• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon RACHEL’ İ MEKKE’YE ALMAYACAK OLANLAR FİRAVUN SİSİ’YE UMRE YAPTIRDI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


mer_naciMüslüman olmayanların Mekke ve Medine’ye alınmama meselesi âlimler tarafından tartışılmış farklı görüşler ortaya konulmuştur. Mekke’de inşaatlarda çalışan gayrimüslim mühendislerin ve işçilerin varlığını herkes bilir. Tevbe suresinin 28.  ayeti gerekçe gösterilerek gayrimüslimlerin Mekke’ye alınmaması söz konusudur. “Siz ey iman edenler! Bilin ki şirki karakter haline getiren herkes baştan aşağı pisliktir. Bu nedenle, bu yıldan sonra Mescid-i Haram’a yaklaşmasınlar. Eğer ekonomik krizden endişe ediyorsanız, unutmayın ki gün gelir, Allah dilerse sizi lutfuyla bolluğa kavuşturur: Zira Allah her (çareyi) bilendir, onu hikmetle (icra) edendir.
 

Ayetin yorumlanması farklı tartışmaları da beraberinde getirmektedir. Sadece şu kadarını söyleyelim. Konunun yeniden irdelenmesi gerekmektedir. Gayrimüslimler Mekke’ye alınmazken sosyolojik olarak Müslüman olarak bilinenler, kabul edilenler Mekke’de/ Kâbe’de cirit atmakta, atabilmektedirler. Son olarak Mısır’ın darbeci generali ve cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi’nin geçtiğimiz hafta Mekke’de umre ziyareti yapması gibi. Firavunlukta Mısır’ın geçmiş Firavunlarının eline su dökemeyeceği Sisi, Mısır’da Müslümanlara her türlü zulmü yapmaktan geri durmamış, namaz kılanları silahla taratmış, liderlerini zindanlara tıkamış, her türlü işkenceyi reva görmüştür. Şimdi bu gavur, firavun Mekke’ye/ Kabe’ye gidecek, gayrimüslimler gidemeyecek öyle mi?

 

Amerikalı aktivist Rachel Aliene Corrie’yi hatırlıyorsunuz değil mi? Uluslar arası Dayanışma Örgütü’nün gönüllüsü olarak Gazze’ye gitmişti. O günlerde İkinci İntifada devam ediyordu. 16 Mart 2003 günü, Filistin'deyken tanıştığı dostu eczacı Samir Nasrallah'ın ailesinin evini yıkmaya çalışan İsrail buldozerinin karşısında duruyordu. Buldozer tarafından iki kez çiğnenmesi sonucu kafatası kırıldı, kaburgaları parçalandı ve akciğerleri delindi ve öldü. Filistin davasının sembol isimlerinden biri oldu. Tarih’in cilvesine bakın ki Mısır’da şehit edilen Esma ve Gazze’de öldürülen Rachel Aliene Corrie. Her ikisi de insanlığın özgürlüğü için mücadele ediyorlardı. Rachel ile ilgili hüküm Rabbimize aittir.

 

Asıl dikkat çekmek istediğim husus ise Rachel Aliene Corrie Mekke’ye gitmek isteseydi acaba Suudi yönetimi ne yapacaktı? Muhtemel ki Rachel gayrimüslim olduğu için Mekke’ye alınmayacaktı. Rachel’in alınmayacağı Mekke’ye bakar mısınız ne gâvurlar gidebiliyor, girebiliyor.

 

Bir ömür dinimize, imanımıza, tarihimize, kültürümüze ve her türlü değerimize küfreden, hakaret eden, Kâbe’de namaz kılmadım diye de utanmadan, sıkılmadan hava atan Ertuğrul Özkök’ün ve pazarlamacılarının bile gidebildiği Mekke’ye Rachel gidemeyecekti.

 

Âlimler kızacak ama olsun. Lütfen ayetleri sevap alma mantığı ile değil de çağa yön vermek için yeniden okuyun, okutun. 
 

Son Güncelleme (Perşembe, 14 Ağustos 2014 09:56)

 

Degerli Yazarimiz ÖMER NACİ YILMAZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 04 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2014-08-14 10:18
Allah razı olsun. Kendilerini âlim sananlar Kur'ânın doğru olarak anlaşılabilmesi için çaba sarfetsinler.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3562
Dün4705
Tüm Zamanlar4619584
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 115 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 905
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?