• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon DÜNYA ÇAPINDA DİRENİŞ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusİnsanlık kritik, trajik ve vahim bir süreçten geçiyor. Süper güçlerin, global rant mafyasının küçük devletleri biri birine düşürerek, Ortadoğu coğrafyasını karıştırarak hâkimiyetini sürdürmesi, menfaat temin etmesi beklenmedik, umulmadık neticelerle sonlanacağı bir zaman gelecektir. Bu insanın, insanlık idrakine müdrik olması, müslümanın yeniden Müslüman olması, hakiki imana kavuşması vaktine kadar sürecektir. Ortalığı toz dumana katan, katliamlarla sarsılan, göçlerle dalgalanan bu nahoş tablo toplumları uyandırmayacaksa daha hazin akıbetler beklesinler. Kötü sınav veren medya da.

 

Terör, şiddet ve anarşi insan olduğunu unutan kudurmuş insanın cinnet hali olmakla beraber, bu ortamı hazırlayan sebepleri de iyi görmek, değerlendirebilmek vicdanına sahip olmak, problemin çözümüne ilişkin bir bakış açısı yakalamak demektir. Kan ve gözyaşı ile beslenen mihraklar çok güçlü gibi gözükebilir. Lakin masum olan çoğunluk uyanırsa, birlik idealine sarılırsa, insanlık adına topyekûn ayağa kalkarsa, hak ve hakikat adına hareket edebilirse şer odaklarının sonunu getirebilir. Aslında zalimlik ve zulüm zayıflıktan doğar. Zulme rıza göstermek te ya zayıflık, ya vicdan karalığındandır. Ve zulmü kabul etmek daha büyük zulümler getirir. Aklın yolu birdir derler ya; yanlış. Aklın yolu bir değil. Düşüncenin gücünden de güç alınabilir. Zira “Zalimler, aklı zincirlemenin yolunu bulamamışlardır.” Charles Caleb Colton söylüyor bunu. C. C. Colton (1780-1832) aykırı düşünceleri ve tuhaflıklarıyla bilinen bir din adamı, yazar ve koleksiyoncu.

 

Şimdi size dönelim: Düşünür,  bilim adamı, din adamı, sanatçı ve yazarlar! Siz ne yapıyorsunuz? Neyi temsil ediyorsunuz, kimin adına hareket ediyorsunuz? Sorumluluğunuz ne? Vicdanınız ne âlemde? Rahat mısınız? Yangına körükle giden gazeteci, siyasetçi (!) kime uşaklık ediyorsunuz?  Aynı milletin çocukları kaostan beslenenlere hizmetkârlık eder mi? İnsan olan yemek yediği çanağı pisler mi?  Başkalarının hak ve hukukunu çiğnemek,  devletin milletin malına zarar vermek, en önemlisi cana kıymak hiçbir kelime ile izah edilemeyecek kadar büyük bir canilik ve zulümdür. Zulüm ile abâd olmaz. "Zulüm ile abâd olanın, ahiri berbâd olur." Konuyu dağıtmadan başa dönelim.

 

İnsanlık henüz ölmemiştir. İnsan olarak insanlık adına hareket etmenin, topyekûn ayağa kalkmanın şartlarını, zeminin hazırlamanın zamanı gelmiştir. Dünyadaki, özellikle Ortadoğu’daki gerçek aydınların, Sivil Toplum Kuruluşlarının, yanlı olmayan, satılık olmayan medya mensuplarının büyük sorumlulukları vardır. Masumların, mazlumların ahı arş-ı alayı sardı. Savaşların getirdiği kıyım, yaptığı tahribat kısa zamanda düzeltilemez. Felaket üstüne felaket. Sık değişen strateji ve taktiklerle gündem gün içinde bile birkaç kez değişebiliyor. Masumların kanı üzerinde oynanan oyunlar,  tarihi bina ve eserleri yok eden bombalar, yetim ve öksüz kalan çocuklar vicdanlara etki yapmıyor mu? Kötülüğe karşı, savaşlara karşı, sömürüye karşı direnmenin vakti gelmiştir. Medeni ölçüler içerisinde, meşru dairede direniş sesleri yükselmelidir. Dünya çapında bir direnişle oyun bozulabilir. Bu konuda her aklı eren bir çaba göstermelidir. Daha ne zamana kadar büyük güçlerin istediği, şekillendirdiği hayatı yaşayacağız?..

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2014-10-24 16:44
Bu kaos ortamından medet uman nankör insanlar, acaba kendilerinin tebrik edileceğini mi sanıyorlar? Rabbim bu Milleti korusunç
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3427
Dün3903
Tüm Zamanlar4906197
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 72 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?