• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon MENFAAT KAYGUSUYLA GERÇEĞİ GİZLEMEYİN!

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 7
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

mehmet_ali“Ey iman eden kimseler! Ortak koşan bu kimseler sadece bir pisliktirler. Artık bu yıllarından sonra Mescid-i Haram'a yaklaşmasınlar. Eğer yoksulluktan/onların uzaklaşmasıyla kazanç kaybına uğramaktan korktuysanız da Allah sizi dilediğinde armağanlar ile yakında zenginleştirecektir. Şüphesiz Allah en iyi bilen, en iyi yasa koyandır.” (Tevbe 28)

Tüm dünya insanlarının hayat kılavuzu olan Kur’ânın bu mübarek âyeti, Kur’ân bütünlüğü nazara alınmadan anlamaya çalışıldığında aynen zamanımızdaki akıl almaz uygulamayı emrediyor gibi anlaşılmakta. Yani Müslüman olmayanların Beytullah’ı ziyaret etmeleri yasaklanmakta.

{Bu ayet, Rasülüllah’ın katıldığı Hacc-ı Ekber’in kapanış beyannamesindeki maddelerden bir tanesidir ve belirli muhataplara yönelik bir kesin uyarıdır. Burada konu edilen “müşrikler”, Rasülüllah ile yaptıkları sözleşmeleri, barış antlaşmalarını bozup Müslümanları sinsice ve arkadan vurmak isteyen kimselerdir. Pislik olan da; bir daha Mescid-i Haram’a sokulmayacak olan da bunlar olup başka yerde yaşayan müşrik, Yahudi, Hıristiyan, Mecusi ve ateistler değildir. Hele hele o günlerden seneler, asırlar sonra dünyaya gelmiş ve gelecek Müslüman olmayanlar hiç değildir.  Ayetin yer aldığı pasajı iyi anlamak gerekmektedir. Pasajda bu konu gayet açık ve nettir.

Ayrıca Kur’ân’ın öngördüğü gerçek hac da tüm insanlığa açıktır. Kur’ân’a göre hac, bu günkü gibi çöl turizmi ve taşın toprağın kutsanması değil, tüm insanlığın eğitimine, öğretimine açık bir uluslararası (her inançtan, her toplumdan insanların katılacağı) organizasyondur.

Hac ile ilgili ayetlerde (Âl-i Imran; 96, 97, Maide; 97, Hac; 25, 26- 29) “… insanlar – orada ibâdete kapanan veya dışarıdan gelen eşit olmak üzere – için kılınan Mescid-i Haram’dan….  ”,“… Ve yoluna gücü yeten herkesin Beyt’i haccetmesi Allah’ın insanlar üzerinde bir hakkıdır.”, “Allah, Ka’be’yi; o Beyt-i haram’ı, haram ayı, hedyi (hacda oraya hediye olarak kesilen hayvanı) ve (kurbanlardaki) gerdanlıkları insanlar için bir ayağa kalkış kıldı…” ve “ …kendilerine ait bir takım menfaatlere tanık olmaları ve Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerinde belli günlerde O’nun adını anmaları için insanlar arasında haccı duyur. Yürüyerek veya incelmiş (yorgun düşmüş) binekler üstünde her derin vadiyi aşarak sana gelsinler! Sonra kirlerini giderip temizlensinler….” ifadeleri yer alır. Bu ifadeler, Mescidi Haram’ın yerli yabancı her türden insana açık olduğunu gösterir. Ayrıca Hacc ile ilgili bu ayetlerdeki“Sonra KİRLERİNİ GİDERİP TEMİZLENSİNLER” ve  “Beytimi, dolaşanlar, ibadete kapananlar ve secde edenler, rükû edenler için TERTEMİZ TUTUNUZ”  ifadeleri, oraya gelenlere hamam hazırlamalarını, gelenlerin de o hamamda yıkanmalarını, İbrahim ve İsmail’in Mekke’de çöpçülük yapmalarını değil, gelenlerin şirk pisliğinden kurtulmalarını sağlamalarını öngörmektedir.

 

O nedenle aslında Mekke’ye Müslüman olmayanlardan; Yahudi, Hıristiyan, ateist, dinsiz kimselerden de davet edilmelidir. Ve onlar orada ikna edilmeye; İslam dini benimsetilmeye çalışılmalıdır.

Tevbe; 28’in bugünkü Müslümanlara mesajı ise, ülkelerinde bulunan hainleri sürgün edip bir daha ülkenin hiçbir yerine; özellikle de eğitim, öğretim kurumlarına sokmamaları ve ekonomik kaygılarla kesinlikle bu ilkeden taviz vermemeleridir.} (Hakkı Yılmaz makaleler)

Peygamberimizin ölümünden kısa bir süre sonra eski saltanatlarını yeniden kurmayı hedefleyen ikiyüzlülerin, samimi sahabeleri baskı ile sindirip, İslâmın adını sahiplenerek kendilerini meşrû saydırabilmek için uydurdukları rivayetler ile Kur’ânın anlaşılamaz bir kitap olduğu, başka toplumların ana dillerine çevrilemeyeceği dayatması ile çağımıza kadar gelinmiştir.

