kaçırırsın. Artık gezme planı da yapamazsın. Şu saatte emiyor, şu saatte uyuyor diye,  zaman uzmanı kesilirsin bir süre sonra  (2 yemek arası 2,5 saat alıyorsa benim pazara gidip gelem 1 saat alır. Marketi de 1 saatte tamamladım mı eve gelir altını değiştiririm. Hemen emzirir Halil dayımlara 1,5 saatte gitsek bu arada uyuyup uyanır. Yolda yorulmuştur huysuzlanır..….v.s – v.s) Gel de akşam gezmesi planı yap.

Telefonumuz da değerlidir. 2-3 değişik telefon kılıfı alırız çizilmesin, düşerse hasar görmesin diye. Hakkını vermeye çalışır, her anımızı telefonumuzla fotoğraflarız.

Ya bilgisayarımıza verdiğimiz değer. Temizliği, Antivirüsü, Isınmaması için almış olduğumuz önlemler... Güncellemelere önem verir, sorun yaşamamak için bir çok programı ücretli alırız. Alışverişimizi onunla yapar, filmimizi onda izleriz. Yazılarımızı hazırlar, resimlerimizi arşivleriz. Faturalarımızı öder, banka işlerimizi tamamlarız. Bilgisayarlar hayatımızın vaz geçilmez bir parçası olmuştur bile. İnternet olmayan yerde ise bilgisayarın hiçbir değeri yoktur. Kaçırdığımız bir filmi ya da diziyi izlemek için, görsel araştırma yapmak içinse Youtube sitesi dünyada en çok bilinen video sitelerinden biridir. Bilgisayarı ve interneti olan herkes hayatında bir kere de olsa youtube sitesine girmiştir.

Bir tanıdığım; “ (8-9 yaşlarındaki Çocuğumu kötü yollardan korumak için internet geçmişini incelerken youtube’da oyunların video çekimlerini izlemeye başlamış. Devamında yavaş yavaş ahlaksız görüntülerin olduğu videolara kadar gelmiş.” Peki burada kim suçlu? 8-9 yaşlarında bir çocuk youtube’un arama alanına uygunsuz videolara erişmek için anahtar kelimeleri yazacağını düşünmüyoruz değil mi?

Bunu bir de ben deneyeyim dedim ve kimya deney videoları ile başladım. Youtube’un tavsiye videoların yer aldığı sağ taraftaki sidebar kısmında  izlediğin video konusu ile alakasız, insanların ilgilisini çeken ahlak dışı bir video koyduğunu gördüm. Bu hemen hemen her video izlediğinde farklı bir tavsiye video olduğunu fark ettim. Maalesef burada çocuklarımız çizgi filmler de izliyorlar.

Yani youtubedan bir şey araştıracağın zaman çocukları uyoutube damı bakmak lazım?

Şimdi soruyorum sizlere; Yukarıda verdiğimiz değerlere muhalefet eden youtube Ülkemize verdiğimiz değerden daha mı önemli?

Ülke güvenliği söz konusu olunca her kesimin bir yumak olması gerekirken birbirimizi yerin dibine somamız en büyük handikapımızdır. Ülke geleceğini ilgilendiren ve Gelecek neslimizin ahlaki değerlerini zedelemeye çalışan bir firmaya uyarıda bulunmak ve/veya kapatma cezası vermek kadar normal bir durum söz konusu değildir.

Firma sahiplerine soruyorum, yanlış yaptığında ceza yiyorsun değil mi? Yada yanlış yapmamak için tüm kanunlara uyma zorunluluğun var değil mi? Türk firması olmamasına rağmen kapatılan bir firmanın arkasında durmak onları savunmak bu Ülkeye yapılacak en büyük ihanettir.

Diyorum ki; “YOUTUBE'DA TWITTER'DA KANUNLARA UYMAYIP, AHLAKİ DEĞERLERE ÖNEM VERMEYİP AKILLI OLMADIĞI SÜRECE KAPATILSIN.”

Soracaksınız, “Ya Twitter?”  twitter’ı olmayan yüzlerce insan tanıyorum, twitter kapatıldığı zaman hiç birinin özgürlüğü kısıtlanmış değil. Tabiki benimde. Hiçbir ülke vatandaşı, Türk milletindeki bazı hainler gibi değildir. Ulusal ortamlarda Ülkemizi, konusu olmadığı halde birilerine veya medyaya şikayet etmesi. Bulardan biri halen Millet Vekili. Sadece yaygara çıkarmak, başkalarının maşası olarak Ülkeyi gerginliğe sürüklemek en büyük idealleridir. Bunun sonucunda ekmekten otomobile her şeye zam geldiği zaman Hükümet kötü olmakta.

Bir dostumun feryadı:

“17 Aralık öncesi sıfır araba araştırıyordum. 65.000 TL olan bir araç beğendim. Kullanmış olduğum arabayı satıp beğendiğim arabayı almak istediğim zaman 17 Aralık operasyonu sonrası Euro baya artmıştı. Şimdi ne kadar?; 79.000 TL” aradaki farkın kul hakkını kim ödeyecek, soruyorum?

Gördüğünüz gibi Twitter, youtube, Gezi, 17 Aralık bahane…
Her şey, para hırsının ürünü.
Her şey, bir Müslüman Ülkenin gelişmesinin önüne geçilmesi için bahane.
Her şey, bize bir kat daha zarar vermek için bahane.

Bir çok şeyin bir şekilde telafisi olabilir ama,
"Ölümün ve kaybettiğin Ülkenin telafisi asla mümkün olmayacaktır."

ÜLKENE SAHİP ÇIK….

...

Son Güncelleme (Çarşamba, 11 Ekim 2017 22:06)

 
Author of this article: F. Savaş ASLAN

Yorumlar 

 
+3 #4 Normal kullanıcılara ne oluyorki?Fevzi Savaş ASLAN 2014-07-19 12:31
[[.........]uote name="Mehmet Ali OĞUZ"]Son günlerin vazgeçilmez sanılan araçları hakkında yaptığınız değerlendirme çok güzel. İbret aıp düşünülmesi gerekli.[/[.........]uote]

Bilişimciyim ama, yeri geliyor günlerce bilgisayarımı açmıyorum. Yeri geliyor, aylarca, Facebook veya t[.........]itterimi açmıyorum. Benim ihtiyacım olmuyorsa normal kullanıcılara ne oluyorki, vazgeçilmez görüyorlar.
Yorumunuz için teşekkür ederim..
Alıntı
 
 
+2 #3 Allah Razı OlsunFevzi Savaş ASLAN 2014-07-19 12:29
[[.........]uote name=""]Gercekten cok yerinde ve doğru tespitler.Kaleminize yüreğinize sağlık.Bu ülke hepimizin ÜLKENE SAHİP ÇIK!...[/[.........]uote]
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Saygılarımı sunarım.
Alıntı
 
 
+8 #2 RE: YOUTUBE’MU YOKSA ÇOCUKLARI UYUTUBE’MU? 2014-04-08 19:49
Gercekten cok yerinde ve doğru tespitler.Kaleminize yüreğinize sağlık.Bu ülke hepimizin ÜLKENE SAHİP ÇIK!...
Alıntı
 
 
+7 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2014-04-07 11:43
Son günlerin vazgeçilmez sanılan araçları hakkında yaptığınız değerlendirme çok güzel. İbret aıp düşünülmesi gerekli.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün372
Dün3860
Tüm Zamanlar4893922
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 41 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?