• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon ABD, AVRUPA VE KÜRT ÜÇGENİNDE ÖNEMLİ BİR GELİŞME

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


ilhan akkurtSon günlerde özellikle ülkemizde ve çevremizde son derece önemli gelişmeler olmaktadır. Ülke içindeki en önemli olay, bakış açısına bağlı olarak, birileri için mevcut hükümetten kurtulmak olabileceği gibi başka birileri içinde mevcut hükümetin başarılı olduğu ve devam etmesi gerektiğidir. Yapılan seçimle bu mesele önemli ölçüde aşılmış şimdi icraatlar başlamıştır. Çözüme kavuşturulmaya çalışılan bir mesele var ki özellikle hepimizi ilgilendirmektedir. O da ülke bütünlüğünün korunması ve dış destekli bölücü terör sorunudur. 
 

Bu konuda mevcut hükümet taraflarla doğrudan temas yolunu seçmiş ve çevremizde terörle ilgili tarafları, dış güçlerin yanından safına çekmeye çalışmaktadır. Bu konuda daha önce karşı çıktığı Kuzey Irak bölgesel yönetimle ilişkileri geliştirmiş, Irak merkezi yönetimle arası bozulan Kürt yönetimini safına çekmiş, Kasım 2013’te Diyarbakır’da Barzani ile bir buluşmaya bile imza atılmıştı. Bu da yetmemiş bölgesel yönetiminle, ABD’nin karşı çıkmasına rağmen, doğal gaz ve petrol arama ve uluslararası pazara ulaştırma anlaşmaları Kasım 2013’te imzalamıştır. Hem de satış hâsılatı bir Türk bankasında (Halk Bankası) toplanmak üzere. Tabi bu anlaşmaya Bağdat merkezi yönetimi, İsrail, İran dahil herkes karşıdır. Bütün bunlara rağmen Hükümet ile Kürt bölgesel yönetimi petrol ve doğal gaz anlaşmasını birlikte imzaladılar. Bu anlaşmayla Türkiye üzerinden Avrupa’ya, Rus Boru hattı Nebucca’ya alternatif TANAP boru hattı döşenmesi ve Avrupa’nın Rusya’ya olan bağımlılığı azaltılması da var.

Şimdi gelelim ne var bunda demeye. Türkiye şu anda günde 400 bin varil petrol ve yılda 47 milyar m3 doğalgaz tüketiyor. Yıllık 60 milyar doları (Dış ticaret açığımızın tamamına denk) bulan bu tüketimin %90’ı yurt dışından ithal edilmektedir. Doğal gaz ihtiyacımızın % 50’den fazlasını en pahalı fiyatla Rusya’dan almaktayız ve her Ay 2 milyar dolar ödemekteyiz. Şu an sadece Kerkük yumurtalık boru hattından günde 1 milyon varil ham petrol ve yıllık 70 milyar m3 doğal gaz satma kapasitesi var. Boru hattından hem daha ucuz petrol hem de varil başına 1 dolar geçiş ücreti almaktayız. Ayrıca yeni anlaşmayla kuzey Irak’ta 12 sahada petrol ve doğal gaz arama izni alındı. Bu sahalardan üretilecek petrolde %10-20 hak almakta var. Bunlar Ülkemiz adına olumlu gelişmelerdir. Ancak daha önemli bir konu var ki bu çok daha stratejik bir öneme sahip oldu. Bu anlaşmadaki Türkiye üzerinden Avrupa’ya yapılacak olan TANAP isimli bir boru hattı olması.

