• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon SANAT

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


Saziment_HanimÜlkenizden sanatı,  sanatçıyı kaçırırsanız; akarsularınıza siyanür karıştırmış gibi olursunuz. İlk yudumda zehir bedeninize girer ve yavaş, yavaş bedeninize yayılır ve ölüm kaçınılmazdır. Sanat bir ülkenin kültürünü, gelişimini vs ortaya çıkarmasındaki, en büyük unsurlardan biri hatta atar damarlardan biridir. Toplumun huzurunu güvenlik güçlerinden çok, sanatın dalları korur. Sinemaya, tiyatroya, konserlere giden toplum sürekli gelişir, geliştirir. Anlatılan bir oyunda kapılan hisse çizilen bir resim söylenen bir parça çalınan bir senfoni, duygu ve düşünce dünyanızı değiştirir. Her ülke sanatıyla sanatçısıyla öğünmek ister. O yüzden en geri kalmış ilkel dediğimiz toplumlar dahi ellerindeki, tüm imkânları sanata ayırmışlardır. Muhafazakâr toplumlar da sanatı her zaman önde tutmuşlardır.  İran film sektöründe çok büyük atılımlar yapmış, dünyada yerini almıştır. Bizim ülkemiz nedense sanatta hala istediği yere gelememiştir. Sebep gücü elinde tutmayı başaran önce sanata ve sanat akımlarına darbe vurmuş engellemiştir. Bu engel belki de muhafazakârları daha çok kösteklemiştir ki seslerini duyurmakta verdikleri çabadan kimsenin haberi bile olmamıştır. Sol kesimse seslerini duyursa da, sosyal etkinlikleri gereken maddi karşılığı elde edememiştir.

Gelişmiş toplumlarda bulunan sanat fonları, henüz bize teşrifte bulunmadığı için, Sanatçı başka işlerde maddeyi çözüp, hatta kazancını sanata yatırarak çözmeye çalışır durumdadır. Nasıl ki teknolojiyle, sanayiyle, tarımla, hayvancılıkla ülkemizi bir üst düzeye çıkartmayı planlıyorsak, sanatla zirveye taşımayı da planlamalıyız. İlkelerimizi, sanatımızı dünya kabul etmediği sürece AB'ye girme hayallerimizde, hayal olarak kalacaktır. Galiba yönetimlerin düşünmesi gereken olgu, bindiği dalı kesenin sonu, ya da bilerek siyanürlü suyu içenin sonu.

Umarım bizim ülkemizde sanat pınarları, nehirlere, nehirler çağlayanlara, çağlayanlar denize, denizler okyanusa dönüşür.

Son Güncelleme (Pazar, 16 Nisan 2017 11:47)

 

Degerli Yazarimiz Şaziment DURAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 16 Nisan 2017.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün404
Dün3860
Tüm Zamanlar4893954
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 34 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?