• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon MEDENİYETİN GELECEĞİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 9
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

NaciGumus
Medeniyetlerin gelişmesi, ilerlemesi ve geleceği; günümüz insanının düşünce ve algılarının umutsuz değil anlamlı, akıl ve iradelerinin taze ümitlerle donanımlı olmasına bağlıdır. Hayat’a ve dünyaya karşı sorumluluklarımız vardır. Kendi mutsuzluk ve umutsuzluğumuzla toplumu  huzursuz etme hakkına asla sahip değiliz. Bu itibarla ruhi hayatımızın, yani manevi hayatımızın standardının yükselmesi mantıklı, tutarlı orijinal düşünceden fışkıran olumlu fikirlerle olacaktır. İnsanımızı önyargılardan, itham etme, kategorize etme hastalığından kurtaracak eğitim programlarına, görsel ve sosyal medyanın bu konuda hassasiyet  göstermesine ihtiyacımız vardır.

 

Neden medeniyet sözcüğü ile akıl yürüterek cümleler kurduk. Çünkü medeniyet veya uygarlık; “bir ülkenin veya toplumun maddi ve manevi varlığının, düşünce, sanat, bilim ve teknoloji ürünlerinin tamamını ifade etmesi”nin ötesinde “Barış ve Özgürlük” demektir. Hem maddi özgürlük, hem manevi özgürlük. Medeni insan hem kendisi ile hem toplumla barışıktır. Kendi içinden tutarlı bir görüşle düşüncelerine ulaştığı için ahlaki  seviyesini yükseltme kabiliyetini geliştirmiştir. Erdemi belki telkinle değil de derinden gelen düşüncesinin kıvılcımları arasında, ya da okuduğu kitapların satır aralarında yakalamıştır. Müslüman toplumlarda ise zaten bütün kitapların kaynağı olan O kitap vardır. Ama sadece vardır. Eğer İslâm toplumu o kitapla hemhal olur, içselleştirirse hayat kımıltılarını gösteren medeniyetini ihya edebilir.

 

Dünyadaki  iktisadi ve teknolojik gelişmeler zan edilenin aksine medeniyetlerin ilerlemesine değil, belki gerilemesine sebep oluyor. Heyhat ki kitleler bunun farkında değil. Toplumun veya bireylerin diyelim ihtiras ve tutkuları, tüketim hastalığı, avm ile atm ler arasındaki med-cezir olgusu endişe vericidir. Sokak hareketlerindeki marazi ruhları, bilinçsiz eylemleri doğuran sebeplerin iyi tahlil edilmesi ve gerekli tedbirlerin acilen alınması zaruretin ötesinde bir şeydir.  Birinci aşmada bu tedbirin en sihirli formülü “adalet ve emanet” kavramlarındadır. Adalet tesis edilecek, emanet ehline teslim edilecek. Liyakat esas alınmalı, her problem ilmi metotlarla izale edilmeli. Sivil Anayasa, eğitimde milli mutabakatla hüsn-ü kabul görecek köklü bir inkılâp şart. Ülkemiz için tabi. Dünya insanlığının da yapacağı çok şey var. Yayın dünyasının, ilim adamlarının, düşünürlerin insaf, idrak ve izan sınırlarını zorlayarak, risk alacak adımlar atması lazım. Medeniyetin geleceği, insanlığın dirilişi  ideali gibi yüksek bir davanın sahibi olmak ölümsüz bir hizmet değil midir?. Aksi taktirde birileri birilerinin telkin ve yönlendirmesiyle robot bireyler de türeyebilir. Zaten aklını başkalarına ipotek ettirenler yok mu? Tanımlamaya gerek yok, zaten anladınız.

 

Çağımızda  menfaat ve bencilliğin, tembelliğin gerçek hayat ile manevi hayat arsındaki ilişkiyi  ne kadar zedelediğini görmüyor musunuz? Hakikatin gerçek anlamını ruhumuzun duyumsaması, aklımızın idrak etmesi, dilimizin ifade etmesi önemliden önemlidir. Saf düşünce ve duygularla uygarlık meşalesini taşımak daha manalı olacaktır. Kirlenmiş düşünceler, pislenmiş bilgiler,  murdar fikirler ancak böylelikle zeval bulacaktır. Yoksa özgür olmayan, kendi içine bakamayan, kendi  kendisi olmayan, yani insan olma niteliklerinden yoksun bireylerden oluşan bir toplum, daha doğrusu yığınlar oluşacaktır.

 

Hayatın anlamı, gerçeği yönünde birlikte düşünen; dünyaya, hayata ve topluma karşı olumlu davranışlar geliştiren gelişimci ve girişimciler olamaz mıyız? Dünya görüşümüzün yenilenmesi,  medeniyet  üzerine medenilik ahlakının yerleşmesi gerekir. Kalkınmanın, maddi ve manevi kalkınmanın,  huzur ve güven ortamının oluşmasının sırrı burada olmalı?
 

Son Güncelleme (Çarşamba, 11 Haziran 2014 22:08)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2014-05-29 19:16
Sayın Yazarın geleceğimizle ilgili verdiği mesaj başta tüm aydınlarımız olmakla birlikte hepimizi ilgilendirmekte dir.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3442
Dün3903
Tüm Zamanlar4906212
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 83 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?