Gelelim şimdi asıl konuya. Avrupa enerji ithalatında %35 Rusya’ya bağımlıdır. Yılda 150 milyar m3 doğal gaz ithal etmekte ve her yıl artmaktadır. Avrupa için döşenen boru hattı TANAP, 2018 yılından itibaren başlangıçta yıllık 16 milyar m3 gaz taşımaya başlayacak. Türkiye hattan 6 milyar m3’lük doğalgazı aldıktan sonra kalan 10 milyar m3 Avrupa'ya iletilecek. Hattın ikinci etabı tamamlandığında 31 milyar m3 yıllık kapasiteye ulaşması bekleniyor Türkiye bölümünün yaklaşık 1,830 km olması beklenen TANAP boru hattı 20 ilden geçecek.(*)

İyi tamam bunun neresi stratejik hal aldı derseniz olay şu; Ukrayna ile Kırım gerginliğinde Ukrayna tarafını tutan Avrupa ve ABD’ye Rus Lider Putin doğal gaz musluğunu kapatmakla tehdit etti ve Avrupa’nın sesini birden kesiverdi. Şimdi bu haberi iyi okuyalım: 

”ABD Güney Kıbrıs büyükelçisi john Koenig, Rum basınına özel açıklamalarda bulundu. Türkiye'ye artık daha fazla güvenmeleri konusunda Rumlara tavsiyelerde bulunan büyükelçi, Rum Ekonomik Münhasır Bölgesi'nde (MEB) bulunan doğalgazın Türkiye üzerinden aktarılabileceğini kaydetti. Rusya'nın Ukrayna geriliminde doğalgazı silah olarak kullandığını savunan Koenig, Rumları işaret ederek, "Jeopolitik perspektifleriniz ve adanın gelecekteki istikrarı açısından size yardımcı olacak."

Bu şu demektir, stratejik şartlar artık Avrupa Türkiye’ye de kafa tutamaz ve ülkemizi yıllarca vuran dış terörü destekleyemez. Avrupa için Türkiye artık istikrarlı bir ülke olmalıdır. ABD ve Avrupa bu zamana kadar ki politikalarını değiştirmek zorundadır. ABD, hükümetin Barzani ile geliştirdiği işbirliğini desteklenmek zorundadır. Bu da Ortadoğu’da ki ayrılıkçı Kürt politikacılarına verdikleri desteğin bitmesi demektir. Hükümet te zaten bu yolda önemli adımlar atmıştı. Barzani zaten PKK ve Suriye’deki PYD güçlerine verdiği desteği kesmişti. Makalemizin yazıldığı gün Kuzey Irak yönetimi Erbil, Dahuk ve Zaho’da PKK çizgisindeki bir çok derneğe baskınlar yapıldı ve çok sayıda tutuklamalar oldu.** Ardından Güneydoğu’da BDP karşıtı siyasi partiler bir bir kurulmaya başladı bile. Terörün sona ermesiyle son seçimde iktidarın oyu güneydoğu illerinde ortalama %5 arttı bile.

Önümüzdeki günlerde ülkemizin daha rahat nefes alacağı günler beklemektedir. Dış güçler çıkarları ile bağdaşmayan hükümeti de zaten yok edemeyeceklerini anladılar. Bu adamların ebedi dost düşmanları yoktur. Sadece ebedi çıkarları vardır. Bunların çıkarları kiminle ise anında eski dostlarını satarlar. Demokrasi özgürlük götüreceğiz dedikleri BOP’la işlerine gelmeyen yönetimler iş başına geçince savundukları ilkelerinden bile vazgeçerek darbe yönetimleri ile beraber oldular. Bu ara ABD ve Saros karşıtı söylemleri olan Gezi Direnişçileri, Ukrayna’da olduğu gibi Batı’ya karşı direnen ve milli politikalar sahibi olan iktidara karşı ayni safta olduklarının farkında mıdır? Dışarıya güvenenleri zor günler beklemekte. Ukrayna örneğinden alınacak çok ders var.  İşte buna “Dinsizin hakkından imansız, Batı’nın hakkından Putin gelir” denir. Şimdi elimize düştüler.

*http://topraksuenerji.org/Russia_is_the_EU_s_Energy_Dependence_is_reduced_or_REPORT.pdf

**http://www.sondakika.com/haber/haber-erbil-de-pkk-ya-operasyon-cok-sayida-gozalti-6048348/
 

Son Güncelleme (Cuma, 23 Mayıs 2014 15:17)

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün845
Dün3860
Tüm Zamanlar4894395
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 72 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?