• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
 • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon PUT NEDİR?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 8
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


mehmet_aliPut;
insanlara zorla kabul ettirilmek istenen düşünme ve yaşama biçimlerini, dimağlardan silinmemesi, devamlı olarak onunla karşı karşıya kalınması ve bu düşünceyi sahiplenen imtiyazlı gurubun, elde ettikleri menfaatlerin, makamların kaybolmaması için kullandıkları bir araçtır. Salt heykel olarak kabul edilmemeli. (Prof. S. Sırma)

Bu tariften yola çıkarak put sözcüğünü biraz detaylandıracak olursak çağımız insanlarının bir kısmının herhangi bir puta tapıp tapmadıklarını değerlendirebiliriz. Vereceğimiz örneklere önyargı ile yaklaşanların, itirazlarını Kur’ân terazisinde tartmadan tevil yolunu tercih ederek açıklamalarda bulunacaklarını şimdiden ilân edebiliriz.

İsterseniz ilk örneği Allah’a inanmadıklarını söyleyen ateistlerden verelim:

Bizleri yoktan yaratan Rabbimiz, fıtratımıza gerek FÜCUR’U, gerekse TAKVA’YI ilham etmiştir. “–ki O, ona taşkınlık yapma ve kendini koruma içgüdülerini/günah işleme ve “Allah'ın koruması altında olma yeteneklerini ilham etti– “  (Şems suresi 8)

Rabbimizin insan fıtratını tanıtan bu açık mesajına alternatif oluşturma gayretine düşen Oxford Üniversitesinde bir Profesör olan Richard Dawkins Tanrı Yanılgısı isimli son kitabında; (sh.327,328) Güya Musa (A.S.)’a nazire olarak “yeni on emir” adı altında bakınız ne kurallar oluşturmuş:

 • Sana yapılmasını istemediğin şeyleri başkasına yapma.
 • Her meselede, zarar vermemek için mücadele et.
 • Arkadaşlarına, arkadaş canlılara ve dünya geneline sevgi, şefkat, içtenlik ve saygıyla yaklaş.
 • Kötülüğe göz yumma ve adaleti uygulamaktan çekinme ama özgürce ifade edilen ve dürüstçe pişmanlık belirtilen kabahatleri affetmeye daima hazır ol.
 • Hayatını neşe ve hayranlık duygusuyla yaşa.
 • Hep yeni şeyler öğrenme arayışında ol.
 • Her şeyi sına; durumlar karşısındaki fikirlerini daima gözden geçir. Eğer uyumlu değilse tutkuyla bağlı olduğun bir inancı dahi terk et. (Bu maddeye şöyle bir misal getirebiliriz: İneğe tapan bir Hintlinin zaten bâtıl olan bu inancını terk etmesi gibi.) (Parantez içi verilen bu misal şahsıma aittir.)
 • Düşünce ayrılıklarını asla sansürleme ya da yok etme; diğer insanların seninle aynı fikirde olmama haklarına daima saygı duy.
 • Öz deneyim ve mantığınla kendi bağımsız fikirlerini oluştur; başkalarının seni körü körüne idare etmelerine izin verme.
 • Her şeyi sorgula.

Okuduğunuz bu ilkelerde Kur’âna ve Kur’ânın doğruladığı Tevrat’a aykırı bir şey göremediniz değil mi?

O halde devam edelim: Bakınız aklı sıra Allah’a kafa tutan bu zihniyetin akıl hocası imal ettiği putunu nasıl yerleştiriyor?

 • Cinsel yaşantınızın tadını çıkarın (hiç kimseye zarar vermediği müddetçe) ve diğer insanların da kendi cinsel yaşantılarını mahremce yaşamalarına izin verin, eğilimleri her ne yönde olursa olsun ki bu sizi hiç ilgilendirmez.

Görüldüğü gibi, ateistliği ile gurur duyan prof. şehvet putunu şeytanî bir ustalıkla nasıl da yerleştirmiş imal ettiği yeni on emir içine. İnsanların uyuşturularak sömürülmesi için hem Allah inancının gerekli olmadığını hem de önlerine konan put ile sefih bir hayat sürmeleri telkininde bulunarak kimlere hizmet ediyor, iyice düşünmek gerekir.

Bakınız Rabbimiz bizleri nasıl uyarıyor: “Hevâsını (kötü duygularını, tutkularını) tanrısı edinen kişiyi gördün mü? Peki, onun üzerine sen mi vekil oluyorsun?” (Furkan 43)

Kur’ânda tutkularını ilah edinen bazı kavimler ibret olarak tüm dünya insanlarının bilgisine arz edilmiştir. İsrailoğullarının altın tutkusu gibi.

