• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon HUKUK ÜZERİNE

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

NizamettinÖnce aşağıdaki habere dikkatinizi çekmek istiyorum.

“ Norveç’te Anders Behring Breivik (33) adlı saldırganın yaptığı eylemde 77 kişi hayatını kaybetti ve 242 kişi de yaralandı.”

Bu saldırgana verilen ceza ise Norveç yasalarına göre 21 yıl hapis…

Sanığa verilen bu ceza ve cezanın bitmesinden sonraki durum Norveçlileri ve Avrupalıları kara kara düşündürüyor.

Ülkemizde yıllardır hukuk üzerine yoğun tartışmalar yapılıyor.Birkaç kez anayasa değişikliği yapıldı.Şimdi yine değiştirilmesi gündemde.Kanunlarımız ve yönetmeliklerimiz hakeza sık sık değişiyor.İnanıyorum ki bugün bir anayasa değişikliği yapılsa birkaç yıl sonra yine değişiklik tartışmaları yapılacak.Acaba bunun sebebleri nelerdir? Bilim adamlarımız,aydınlarımız,yazar ve düşünürlerimiz bu konuya kafa yormalı ve toplumumuza uygun  hukuk  sistemini ortaya koymalıdır.

Bize göre bu durumun en önemli sebeblerinden biri hukuk sistemimizin özünün tarihi geçmişimize dayanmaktan çok  Avrupa yasalarına dayanmasıdır. Oysa yukarıdaki örnekten de anlaşılacağı gibi Avrupa da bir çıkmaz içinde.Bazı yasaları kendilerine bile bir çözüm getirmiyor.

Hukuk konusunda geçmiş tarihimizden birçoğumuzun bildiği iki örnek vermek istiyorum.

Osmanlıların ilk Şeyhülislamı Molla Fenârî, Şeyhülislam olmadan önce Bursa kadısı (hakim) idi. Onun kadılığı sırasında bir adam pazardan bir at satın aldı. Fakat alışverişin hemen arkasından atın hasta olduğunu fark etti. Geri vermesi gerekiyordu ama satın aldığı adam zorluk çıkartır, atın hastalığını kabul etmez, diye önce kadıya gidip resmi kanaldan işi sağlama bağlamak istedi. Mahkemeye gittiğinde kadıyı (Molla Fenârî) yerinde bulamadı. İşini ertesi güne bıraktı. Fakat at o gece öldü.

Adam ertesi gün olanları kadıya anlattı, mağdur olduğunu, ne yapması gerektiğini sordu. Molla Fenârî: "Senin zararını ben ödeyeceğim" dedi. Adam hayretle kadıya baktı; "Niçin siz ödeyeceksiniz, konuyla hiçbir ilginiz ve suçunuz yok ki..." dedi. Molla Fenârî; "Evet öyle görünüyor ama aslında benim de suçum büyük. Eğer sen dün makamıma geldiğinde ben yerimde olsaydım, olaya müdahale eder, atı geri verdirir, paranı iade ettirirdim. At da sahibinin elinde ölmüş olurdu. Bu imkân şimdi yok olmuştur. Senin zararına benim makamımda bulunmamam sebep olduğu için zararını ben ödeyeceğim" dedi ve ödedi.

Fatih Sultan Mehmet, yeni yaptıracağı caminin inşasında kullanılacak iki mermer sütunu Sinan Atik isimli Rum mimara teslim eder. Mimar, bu sütunları üçer arşın kesip kısaltır. Fatih de buna sinirlenerek mimarın elini kestirir. Mimar Sinan Atik, padişah aleyhine dava açar. Mimarın şikayetini Üsküdar Kadısı Hızır Bey kabul eder ve davayı açar. Mahkemeye sevkedilen büyük padişah, baş köşeye geçmek istediyse de davacıyla birlikte mahkeme huzurunda ayakta bekletilir. Yargılama sonunda, padişah suçlu bulunur. Ceza olarak mimara yapılan haksızlığın aynısının tatbik edilmesine, yani padişahın elinin kesilmesine karar verilir. Rum mimar, mahkemenin verdiği bu büyük karar karşısında şaşkına döner ve davasından feragat eder. Mimar kısası istemediği için, Fatih  günde on altın tazminata mahkum olur ve hatta kısastan kurtulduğu için, bu tazminatı kendiliğinden yirmi altına çıkarır. Böylece padişahın eli kesilmekten kurtulur.

Mahkemenin kararından sonra Fatih çıkardığı demir sopayı kadıya göstererek; “Eğer sen Allah’ın hükmünü uygulamayıp, elimi kesmeye beni mahkum etmeseydin bununla senin başını paramparça ederdim” der. Kadı Hızır Bey de sakladığı kamayı çıkararak cevap verir; “Sen de benim hükmümü kabul etmeseydin, ben de bununla seni delik deşik ederdim” der.

Her konuda, geçmişteki uygulamalar bir hazine niteliğinde.Hukuk alanında da yaşadığımız kargaşaların çözümlerinin ipuçlarını geçmişimizde bulabiliriz.Avrupa yasaları da uzmanlarımız tarafından incelenir,toplum yapımıza uygun olanları da alınıp uygulanabilir.Yeterki sağduyumuzu kaybetmeyelim.

 

Degerli Yazarimiz Nizamettin YILDIZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Salı, 19 Şubat 2013.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2014-11-16 11:06
Adalet, âhiret inancının gereğidir. İçinde bulunduğumuz çağda ona ne kadar ihtiyacımız var. Yazarı tebrik ederim.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün404
Dün3860
Tüm Zamanlar4893954
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 33 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?