• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon GASP EDİLEN BAYRAMLARIMIZ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


mer_naciBayram, sevincin değişik türevlerinin toplum hayatına yansımasıdır. Toplumsal sevinçler, güzellikler bayram sevincini ve coşkusunu artırmaktadır.

 

O günlerde gözler bir başka bakar, içi güler,

O gün kulaklar bir başka duyar,

O günlerde yürekler bir başka çarpar.

 

Yaşanan coşkun duygular evlere,

Binalara,

Sokaklara,

Caddelere velhasıl şehre yansır. Çoluk çocuk, kadın erkek, genç yaşlı herkesin yüreğinde ve yüzünde bayramın izlerini görmek mümkündür.

 

Bayramlar;

Yüreklerin kapısını çalar,

Yetimlerin kapısını çalar,

Gariplerin kapısını çalar,

Fakirlerin kapısını çalar,

Kimsesizlerin kapısını çalar,

Huzurevlerinin kapısını çalar,

Yaşlıların kapısını çalar,

Mezarları ziyaret ettirir.

 

Bayramın verdiği mesajdan herkes hissesini alır.

Bayramlar eşyaya bir şeyler söyler,

Bayramlar çevreye bir şeyler söyler,

Bayramlar olumsuzluklara dur der,

Bayramlar kötülükleri ertelenin der, bir kenara çekilin, bugün bir başkadır der, kulak verenlerine, sözünü dinleyenlerine.

Bizim Bayramlarımız Ne Oldu?

Bayramlarımıza ne oldu, nerde o eski bayramlar diye söze başlayan büyüklerimiz boşuna mı öyle diyorlar. O ifadelerin arkasında büyük bir yürek yangınlarının olmadığını kim söyleyebilir. Yakın tarihimiz başbakan ve bakanlarını idam edip bunu bayram diye kutlayan ve kutlatan aymazların varlığı ile doludur. Utanmadan, sıkılmadan da adına ‘Hürriyet ve Anayasa Bayramı’ demişlerdi. Milletimiz o günleri de yaşamış, dipçik zoruyla o bayramlara katılım göstermişti.

 

 

Bayramların coşkusu, toplumsal huzurla da doğru orantılıdır. Yıllar yılı ülke içerisinde yaşanan terör faaliyetleri ve şehit cenazeleri bayramların kederli ve yürekler burkucu yüzünü ortaya koymuştur. Ülke içerisinde bunlarla uğraşıp buruk bayramlar geçiren insanımız, ümmet coğrafyamızda yaşananların etkisiyle de bayramların coşkusundan yeterince istifade edememiştir. Irak işgali sırasında yaşananlar ve devlet başkanının bayram sabahında idam edilmesi kendisine kızgın ve dargın olan Müslümanları yine de üzmüştür. Libya’da, Yemen’de, Tunus’ta, Mısır’da, Suriye’de yaşananlar bayramlarımızın gönlünü kırmıştır. Her bayram öncesinde yaşananlar ve yaşatılanlar, inancımızın düşmanlarının bayramlarımızı nasıl da gasp ettiklerini göstermiştir.

 

Son olarak Ramazan ayı boyunca Gazze’mizde/gönlümüzün yarısında yaşananlar, bayram coşkumuza halel getirmiştir. Nasıl bayram yapalım?  Niye bayram yapalım? Bayramlar, canını imanına şahit gösterip Rabbimize koşanlarındır. Ve onlar bize asıl bayramın ‘Şahitlik/Şehitlik Bayramı’ olduğunu gösterdiler, öğrettiler, dersini verdiler. Bayram onların hakkıydı ve hakkıyla da yaşadılar.

 

Doğu Türkistan’ın,

Arakan’ın,

Mynmmar’ın,

Çeçenistan’ın,

Afrika Müslümanlarının,

Libya’nın,

Mısır’ın,

Irak’ın,

Suriye’nin,

Filistin’in,

Gazze’nin coşkusunu hissedip yaşayamadığı bayramlar, bize nasıl bayram olsun?

 

Hak ettiğimiz, gasp edilmemiş bayramlarımıza kavuşabilmek duasıyla ve olabiliyorsa yine de bayramınız, bayramımız mübarek olsun.
 

Son Güncelleme (Perşembe, 31 Temmuz 2014 10:03)

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün510
Dün1148
Tüm Zamanlar4529298
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 61 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?