Peki, bu uygulama ile Müslümanlar dünyanın en üstünü mü olmuşlardır? Oysa Rabbimiz: Ve gevşemeyin, üzülmeyin! Ve eğer inananlar iseniz, en üstün olan sizsiniz.” (Âl-i İmran 139) diyor. Düşünelim ve şöyle Müslümanların yaşadıkları coğrafyaya bir bakalım. Gerçekten en üstün Müslümanlar mı? Yoksa doymak bilmeyen sömürücülerin ürettikleri silâhlar ile Allahüekber nidalarıyla birbirlerini öldürenler mi?

Samimi Müslümanların Kâbe’yi ziyaretlerinin sadece ritüelden ibaret kaldığı, İbrahimî hiçbir eğitim alamadıkları, aklederek düşünüldüğünde anlaşılacaktır. Ancak menfaat kaygusu ile gerçeklerin üzeri örtülmekte ve insanlar kandırılmaktadır.

Kur’ân bütünlüğü ile Hacc uygulaması aşağıda belirtildiği gibi olmalıdır.

Hacc emiri/ hacc düzenleme komitesi tarafından Hacc ayları tüm dünyaya ilan edilir. 

Şartları uygun olan insanlar; Müslüman, Yahudi, Hıristiyan, Mecusi, doğal dindar, ateist herkes gidip orada dört ay süreyle İbrahimî eğitim alır.

Hacca iştirak edenlerin güvenlikleri, yeme-içme ve barınma giderleri mü’minler tarafından karşılanır.

Eğitilmiş, kurmaylaşmış müminler, tüm Müslümanlar için bir sene geçerli olacak,  idari, siyasi ve askeri ültimatom yayınlar.

İbrahimî eğitim için Müslüman olmayanlar; Hıristiyan, Yahudi, müşrik, ateist vs. de hacca götürülür. Onların da orada mü’minleşmesi;  tevhid ehli olmaları sağlanır.

İşte Kur’an’ın haccı, budur. Bugünkü ham veya bayat insanların tavaf, sa’y, şeytan taşlama, zemzem içme, zemzem ve hurma hammaliyesi ile yaptıkları hacc, sadece ÇÖL TURİZMİDİR, taşın- toprağın kutsanmasıdır; İslam dinindeki hacc değildir.

Neden hâlâ menfaat kaygusu ile gerçeklerin üzerini örtenlerin uydurdukları ritüeller ile oyalanıyoruz? Yoksa Âhirete inanmıyor muyuz?

Ey İnsanlar! Ey İslâm dininden para kazananlar! Kokmayın sizleri yoktan yaratan, rızkınıza kefil olan Rabbimiz bakın he diyor?

“Eğer yoksulluktan/onların uzaklaşmasıyla kazanç kaybına uğramaktan korktuysanız da Allah sizi dilediğinde armağanlar ile yakında zenginleştirecektir.”

 


Son Güncelleme (Salı, 15 Aralık 2015 15:27)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #3 Kılavuz kitapMehmet Ali OĞUZ 2015-12-19 17:33
Rasulullah'a inzal olan Kur'ân tüm dünya insanlarının rüşde ulaşmaları içindir. Yunus suresi 41. âyet mesajı iyice anlaşılmalı.
Alıntı
 
 
0 #2 RE: MENFAAT KAYGUSUYLA GERÇEĞİ GİZLEMEYİN!MEHMET ÇOBAN 2015-12-17 21:44
Hacla ve Mescidil Haram'a müşriklerin sokulmamasıyla ilgili yorumlar zorlamalı yorumlardır.

Resulün hayatı ortada.. Ayetler ortada..

Resulün hayatının önemli noktalarından biri olan haccı kendi keyfi anlayışlarımıza göre değerlendiremey iz.

Ayrıca Mescidil harama müşriklerin sokulmamasıyla ilgili yorumlarda müşriklerin kimler olduğu kuranın diğer ayetlerinde açıkça bellidir.

Madem gerçek gizlenmeyecek, zoraki yorumlarla Yahudilerin, Hristiyanların Allah tarafından müşrik ilan edildikleri ayetler unutulmamalıdır .

Yok sözleşmelere aykırı gelenler, yok ihanet edenler gibi zoraki algıların ayetlerle ilgisi yoktur.

Ne yazık ki Hakkı Yılmaz kendine göre bir çok ayete gerçeğine aykırı yorumlar vermektedir.

Kişilerin kaynak olduğu her konu sonunda sapıtmalara neden olmuştur.
Alıntı
 
 
+1 #1 RE: MENFAAT KAYGUSUYLA GERÇEĞİ GİZLEMEYİN! 2015-09-21 05:41
ın Savcım, KRT tv deki programlarınızı ilgi ile izliyorum.Son hac programınızı çok güzel özetlemişsiniz. Çok teşekkür ederiz.Elinize ve dilinize sağlık
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3489
Dün3903
Tüm Zamanlar4906259
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 53 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?