• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon SİYASET İLMİ, POLİTİKA SANATI VE DİPLOMASİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

“Politika, politikacılara bırakılmayacak kadar ciddi bir meseledir.”

Charles DeGaulle 


NaciGumusSiyaset;
Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış. Yurt Yönetimi” tanımlamasıyla TDK sözlüğünde ifadesini bulursa da, Devlet işlerini düzenleme, yürütme veya memleket idare etmek büyük bir sanattır. Bu sanatın inceliklerini de politikacı bilir. Zira amaçlara ulaşma usul ve esaslarını her siyaset arenasında arz-ı endam eden bilmez, bilemez. Siyasetle politika birlikte anılsa da, birbirini anımsatsa da, çoğu zaman aynı şey olarak telaffuz edilse de kanaatimce aynı zeminde ayırt etmek lazım. Teori ile pratik gibi, söz ile davranış gibi bir farkla birbirlerine bakarlar. Siyasiler amaç belirler, belirlenen amaçlara ulaşma ise politik eylemlerle varılabilir. Siyaset ve Politika kardeşliği diplomasiyi de etkilerse de, usta diplomatlara muhtaçtır. Özetle diyebiliriz ki siyaset bir ilim, politika bir sanattır. Lakin siyaset hilelerle, politika çok yüzlülükle kirletilmiştir. Temizleme imkânı var mı, var.
 

Siyaset ilmi çok eski çağlardan beri bilinmektedir.  Antik Hindistan’daki Vedik(Vedalar) metinlerden, Vedalar ki Hint Mitolojisinin 4000 yıl öncesine dayanan ilk kaynaklarıdır.(1) Yine çeşitli Budist metinlerde siyasete dair incelemeler ve çalışmalar yer alır. Hintli siyasî düşünür Çanakya (MÖ 350-283) siyasî düşünce, ekonomi ve toplumsal düzen gibi konuları ele alan “Arthashastra” isimli eseriyle bilinir. Antik Yunan’da da birçok siyasi fikre rastlanır; gerek Homeros, Hesiodos ve Tukididis gibi erken dönem yazarlarının eserlerinde gerekse Eflatun ve Aristo gibi filozofların eserlerinde çok çeşitli siyasî fikir ve incelemelere rastlanabilir. ‘Eflatun Devlet’ isimli eserinde kendi zaviyesinden ideal olan siyasi yapıyı anlatır.
 

Orta Çağ’da farklı siyasî görüşler ve din ile siyaset ilişkilerini ele alan çeşitli eserler ortaya çıkmıştır. Augustinus’un ‘Tanrı’nın Şehri’ eseri gibi eserlerin Orta Çağ’daki din-siyaset ilişkileri anlayışına katkısı olmuştur. Orta Çağ’da ayrıca İslam topraklarında da çeşitli siyasî düşünüşler ve incelemeler olmuştur ve bu çağlardan başlayarak siyasetname, ıslahatname gibi adlandırılan çalışmalar ortaya çıkmıştır. Mesela 11. yüzyılda Nizamülmülk tarafından yazılan Siyasetname gibi. Osmanlı Devleti’nde de yoğun bir siyasetname ve ıslahatname gelenekleri ortaya çıkmış, Muhyî-i Gülşenî, Hasan Kâfî el-Akhisârî, Kâtip Çelebi gibi isimler Doğu’daki siyaset ilmine katkıda bulunmuşlardır.


Bir ilim olarak siyaset akademik anlamda 19. yüzyılda yapılanmaya başlamış, 1880 yılında ABD’de ilk siyaset bilimi bölümü kurulmuş ve daha sonra 1903 yılında Amerikan Siyaset Bilimi Birliği kurulmuştur. Siyaset bilimi üzerine akademik çalışmalar günümüze kadar artarak devam etmiş, bugün birçok farklı üniversitede siyaset bilimi bölümleri açılmıştır.

 

Siyasetin sağlıklı işlemesi, politik başarı; yeniden yeniden düşünmek, hizmete talip olunduğunu unutmamak hakikatinden ayrılmamakla olur. Görev ve sorumluluk bilincinin önemini idrak ederek kolektif bir gayret ve çaba ile olur. Dalkavuklardan uzak durarak, övgüden korunarak, yergiden istifade ederek hedefe yönelmek amaçlara ulaştırır, maksat hâsıl olur. Onun için siyasetten korkmamak lazım. Aslında herkes bir şekilde siyasi davranış içerisindedir. Siyasetle hiçbir alakam yok demek te bir siyasi davranıştır, politik bir duruştur.  Erdemli insanlar, onurlu kişiler siyasi oluşumların uzağında durdukça siyasetin aklanması, paklanması zordur. Lakin düzgün insan o yapı içerisinde eğilmeye, bükülmeye gelmeden hep dik durabilmelidir.

 

Sanatla siyaset konusu ayrıca incelenmelidir. Zira sanat kendi iç mantığı içinde öz dilini kullanıyorsa sanat özgündür, sanatçı özgürdür. Fakat başka bir dil kullanılıyorsa, ideoloji kokuyorsa, bir şeyi ispata çalışıyorsa güdümlüdür, siyasetin emrine girmiştir. Siyaset sanatı desteklemeli mi, teşvik etmeli mi?  Sanata ne kadar, nasıl önem vermelidir? Uzun uzadıya üzerinde konuşulacak, tartışılacak konulardır. Bu konuda yazılmış tezler yeterince varsa da farklı bakış açısıyla konu irdelenebilir. Biz gelelim son söze: “Siyaset bir ilim, politika bir sanattır”. Diplomasi de ikisinden beslenen bir oluşumdur. Siyaseti hilelerden, politikayı ikiyüzlülerden kurtaracak meşru eylemlere, sağlam duruşlara, samimi söylemlere şiddetle ihtiyaç vardır. Dünyadaki değişimi, teknolojideki gelişimi, küresel gücün strateji ve taktiklerini görerek, iyi analiz ederek diplomasimizi güçlendirmeliyiz. Hem doğu, hem batı dillerini, kültürlerini, tarihlerini iyi bilen, fikri yapısı sağlam, ahlakı düzgün diplomatları yetiştirmeli ve tercih etmeliyiz.

 

“Siyaset ilminden habersiz tarih; meyvesiz, tarihten habersiz siyaset ilmi; köksüzdür.” - J.R. Seeley

______________________________________________

(1)Vedalar;  Aryan din edebiyatının tamamını içine alan bir terimdir.
 

Son Güncelleme (Pazar, 08 Mart 2015 22:39)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2015-03-09 11:38
Değerli yazar Naci Gümüş beyefendinin siyasetin nasıl olması gerekli olduğuna dair kaleme aldığı makale, tüm insanlarımız için bir öğüttür.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3532
Dün3903
Tüm Zamanlar4906302
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 46 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?