• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon HAYAT TECRÜBESİNİN HAYATÎ TECRÜBESİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusHuzur ve mutluluk ne yakında, ne uzaktadır. Huzur ve mutluluk gönlümüzde,  kafamızdadır. Kendini tanımayan başkasını tanıyamaz. Başkasını tanıyamayan empatiyi geliştiremez. Bu ince bir ayar, derin bir bakış kabiliyeti ister. Hayat tecrübesinin bize öğrettiği budur. Ötekinin de sizi tanıyamaması kendini tanıyamaması, yaradılışının hikmetine vakıf olamamasıdır.

 

Şüphesiz her kişi özeldir, yaradılışı itibariyle her kişi güzeldir. Zira hiçbir şey sebepsiz yaratılmamıştır. Gözle görülmeyecek kadar küçük canlı ve cansız varlıkların bile çok önemli görevleri vardır. Değerler manzumesi içerisinde gelişen hareketlerdir ki sevgiyi çoğaltır, saygıyı uyandırır. Sevgi ve saygının ilk ışığı “iyilikte yarışma, bilgiyi paylaşma” dır. Değişimler ister istemez yaşanacaktır. Değişim vetiresinde dönüşüm de kaçınılmaz gibidir. Bu sosyo-ekonomik ve kültürel alana münhasır bir gerçeklik olsa da gönül ve beyin hep birdir ve bire bağlı, bire bakar. Yani mutlak gerçek tektir. Ebedi hayata başlandığı andan sonraki değişim, bütün değişimlerin aslına dönüş dönüşümüdür. Yani “ her şey aslına rücu eder.”

 

Kim nereye giderse gitsin, nereye bakarsa baksın, nereli olursa olsun, hangi dili konuşursa konuşsun gideceği yer bellidir. Kendini nasıl konumlandırırsan konumlandır, hangi esintiye kapılırsan kapıl son kapıdan her kes geçecektir. Her kes bunu biliyor mu dersiniz? Zahiren biliyordur. Fakat bu bilme; “görme ile bakma”, “işitme ile duyma” arasındaki ilişki gibi bir bilmedir. Bu bilmenin bilincinde olmayanların gerçek huzur ve mutluluğun ne olduğunu bildiklerini, ya da gerçek bir huzur ve mutluluk içerisinde olduklarını sanmıyorum. Şüphesiz ki temennimiz her kesin önce kendisiyle, sonra toplumla barışık olması, iç huzura sahip olmasıdır. Lakin mutluluğun para, mal, mülk veya mevki makamda olduğunu zan edenler hazin bir yanılgı içerisindedirler. Doğal olarak önce; mevki makam, şöhret sahibi olmak için mücadele verip, sonra da geldikleri yeri koruma mücadelesinden öte gayesi olmayanları etik açıdan bu kategoriye sokmaya değer bile görmüyoruz.

 

Görev sorumluluklarımızla yaratılmış olmanın duyarlığıyla aradığımız erdem ve keremdir. Hayatı hayat yapan da sevgi ve imandır. Bu meziyetlerle yaşarsak dünya ile ahiret arasında onurlu bir yolculuk yapmış olur, yüce adaletin bahşedeceği bitmez tükenmez huzur ve mutluluğun yüksek hazzını tadarız. Bugün yok olan milyonlarca insanın, binlerce peygamber, evliyanın enbiyanın ve bütün bilge kişilerin bize anlattığı bu değil midir?  Bunun üzerinde derin derin düşünmemiz gerekmez mi? Kutsal metinlere ulaşamayanların, ya da nasiplenmeyenlerin düşünmesi için yeterli sebep yok mu? Bu çırpınışımız, sitayişimiz güzellikleri yaşama ve yaşatma amacından başka mânâ taşımaz... Güzellikler için önce içimize bakmalıyız.

 

Tarihin en derin noktasından alarak günümüze dek bütün insanlık tarihi üzerinde azıcık düşünürsek hayat tecrübesinden çıkaracağımız hayatî tecrübe budur.

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2015-01-18 11:13
Huzurlu ve mutlu olabilmenin Kur'ânî ilkelerini dile getiren sayın yazarın verdiği mesajları hepimizin düşünmesi ve hayatına uygulaması gerekmektedir. Sayın yazara teşekkür eder, saygılar sunarım.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3515
Dün3903
Tüm Zamanlar4906285
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 45 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?