• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon KARGANIN HAYKIRIŞI!

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

mehmet_ali“Ve küfretmiş olan şu kişilerin hâli, sadece bir çağırma veya bağırmadan başkasını işitmeyen şeylere çoban haykırışı/karga haykırışı yapan kimsenin hâli gibidir; sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bu yüzden onlar, akıl da etmezler.” (Bakara: 171)

Rabbimiz yarattığı tüm canlıların bünyelerine belli bir program yüklemiştir. İnsan dışındaki canlıların sorumlulukları olmadığından; Bir aslanın, hayatını devam ettirebilmesi için başka bir canlı hayvanı avlamasını, bir yılanın başka canlıları zehirleyip öldürmesini kınayamayız. Ama bir insanın haksız yere başka bir insanı öldürmesine hiçbir dinî inanç sistemi müsaade etmez. Hatta hiçbir dinî inancı olmayan bir ateist için de durum aynıdır.
 

Bir bülbülün ötüşü insana nasıl bir haz verirse, bir karganın haykırışında da aynı hazzı duyamaz belki de rahatsız oluruz.

Rabbimiz yukarıda meali verilen âyette; müşrik insanı kargaya değil “kargaya benzeyen kişi”ye benzeterek yermiştir. Böylece hem kargaya benzeyen kişiyi, hem de “kargaya benzeyen kişiye benzeyen kişiyi” yermiştir.
 

Karga fıtratına göre hareket ettiğinden davranışlarından dolayı yerilemez. Amma akıllı, iradeli, mükerrem varlık olan insan kargalaşırsa yergiyi hak eder. Bakınız Enfâl suresinde Rabbimiz bizlere nasıl mesaj veriyor:
 

“Ey iman etmiş kimseler! Allah’a ve Elçisi’ne itaat edin. İşitip dururken ondan yüz çevirmeyin! İşitmedikleri hâlde “İşittik [vahye kulak verdik]” diyenler gibi de olmayın! Şüphesiz yeryüzünde dolaşan canlıların Allah katında en kötüsü, aklını kullanmayan şu sağırlardır, dilsizlerdir. Ve eğer Allah, onlarda hayır olduğunu bilseydi kesinlikle onlara işittirirdi. Ve eğer işittirseydi yine de onlar, geri duranların ta kendisi olarak sırt dönerlerdi.” (Enfâl 20–23)
 
 

Bu âyetlerde, mü’minler ile mü’min görünenler sergilenerek gerçek mü’minlere, o yalancı Yahudiler ve münafıklar gibi olmamaları uyarısı yapılmaktadır. Âyetteki, İşitmedikleri hâlde İşittik [vahye kulak verdik]diyenler ifadesi ile vahyi samimiyetle dinlemeyen, işittiklerini iyice düşünmeyen, onun hakkında tefekkür etmeyen ikiyüzlü kimseler kastedilmiş; dolayısıyla da mü’minler ciddiyet ve tefekküre davet edilmişlerdir. (Tebyînü’l-Kur’ân)
 

Cehalet batağında boğulan arap toplumu coğrafyasında tüm dünya insanlarını karanlıklardan aydınlığa çıkabilmeleri için mûcize olan Kur’ânı duyurmak ile görevlendirilen Rasûlullah’ın yaptığı tebliği hükümsüz kılabilmek için, işte bu karga tıynetli, eski saltanat sahipleri kınanmaktadır.
 

Rabbimiz mûcize olan Kur’ân da başka bir örnekle bizleri uyarmakta:

{Sonra Allah hemen ona kardeşinin cesedini nasıl gömmekte olduğunu göstermek için toprağı eşeleyen bir karga gönderdi. O, “Yazıklar olsun bana, ben, şu karga gibi olmaklığımla âciz mi oldum da kardeşimin cesedini gömüyorum.” dedi. Sonra da pişman olanlardan oldu.} (Maide 31) 


Rabbimiz; bu suç işleyen kişinin ancak karga kadar aklının olduğu, yani bu katil kişinin, zavallının, beyinsizin teki olduğu kendisine itiraf ettirdiği ve hiçbir zaman suç unsurlarının kapatılamayacağı, gizlenemeyeceği gerçeğini tüm dünya insanlarına bildirmektedir. Ancak anlamlarından koparılarak İsrâiliyât yorumları esas alındığında, insanın sanki akıllı olduğu sanılan kargadan akıl öğrendiği mesajı ile Kur’ân dan uzaklaştırılan Müslümanlara, karga gibi olmaları gerektiği beyinlerine yerleştirilmiştir.

{Rivâyet olunduğuna göre Kâbil, Hâbil’i öldürdükten sonra onu bir çuvala koymuş ve omuzunda yüz yıl süreyle durmaksızın taşıyıp yol almıştır. Bunu Mücâhid söylemiştir. İbnu’l-Kâsım ise Mâlik’ten bir sene taşıdığını rivâyet etmektedir. İbn Abbâs da böyle demiştir. Onun, kardeşinin cesedini kokuncaya kadar taşıdığı da söylenmiştir. O, –önceden de geçtiği üzere– bu hususta kargaya uyuncaya kadar ona ne yapacağını bilemiyordu.} (Kurtubî, el-Câmiu li Ahkâmi’l-Kur’ân.)

Yâni “İnsanı en güzel bir biçimde” yarattığını bildiren Rabbimize karşı rivâyet…

Meslek hayatımda hiçbir suçun kusursuz olarak işlenemeyeceğininin örneklerini bizzat yaşayarak gördüm. Dikkatle soruşturulduğunda hiçbir suçun failinin meçhul kalmayacağına da inandım.
 

Aslında Rabbimiz, akletme konusunda insanlar arasında “şu kişi akledebilir, şu kişi akledemez” nitelikte yaratmamıştır. İnsana özgür irade lütfetmiştir. İyi ve doğru olanı seçtiğinde mutluluğu, yanlış ve kötü olanı seçtiğinde ise sonucuna katlanacağını bildirmiştir. Ancak kargaya benzemek isteyene de kimsenin karışması doğru değildir.
 

Geçen aylarda internet üzerinden izlediğim bir videoda, sokağa çıktığında herkesin kendisine bakmasını gerektirir bir kıyafete bürünmüş bir kişinin, kendisini dinleyenlere şu şekilde hitap ettiğini gördüm. Aynen şöyle diyordu: “Bir salâvat=Bir Hûri” Bu cümleyi sayamadığım şekilde devamlı tekrar ediyordu. Yani bu dünyada Peygamberimize “Allah’ım sen peygambere yardım et” cümlesini bir insan ne kadar çok söylerse, kendisine âhiret âleminde o kadar çok Hûri verileceğini uyduruk rivayetleri delil göstererek haykırıyordu. Aynı karganın haykırışı gibi. Neden? Çünkü salâvatın anlamını ya bilmiyor, ya da bildiği halde İsrailiyat ajanlığı görevini, aldığı ücret karşılığı yerine getiriyor.
 

Rabbim, akletmek isteyenlere dinin tek kaynağı olan Kur’ânı rehber etmelerini öğütlemiştir.
 

Bakî olan Allah’a emanet olunuz.
 

Son Güncelleme (Cuma, 23 Mayıs 2014 15:15)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 RE: KARGANIN HAYKIRIŞI! 2014-05-24 14:59
SAYIN MEHMET ALİ OGUZ BEY,
YAZINIZ GÜZEL OLMUŞ. TEBRŞK EDERİM
SAYGI VE SELAMLARIMI SUNUYORUAM...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3481
Dün3903
Tüm Zamanlar4906251
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 53 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?