• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon SÖZ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusSöz; bir duygu ve düşünceyi veya konuyu yazılı yazısız eksiksiz anlatan kelime dizisi. Kesinlik kazanmayan söylenti, bir işi yapacağını kesin olarak vaat etme, müzik parçalarının metni veya şarkının güftesi… Laf, lakırdı, kelam ve kavil… Sözü tavsif eden bu tanımlamalar sözlüklerin ortak beyanıdır. Sözlük anlamlarının dışına çıkacak olursak bu üç harften oluşan sesin,  anlamı, boyutları, daha genişler, derinleşir ve etkisi de artar. Söz köz olur, söz koz olur, dert olur, derman olur. Silah olur, ilaç olur. Fitne olur, nifak sokar, yine söz olur gökten rahmet yağar. Bir Atasözü; “Söz var gelir geçer, söz var deler geçer.” Der ya! “Kötü söz insanı imandan eder, talı söz yılanı deliğinden çıkarır”ı da söyler ya! İşte Mevlana Celaleddin-i Rumî burada devreye girer; “İnsanda güzel olan yüzdür, yüzde güzel olan gözdür ama aslında insanı insan yapan ağzından çıkan sözdür.”

 

Sesli söz, sessiz söz, yazılı söz. Derin anlamlı söz, ünlü söz, özlü söz, felsefi söz. Bir de görsel söz vardır. Tabiatın, eşyanın, hadiselerin de dili vardır, sözü vardır. Üç harfli bu kelimenin, üç harfli bu sözcüğün bomba tesirinde gücünün yanında iyilik ve güzellikler saçan bir bünyeye sahip olduğunu da tecrübelerimizle biliyoruz. Söz veriyoruz, söz alıyoruz. Sözün nerden çıktığına da bakmalıyız. Sözünde durmamak münafıklıktan bir işaret olduğu gibi, sözünde durmak ise erdemliliği çağrıştırır. “Verdiğiniz sözü ve yaptığınız antlaşmayı yerine getirin. Çünkü verilen söz, sorumluluğu gerektirir.” İsrâ sûresi (17/34) Onun için diyoruz ki; söz namustur. Söz ağızdan çıkar, makattan değil. Bunu bilen atalar; “Hayvan yularından, insan sözünden tutulur” demişler. Bazı sözler vardır ortalığı karıştırır, kimi sözler barıştırır. Kin sözlerinden ırak, sevgi dolu sözlere bakmak insana yakışır.  Sözümüz sözse, özümüz özdür.
 

Şimdi gelgelelim tatlı söze, hacet yok acı söze. Kötülüğü getirelim dize. Fitne fücur bulaşmasın, yalan dolan etrafımızda dolaşmasın. Anahtar kilidi, söz sözü açar. Söz vardır ki Cennetin kapılarını açar. Sessiz Söz kavramını da satırlarımıza katabiliriz. Sessiz Söz; duadır, belki sitemdir ya da pişmanlık. Sözünün sözü üzerine düşünmektir belki de.  Harika sözler, büyülü sözler, sihirli sözlerin varlığına ağır sözleri de katabiliriz. İnsan yalnız sözlerinden değil, sustuklarından da sorumlu olabiliyor. Söz vardır laf olur, söz vardır gaf olur. Sahibini yüceltir kimiz söz, rezil rüsva eder bazı söz. Hançer gibi iner yüreğine, çıldırtır kontrolsüz söz. Meltem esintisi kadar ılık, çiçek kokuları kadar latif, zümrüd-ü Anka tüyü kadar hafif sesli ve özlü sözlere ne demeli. Hayatı sevgi ile yoğurmalı, barış ile doldurmalı, iyilikle pişirmeli. Hayat sözcüğünü söze giydirmeli. Kin, nefret, fitne fücur, savaş, sömürü yok; sevgi, barış, kardeşlik, hoşgörü ve iyilik var sözlerini söylemeye söz vermeli. Verdiğimiz sözü tutmacasına. Söz mü?
 

Sözümüz söz olsun ki özümüz öz olsun. Gönlümüzde ferahlık, düşüncelerimizde berraklık olsun.
 

Son Güncelleme (Salı, 23 Haziran 2015 14:03)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2015-06-24 14:20
Özellikle içinde bulunduğumuz şu ortamda toplum olarak en çok ihtiyacını duyduğumuz "güzel söz"ün açılımını yapan değerli yazarı tebrik ediyorum.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün938
Dün3860
Tüm Zamanlar4894488
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 73 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?