• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon GÜNLERDEN SOMA

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

mer_naciAcının dini olmuyor, dili olmuyor, rengi olmuyor, partisi olmuyor. Dört gündür yürekler yanıyor,  gözlerden yaş akıyor. Gözyaşı kalbin merhamet damarlarının çatlamasıdır. Felaketlere, afetlere, kazalara, ölümlere bile ideolojik yaklaşılan bir memlekette merhamet damarlarının yerine ar damarları çatlıyorsa, insanlık adına henüz alınacak çok mesafeler var demektir. Millet olarak bunu da öğreneceğiz; çünkü insanlığın tekâmül süreci devam ediyor.

 

Anneler ağlıyor, babalar ağlıyor, eşler ağlıyor, evlatlar ağlıyor, kardeşler ağlıyor, dedeler, nineler ağlıyor. İnancına, diline, rengine bakmadan, kimdir, nedir bilmeden, tanımadan, etmeden bir ülke ağlayıp gözyaşı dökebiliyorsa, yürekler dağlanıyorsa, kelimeler boğazda düğümleniyorsa, sesler dudaklarda titriyorsa bütün bunlar yüce Allah’ın bu ülke insanına olan rahmetinin ve merhametinin devam ettiğinin göstergesidir. Bizlere böyle bir millet olma şuuru veren Rabbimize sonsuz kereler hamdüsenalar olsun, şükürler olsun.

 

Soma faciasına Hakkari’mizin Yüksekova’sından, Edirne’mizin Lalapaşa’sına, Artvin’imizin Kemalpaşa’sından, Muğla’mızın Köyceğiz’ine kadar; dünyanın her bir yanındaki kardeşlerimiz gözyaşı döküyorsa, acıyı paylaşıyorsa bütün bunlar bir milletin nasıl da tek yürekk olabileceğinin göstergesidir. Bu da bu coğrafyanın erdemlerinden bir numune-i timsaldir.

 

Ateş düştüğü yeri yakar derler, doğrudur; ancak bizim his gibi, yürek sızısı gibi değerlerimiz de vardır. Yanmak için ateşin üzerimize düşmesine gerek yok. Seni yakan beni de yakar, sen yanarsan ben de yanarım, ben yanarsam sen de yanarsın. Kendim için istemediğimi senin için nasıl isterim? Belki yürek yangınımız seninki kadar olmayabilir. Senin iç yangınını içimizde hissedebileceğimiz bir yüreğimiz var. Rabbimizin sabırlar vermesi için dua edecek imanımız, acını paylaşacak sadrımız var.

 

Somalı kardeşim!

Acın yüreklerimiz yaktı, gözlerimizi yaşarttı. Anlaşılmasın diye değil, vakarımızı bozmayalım diye gözyaşımızı içimize akıttık, kalbimize geri gönderdik.

 

Sizin ışığınız sönerken bizim gözlerimizin feri söndü.

 

Çehremiz, nevrimiz döndü. Oturup kalkmamız değişti. Sofralarımız değişti, tabaklarımız azaldı.

 

Televizyonları kanal kanal takip ediyoruz, belki yeni bir haber vardır diye. Bu arada acınızdan pirim yapmak isteyen hainleri de görüyoruz; fakat aldırmıyoruz. Kulağı ezansızlar ve kamedsizler her dönemde ve her yerde olmuştur.


Somalı kardeşim!

 

Sen kirlenmesin diye sedyeye çizmenle uzanmak istemezken, birilerinin senin için gelen ambulanslara saldırdıklarını gördük.

 

Kayıplarımız için bir Fatiha dahi okumayanların, okuyamayanların ortalığı karıştırmak için slogan atıp etrafa küfürler yağdırdıklarını gördük.

 

Somalı kardeşim!

Büyük millet, senin yaranı elbette saracaktır. Eşinin, evladının, babanın, kardeşinin eksikliğini hissettirmemek için elinden geleni yapacaktır. Yetimlerini ellerin ellerine baktırmayacaktır. Hamdolsun milletimiz bu tür imtihanları hep başarıyla vermiştir. Yüreğine gelince, bu ateşi ancak Rabbimizin vereceği sabırla, dayanma gücüyle söndürebilirsin. Dayandığımız direkler elbette birgün yıkılacaktır, sen Allah’a dayan. O’nu vekil tut. Vekili Allah olan elbette bu acıların üstesinden gelecektir. Şehitlerimizin eşleri, anne-babaları, kardeşleri, evlatları sizler dik durun, birbirinize güç verin. Eşleriniz, evlatlarınız, babalarınız helal rızık için şehit oldular. Millete küfretmediler, milletin malını talan edip yağmalamadılar. Bu sizler için büyük bir onurdur. Şehitlerimiz milletimize iyi bir ders vermiştir. Rabbimiz bizlere bu dersi alacak iz’an versin. Sizlerin sabrınızı artırsın, sizlere dayanma gücü versin.
 

Son Güncelleme (Salı, 20 Mayıs 2014 13:34)

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün2756
Dün5992
Tüm Zamanlar4631035
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 106 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 923
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?