• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon HADİ CANIM SENDE !

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 9
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

mehmet_ali“Ey iman etmiş kimseler! Şüphesiz eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar da vardır. O nedenle, onlardan sakının. Ve eğer affeder, kusurlarını başlarına kakmaz, hoş görür ve bağışlarsanız, bilin ki şüphesiz Allah, çok bağışlayan çok merhamet edendir.” (Tegâbün 14)

Kılavuz kitabımız Kur’ândaki bu âyeti okuyan bazı Müslümanlar, gözlerinden bile sakındıkları evlâtlarının kendilerine düşman olabileceklerini düşünmek bile istemezler. Oysa yaratıcımız, mü’minlerin en yakınlarının bile kendilerine düşman olabileceğini, bu nedenle ihtiyatlı olmaları gerektiği bildirilmektedir. Rabbimiz bizi bizden daha iyi bilendir.

Meslek hayatımda ana-babalarını para için öldürüp, betona gömenlere, adam tutarak babalarını gasp ettirenlere bile rastladım. Kendilerini daha akıllı sanıp, öldürmek yerine ana-babalarının mal ve mülklerini yalancı gülümsemeleri ile kandırıp, ellerinden aldıktan sonra ölmelerini bekleyenler de bulunmaktadır. Yaşlı ana-babaları ölüm döşeğinde hastanelerde yatarken, çaresiz zavallılara hoyratça davranışları ile hasta bakıcıları bile hayretler içinde bırakabilirler. Bu olaylar olmazdan evvel o ana-babalara bu ihtimal hatırlatılacak olsa idi, size verecekleri tepki “hadi canım sende” tarzındaki itirazları olacaktır.

Bütün bunlar neden olmaktadır? Hiç düşündünüz mü?

Eğer çok sevdiğiniz evlâtlarınızın her istediklerini yerine getirip, onları kendi iradeleri gelişmeden İslâmî terbiye verdiğinizi sanırsanız aldanmışınızdır demektir. Çocuklarımıza dini terbiye verelim diye belki de küçük yaşta onların büyük bir bölümünü dinden soğutuyor, bir bölümünü de menfaatini gözeten çocuk rolünü oynatarak ikiyüzlü bir fert olmasına neden oluyoruz. Çocuk, çocukluğunu yaşamalı, iyi ile kötüyü ayırt edebilme yeteneğini fıtraten kazandığında Kur’ândaki öğütler tatlılıkla anlatılmalıdır. O zaman görülecektir ki evlâtlarımız daha şuurlu bir mü’min olacaktır.

Eğer çok sevdiğimiz evlâtlarınızın telâfi edilebilecek kusurlarını tespit ederseniz, Rabbimiz o zaman ne yapmamız gerektiğini bildirmektedir. Kusurlarını af edip, başlarına kakılmamasını öğütlemektedir. Şahsiyetleri rencide edilmeden, arkadaşça bir yaklaşım ile diyalog kurmamız gerekmektedir. O zaman çok sevgili bir dost kazanmış olacaksınız.

Rabbimizden evlâtlarımızla sınava tutulduğumuzda hepimize yardımcı olmasını dilerim.

Bakî olan Allah’a emanet olunuz.

Son Güncelleme (Cumartesi, 20 Eylül 2014 23:46)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #3 RE: HADİ CANIM SENDE ! 2014-09-25 20:44
Her geçen gün etkisi, kıvamı artan, aynı derecede sadeleşen bu güzel fikirlerinizden daha çok insanımızın nasiplenmesini diliyorum. Kalemizile de hayırdasınız. Allah hizmetinizi kabul etsin. Allah'a emanet olun
Alıntı
 
 
0 #2 RE: HADİ CANIM SENDE ! 2014-09-22 11:25
MEHMET ALİ AĞABEY, YAZINIZI OKUDUM. GÜZEL VE HARİKA..
ELLERİNİZE, AKLINIZA SAĞLIK.
ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
SAYGI VE SELAMLARIMI SUNUYORUM.
Alıntı
 
 
0 #1 RE: HADİ CANIM SENDE ! 2014-09-21 13:23
Ali, abi çok faydalı öğütler bunlar. Kalemine, yüreğine sağlık. Saygı ve muhabbetle...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3427
Dün3903
Tüm Zamanlar4906197
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 71 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?