Peki, Müslüman olduğumuzu iftiharla söyleriz de bilmeden bazı nesneleri put edinebildiğimizi de ikrar edebilir miyiz? Örnek mi istiyorsunuz? Çocuklarımıza, evimize veya arabamıza nazar değmesin diye taktığımız boncuklara ne diyelim? Hemen itirazlar kulağıma geliyor sanki. Yazımızın ikinci paragrafında ilân ettiğimiz tevil kalkanı hemen devreye girecek ve “nazarın hak olduğu” yolundaki hadisler delil gösterilmek suretiyle bunun kötü niyetle yazılmadığı gibi cevaplar üretilecektir. Zahmet etmesinler, kendilerine yardımcı olalım! İşte bir örnek:

“Nazar haktır” (Müslim)

“Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar” (İbni Adiy)

“İnsanların yarısı nazardan ölür” (Taberani) v.s.

Yine denecektir ki: “Bu hadisler uydurmadır. Sahih hadisleri aramak gereklidir.”

Aklımızı kullanarak bir de şöyle düşünmek o kadar mı zor? Dinimizin tek ve ana kaynağına bakalım!

“Allah, gözlerin hainliğini ve göğüslerin gizlediğini bilir.” (Mü’min 19)

Yardım istenecekse Allah’tan istenir. Rabbimiz Felâk suresinde hased edenin şerrinden, hased ettiğinde kendisine sığınılmasını dua tarzında bizlere bildiriyor. Bizlere düşen de kıskançlığa sebep olabilecek davranışlardan kaçınmaktır. 

Dinimizin tek ve ana kaynağı ana sütü gibi katışıksız önümüzde dururken, neden alternatif kaynaklar arama çabası içinde boğuluyoruz? Yoksa Rasulullah’ın dini eksiksiz tebliğ ettiği konusunda tereddüdünüz mü var?

Bir örnek daha verelim mi?

Özellikle Ramazan aylarında Rasulullah’a ait olduğu söylenen “sakal-ı şerif” gösterilerine ne dersiniz? Hiç aklederek düşündünüz mü? Acaba Rasulullah sağlığında en yakın arkadaşlarının yere düşen sakallarının hürmeten toplanıp, biriktirildiğini görseydi bu davranışlarından ötürü onları kınamaz mıydı? Müslüman olduğumuzu övünerek söylediğimiz dinimizde, kılavuz kitabımız Kur’ânda bu davranışımıza cevaz veren bir hüküm var mı? Yoksa önümüze oluşturulup konan puta farkına varmadan saygı mı duyuyoruz?

Aklederek bir düşünelim. Bakınız Rabbimiz ne diyor? ”Allah’ın izni/ bilgisi olmaksızın, hiç kimse için iman etme yoktur. Ve Allah, kirliliği/azabı aklını kullanmayanların üzerine bırakır”. (Yunus 100)

Bu örnekler saymakla bitmez. Aklederek düşünürsek sevaba girdiğimizi sandığımız daha ne kadar çok ritüellerimiz var, sizler de bulabilirsiniz. Yaptığımız amellerimizle bizi şımartan, Bizleri kandırmak için bizlere yaldızlı sözler fısıldayan Şeytan’a değil, Kur’âna kulak verelim.

Kur’ân bütünlüğü dikkate alındığında; tüm dünya insanlarının kendilerine yapabilecekleri en büyük kötülük olarak nitelenen şirkten kaçınmaları öğütlenmişken “Biz geçmiş İslâm âlimlerinin eserlerinde böyle okuduk, atalarımızı da bu yolda bulduk” tarzındaki savunma bizleri mahşerde beraat ettirir mi? Kur’âna bakalım.

“Tâ, Sîn. Bunlar, salâtı ikame eden [mâlî yönden ve zihinsel açıdan destek olma; toplumu aydınlatma kurumlarını oluşturan-ayakta tutan], zekâtı/vergiyi veren ve âhirete de kesin olarak inanan kişilerin ta kendileri olan mü’minler için doğru yol rehberi ve müjdeci olmak üzere Kur’ân'ın ve apaçık/açıklayıcı bir kitabın âyetleridir. Şüphesiz BİZ ÂHİRETE İNANMAYAN ŞU KİMSELERİN İŞLERİNİ KENDİLERİNE SÜSLÜ GÖSTERDİK DE ONLAR ŞAŞIRIP KALMIŞLARDIR. İşte bunlar, azabın kötüsü kendileri için olan kimselerdir ve bunlar, âhirette en çok ziyana uğrayacakların ta kendileridir.” (Neml 1-5) 

Yazımızın başındaki ilim adamının put tarifinden, sadece heykel olarak algılanılmaması konusundaki ikazını aklederek düşünelim. Sayılı ömrümüzü yani sınav süremizi boşa geçirmeyelim.

Bakî olan Allah’a emanet olunuz.

Mehmet Ali Oğuz
Em. C. Savcısı
 

 

Son Güncelleme (Çarşamba, 18 Kasım 2015 23:31)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #1 RE: PUT NEDİR? 2015-11-18 23:41
Değerli yazarımızı samimi duygu ve düşüncelerinden , dostça, kardeşçe uyarılarından dolayı tebrik eder, teşekkürlerimiz i arz ederiz.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3508
Dün3903
Tüm Zamanlar4906278
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 43 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?