• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon BU SÖZLER

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusİnsan her dem mutlu olsaydı, her istediğini alsaydı Cennet olmazdı. İnsanın her ettiği yanına kalsaydı Cehennem olmazdı. Üstad Bediüzzaman’ın dediği gibi “….Cennet ucuz değil, Cehennem lüzumsuz değil. Zalimler için yaşasın Cehennem!...”  Elbette ki er kişi olsun, hatun kişi olsun; hatasız, kusursuz, günahsız olamaz. Olsa İlâh olurdu. Ama gurur ve kibir, zalim ve zulüm bu kusurların, hata ve günahların kapsamı dışında,  tövbe kapısından geçmiş olsa bile zor af edilebilirlik yaftasına sahiptir.

 

Bu sözlerle yeni şeyler söylüyor değilim. Maksadım hiç kimseye öğüt verme, uyarıda bulunma değildir. Zaten bu düşünceler, böylesine fikirler yüzyılların getirdiği  bilinen, ekseriyetle ötelenen, ertelenen hatırlamalardır. Hatırlatma görevi de benim değildir. Durumdan vazife çıkaranlar, kendini dünyanın merkezine koyanlar  ne alır, ne satar ona da karışmam.  Yüzlerce konu karşısında suskunluğa gömülmüşken, onlarca mesele varken ilk cümleyle bu yazı başladı. Belki de yazarın kendini yazmaya mecbur hissetmesi  duygusundan başladı. Yazma bir eylem olduğu kadar, bir hastalıktır da.  Aynı zamanda hastalığı sağaltan bir iştir. Bazen de Sığınaktır. Sığınılacak bir sığınak. En lâtifi de  edebi yazmaktır. Edebi yazmak ebedi kalmaktır. Burayı geçelim. Yazma ve yazarlık konusunu “Yazma Ahlakı” başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz.

 

Kolaylıkta zorluk, zorlukta kolaylık  izah edilebilir. İzah edilemeyeni hep kurcalayan insanoğludur ki, şeytanı yol arkadaşı edinmeden edememiş. Melek yanı başında farkında. Lakin varlığını sık sık unutuyor. İsmi üzerinde Melek. Hani halim, selim insanlara deriz ya; melek gibi insan. İşte o melek gibi insanlar bu dünyaya zamansız mı, yanlış mı gelmişler pek bilinmez. Dümeni kuranlar, suyun başını tutanlar şeytan ruhlu insanlar. Onlara hizmet eden şeytanın yamakları vardır. Bu tanımları tanımlamanın, kavramları kavurmanın bir anlamı yok. Biliyoruz ki Rahmani ve Şeytani esinti kıyamete kadar devam edecektir. Artı eksi ile, uzun kısa ile, gece gündüzle ad kazanır. Her şey zıddıyla bilinir. "Her şeyi çift yarattık ki düşünüp ders alasınız." (Zâriyât, 51/49) ayetiyle, ha keza; Yâsin Sûresi’nin "Ne yücedir O Allah ki, toprağın bitirdiklerinden, insanların kendilerinden ve daha bilmedikleri nice şeyleri hep çift yaratmıştır."  36. Ayetinde ne güzel haber vermiştir. Negatif pozitif, elektron  pozitron…

 

Bu sözlerle şeytanın tasallutundan kurtularak düşüncelerimizi derinleştirmenin yol ve yolağı çoktur, demeye getirmiş olduk belki. Düşüncenin gücünü burada açmak abesle iştigal olur. Bunu bize gösteren yalnız bilim insanları değil. Ancak okuma düşüncenin en iyi dostu,  yazmaya anlam veren çiftin öteki tekidir. Okuma ile ilgili son çıkan kitaplardan biri Mikita Brotmandan. “Okuma İlleti” ‘Yalnız başına yapılan ahlaksızlık’alt başlığıyla. Her ne kadar okuma tutkusu bir suç hikayesi gibi anlatılsa da, bir yönüyle masturbasyonla okuma arasında bir bağ kursa da kitaba olan sevginin gücünü anlatması önemlidir. Aslında bu konuda Türkiyede ilk, dünyada yazılmış ikinci kitap 121 yıl önce Necip Asım tarafından yazılan “KİTAP” Kitabıdır. Her yönüyle kitabı anlatan bir kitap. Büyüyenay Yayınları arasında Ali Yıldız redaktesi ile geçen yıl yayınlandı. Bu Sözler başka kanala akmadan mecrasına bırakalım. Bu sözlerle düşüncenin önemine, okumanın gerekliliğine, yazmanın kolay bir şey olmadığına değinmek istedim. Kimseye öğüt değil. Bu sözler kendimedir. Okuyanlar ne düşünür onların sorunu. Anladığımı kendime anlattım. Kelimeleri de özgür bıraktım.

Son Güncelleme (Pazartesi, 12 Mayıs 2014 20:04)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2014-05-10 10:09
Kur'ânî mesajların her vesile ile hatırlatılmasın da son derece fayda vardır. her insanın anlayabileceği bir yöntem vardır. Onu yakalamak için hiç usanmadan çalışmanız takdire şayandır. Allah razı olsun.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3489
Dün3903
Tüm Zamanlar4906259
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 54 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?