• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İLK ve SON

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusİlk kelime, ilk cümle… İlk adım, ilk sevinç. İlk ürperme,  ilk dokunuş… İlk acı, ilk heyecan… İlk; öncel bir ses, son karşıtı bir set. İlk önde olmaklık, birinci olmaklık belki. Başı çekmek, her ilk kavramını kavramaz. İlk; kavram olarak, ses olarak, anlam olarak önce,  son’un çıkış noktası, var oluş algısı,  eylemin başı. İlk damla, ilk ağrı, ilk söz… İlk, ilkin… İlk el, ilkbahar. İlk; en evveli, en öncesi.

 

Son; nihayet, ilk’in biten ucu. Sonbahar, son durak, son dakika, son umut, son haber ve son istek… Son bir bitiş değildir. Son, ilkin yaşlı halidir. Son belki de yeni bir hayatın veya ebedi hayatın başlangıcıdır. Son şarkı, son şiir, son söz, son adım. Son adım, son dokunuş. Son damla, sonranın sonrası. İlk ve Son; hayat koridorunun iki ucu. İlk umuttur, hayaldir, arzudur, istektir. Mücadeledir, heyecandır, helecandır. Son; muhasebe, murakabe ve tüm geçmişe bakıştır. Belki hayıflanma ve keşkelerle keşküldür. Son tebessüm, mesud bir sondur. Son ilkin mukadder geleceğidir.

 

İlk ve Son. İlk soluk son soluğa emanettir. İlk olmak, son olmak ikisi de anlamlı olabilir. Mühim olan hiç olmamaktır. İlklere heves çoktur. Sondan kaçış yoktur. Düşünülürse eğer ilkler geçicidir. Son sonsuzluktur. Başka açıdan bakarsak; “azı karar, çoğu zarar, ortası yarar” mantığı ilk ve son arasında seyreden yaşam ortadır. Oltaya takılmadıktan sonra elbette ortası yarar. “Söze iyi başlayın, iyi bitirin; arasını ne ile doldurursanız doldurun” demiş ya V. Murdock.. Bir de iliklere işleyen ilkler vardır; ilk buluş, ilk aşk, ilk başarı, ilk hezimet… Son şarkı, acı son, mutlu son, son sahne, son nefes; ilklerin biten noktası.

 

Mümin için ise ilk Besmeledir. Son, hamd ve şükürdür. İlk çabuk geçer, lakin Besmele ile başlarsa bereketlenir, hamd ve amin ile son bulur.

 

Yüreğinin gözleriyle hayat’a baktığında, her şeyde bir güzellik bulacaksın. Zira saadetin kaynağı kalbimizdedir. İlk gün de, son gün de….

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2015-05-07 17:21
Rabbimizden razı olacağı hayat sürdürmemiz için bizlere gayret vermesini dilerim.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün846
Dün3860
Tüm Zamanlar4894396
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 71 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?