• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Fast Food Fiziğimizi, Facebook Ahlakımızı Bozdu

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

mer_naciBirilerinin facebookta her türlü haltı işleyebileceklerini anladık da hassasiyet pazarlayan Müslümanların vahim durumlarını anlamak mümkün değildir. Daha düne kadar evde erkek var diye telefona bakamayan Müslüman kadınlar, kapı zili çalınca namahrem vardır diye kapıya gitmeyen kadınlar, otobüse, dolmuşa binmekten imtina eden kadınlar, pazara alışverişe çıkmayan, çıkamayan kadınlar, erkek doktora muayene olmayan kadınlar, Müslüman kardeşlerine sırtlarından konuşan kadınlar, konuşurken ses tonuyla adeta hırlayan kadınlar, takvalı numaralarına yatan kadınlar ve bu kadınların kocaları erkekler size ne oldu?  Karılarınızın, kızlarınızın boy boy resimleri facebook sayfalarını süslüyor, düğünlerinizde, nişanlarınızda muhataplarınızı  şapur şupur öperken çekildiğiniz resimleri utanmadan, sıkılmadan nasıl da insanlara gösterebiliyorsunuz? Daha düne kadar resim olan eve melek girmez diye inanırken, misafir ağırladığınız odalarınızda nişan, düğün resimlerinizi nasıl da asabiliyorsunuz? Resimlerini çekip facebookta nasıl da paylaşabiliyorsunuz, şimdilerde size neler oluyor? Evleri adeta müzeye ve puthaneye çevirmek, dönüştürmek de nereden çıktı. Analarınız, babalarınız kendi odalarında dahi resimlerini sergilemezken size ne oluyor, bize ne oluyor? Sizler bu kadarını yapınca çocuklarınızın, torunlarınızın bu kadarıyla kalacağını mı zannediyorsunuz?

 

Eskilerde anneler, babaanneler bebekleri insanların içine çıkarmazmış, çocuk uyuduğu yerden kalkıp büyüklerin olduğu yere gelince büyükler hemen onu kucaklar tekrar yatağa atarmış ki yabancılar görmesin, görüp de nazar etmesin diye. Şimdilerde ne oluyor? Hastanede doğum oluyor, baba koridorda bekliyor, bebeğin resmini çekip face’e atıyor, sonra anne ile bebeğinin resmini çekip yine face’e atıyor, sonra da altına bilmem kim geldi diye yazıyor. Allah aşkına bu nedir yahu, bu ne cahilliktir? Çocuğu hasta olmuş, alev ateş yanıyor, hanımefendi resmini çekmiş, yavrucuğum çok hasta diye face’e atmış. Birileri senin çocuğunun resmini görünce çocuğun şifa mı bulacak be kardeşim? Sizi kim bu hale getirdi? Efendim bunda ne var, herkes öyle yapıyor. Sen yapma. Sen herkes değilsin, mü’min bir hanım olduğunu unutma ve öyle de davran.

Facebookta her türlü yozlaşmanın ürünü olan paylaşımları yapan özellikle kızlarımızın anneleri ve babaları Allah sizi, bizi affetsin, bu ne haldir, bu ne körlüktür. Oğlunun yaptıklarını, kızının yaptıklarını sen veya kız kardeşin gençliğinde yapsaydı ya baban ya ağabeyin ya da sevdiğin genç sana haddini bildirir, annen ise asla bunlara fırsat bile vermezdi bile. Ne yani siz sağır ve kör numaralarına yatarak şunu mu demek istiyorsunuz? Erkektir yapar diyen “babalar” Ben yaşamadım kızım yaşasın diyen “anneler” yüzünden ahlaksız bir nesil yetişti. Ondan sora da ne olacak bu gençliğin hali diye ağıtlar yakarsınız, yakarız ki buna hiç de hakkınız, hakkımız yoktur.

 

Ötekileri biliyoruz da bizim mahallenin çocuklarının yaptıklarını görünce, duyunca ister istemez şaşkınlığımız artıyor. Özellikle bu çocukların, gençlerin babaları bize anlattığınız peygamberimizin sadeliği nereye gitti. Şuradayım, buradayım, yemekteyim, çaydayım derken kime neyin haberini veriyorsunuz? Allah resulü yemeklerini yemeden paylaşırken, marifetmiş gibi yaptığınız yemeklerin resimlerini paylaşmak da ne oluyor?

Siz çağdaşlaştınız da, asrileştiniz de, modernleştiniz de biz mi geride kaldık, gerici olduk? İyilikleri, güzellikleri, uyarıları, nasihatleri yaymak, paylaşmak, iyiliği emredip kötülüklerden sakındırmak varken mahremiyeti alabora etmenin, ifşa etmenin ne âlemi var? Bunları yaparken nereden referans alıyorsunuz? Bunları size, hangi hocalarınız(!) öğretti? Unutmayalım bu çocukların kimin, hangimizin çocuğu olduğu önemli değil, bunların ümmetin çocuklarıdır. Seyirci kalmak, ümmete yapılabilecek en büyük kötülüktür. Aklımızı başımıza alalım.

Facebooktaki ahlak zafiyetlerini ve erozyonunu iyi gördüğünü düşündüğüm Mustafa Kolcu hocama sordum: Müslümanların facebooktaki duruşlarını nasıl görüyorsun? Beş kelimelik cevap verdi. “Fastfood fiziğimizi, Facebook ahlâkımızı bozdu.” Çok açık ve net olan bu cevabı başlığa almaya karar verdim. En az facebook kadar fastfood da geleceğimiz ve gençlerimiz adına tehlikeli bir durumdur. Zira fast food kültürünün etkilemediği kimseler kalmadı. Öğretmen arkadaşlarımızdan birisi okulda kahvaltı yerine simit yememe bile karşı çıkıyor, hocam yeme şunu, zeytin ekmek ye daha iyidir diyordu. Belli bir aşamadan sonra o kardeşimizi şimdi çok daha iyi anlıyorum. Zira simitin vücudumuza kattıklarından kurtulmak için şimdilerde mücadele ediyorum.

Bizden, bizim değerlerimizden, kültürümüzden, inancımızdan olmayan her türlü melanetin bizi yozlaştıracağını, kimliğimizi bozacağını anlamamız için ille de yozlaşmak ve bozulmak mı gerekir?
 

Öze ve özümüze sarıldığımız takdirde her türlü ayartmaya karşı mücadeleyi zaferle sonuçlandırmak mümkündür. Haydi yüreklerimizi hazırlayalım ve özümüze dönelim.

Son Güncelleme (Perşembe, 12 Haziran 2014 09:17)

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 Tebrik ve Teşekkür 2014-06-13 11:56
Kaleminize, yüreğinize kuvvet. Uyarılarınız için teşekkürler...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1688
Dün6265
Tüm Zamanlar4623975
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 100 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 911
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?