• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon DÜŞÜNCE İKTİDARI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 15
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusÇoğunluğa ait Katı ve statik düşünce, gerçeğin ve özgürlüğün önünde en büyük ve tehlikeli bir engeldir. Bu engeller soylu düşüncelerle, medeni bir direnişle aşılabilir. Siyasi iktidar; otorite, itaat, egemenlik ve meşrulukla vücut bulan bir yapıdır. Düşünce iktidarı ise kişiye özeldir. Özgür, itaatsiz, gayrimeşru bir alanın iktidarıdır. Yani düşüncenin yol verdiği iktidar değil, düşünce insanın kendi düşünce alanında egemen olduğu iktidar. Genellikle sessiz seyreder, iç dünyada kendi rüzgârını estirir, fırtına misali eser durur tıssız. Dışa taştığı zaman bir hareket bir dinamizm getirebiliyor. Ya çoğunluk için, ya siyasi otorite için uyarıcı olabildiği gibi, tehlikede doğurabiliyor. Ufuk açıcı, bakış zenginliği kazandırma ihtimali de vardır. Burada şöyle bir parantez de açabiliriz: Düşüncenin iktidarı mı, iktidarın düşüncesi mi başattır?

 

Düşünce üzerinde düşününce, düşünce üzerine düşünce, düşeceğin derinliğin metre hesabını önceden yapabilme mümkün değildir. Düşünce tefekkür’e bürününce yansıması nasıl olur? Onu, derdi eğlence ve boğaz olmayanlar anlar ancak. Yani tefekkürden tekeffül (*) doğar. Akıl gücünü düşünceden alır. Onun için akıl “düşünce suçu” diye bir suç tanımaz. Düşünsel gelişimi Rönesans ve reform hareketlerine bağlarlar. Bu nasıl bağlamadır? Yani 17. Ve 18.yy dan önce kafalar saman mı doluydu. Oysaki güneş hep doğudan doğuyordu. Tarihin derinliklerine inilirse, doğudan batıya hikmetin yolculuğu daha erken dönemlerde başladığı görülecektir. Çin, Hint, Babil ve Mısır üzerinden batıya huzmelerini taşıyan düşünce bazen daha da kuvvetlenerek doğuya dönmüştür. Düşünen, düşünülen, tartışılan her ne varsa bugünün insanını taşıdığı yere, konumlandığı kültürel çevreye, toplumsal algılarına bakmak lazım. Düşünceler gelişmiş mi, kafalar ne kadar aydınlık? Dumura uğrayan ne, neden?

 

Büyük bir toplum içerisinde düşünce, sanat ve bilim insanın varlığı nicelik ve nitelik yönünden mi, sayısal olarak varlığı üzerinde mi düşüneceğiz; düşünmeye değer mi? Sorulara cevaplar okuyucunun hür iradesinin, düşünce iktidarının yetki alanındadır. Hükmü biz veremeyiz. Karar kişiye özel. Ancak bir soru doğuyor burada. Toplum topluca düşünür mü? Toplum düşüncesi kavramı neyi ifade ediyor? Sorudan soru çıktığı gibi, cevaptan da cevap çıkarabiliriz. Anlamları ve kavramları karıştırmadan, suyu bulandırmadan. Bilgi kirliliği içerisinde fırsatçı algı stratejistleri, zihin bulandırma avcıları, rant şövalyeleri düşünürün düşüncesinin çöplüğünde yer alsa da karanlık köşeleri daha çok seviyorlar. Lakin düşüncenin gücü karşısında bir müddet sonra toz olmaları kaçınılmaz oluyor. Maskelilerin de aynı akıbeti paylaştıklarını görebiliyoruz.

 

Zamanın ve mekânın ötesinde, öznenin dışında doğan düşünce asildir. Yalnız duyularla değil, ruhen de algılanabilen gerçeklik, fikirleri besleyen bir pınar, idealleri var eden güçtür. Kendi iktidarını kendisi kurar. Hareket stratejisini, meleke ve yetenekleriyle belirler. Sanal dünya dardır ona, algıladığı hakikattir. Duyumsadığı haktır.

________________________________________________

(*) Bir şeyin sorumluluğunu üzerine alma, yükümlenme (tdk sözlüğü)

Son Güncelleme (Perşembe, 31 Temmuz 2014 15:00)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2014-08-01 10:01
Mallarımızı, canlarımızı Kur’ânı öğretmek, onun ışığında eğitim faaliyetinde bulunmak, bütün düşüncelerimizi bu minval üzerinde yoğunlaştırmak için yapacağımız gayreti teşvik eden yazarı içtenlikle tebrik ederim.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3484
Dün3903
Tüm Zamanlar4906254
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 50 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?