• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon YENİ YIL DİLEKLERİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

 

Neredeyse herkes kendini değiştirmeden yeni yıl için iyilik, güzellik, barış, sevgi, saygı dileklerinde bulundu.

 

Halbuki bütün bunların kaynağı insandı. İnsanın iyi, güzel, barışa meyilli, sevgi dolu, saygılı olması gerekiyordu.

 

Peki! İnsan içindekilerini iyilikle, güzellikle, barışla, sevgiyle, saygıyla doldurmazsa, yeni yıl düzelir miydi? Elbette hayır!

 

İnsan aynı insan.. Hemen her birinin kendine göre öfkeleri, kinleri, nefretleri, intikamları var. Hemen her birinin içindeki sevgiye ayar verecek, ideolojik, dinsel, tarihi, sosyolojik, ırksal nedenleri var. Hemen her birinin barışı bozmak için intikamla birbirinin üzerine yürüyecek nedenleri var. Hemen her birinin kendisi gibi inanmayanlara düşünmeyenler saygısızca davranmasına neden olacak kendine göre haklı nedenleri var.

 

Andolsun ki insan değişmedikçe hiç bir şey değişmez. Aksine 2015 yılına göre 2016 yılı daha kötü olabilir. Doğudaki savaş iç savaşa dönüşebilir. Anadolu toprakları Suriye'den bin beter hale gelebilir.

 

Andolsun ki insan değişmedikçe hiç bir şey değişmez. Çünkü insan kendini değiştirmeden başkalarını değiştirmeye kalkacak kadar aymaz, akılsız, kibirli, bencil durumdadır.

 

Andolsun ki insan değişmedikçe hiç bir şey değişmez. Çünkü İnsan Allah'ı dinlemekten çok kulları dinlemekte, Allah'ın yolunda yaşamını kuracağına kullara tapmaktadır.

 

Kemalistler Mustafa Kemal'e tapıyorlar.

Tarikatçılar şeyhlerine tapıyorlar.

Mezhepçiler mezhep imamlarına tapıyorlar.

Cemaatler cemaat liderlerine tapıyorlar.

Parti taraftarları siyasi liderlerine tapıyorlar

Örgütlere katılanlar ideolojilerine, örgüt liderlerine tapıyorlar.

Sendikalara üye olanlar sendika baronlarına tapıyorlar

Kapitalistler çıkarlarına tapıyorlar

Dindarlar geleneklerine tapıyorlar

Irkçılar, ırklarına tapıyorlar

 

Size açıkça soruyorum. İnsanlar Allah'tan başka bu kadar kendine tapacak bulduğu bir ortamda, dinimiz bir, kitabımız bir, peygamberimiz bir deyip yalan söyleyip ikiyüzlü riyakarca davrandığı bir ortamda, barış, sevgi, saygı, iyilik, güzellik olur mu?

 

Andolsun ki! İnsanlar önce taptıklarından vazgeçip yalnız ve yalnız Allah'ın dediği yoldan gitmedikleri müddetçe, hep bencil, kibirli, çıkarlarına tapacaklar. Sonuçta da herkes kendi fil dişi kulesinden kendini haklı görerek karşı tarafa saldıracaktır.

 

Andolsun ki! İnsanlar gerçekten iyilik, güzellik, barış, sevgi istiyorlarsa önce kendilerini değiştirmek zorundadırlar. Kendilerini değiştirmeyen hiç bir toplum başını belalardan kurtaramaz.

 

Ey İnsanlar!

 

İnanıyorum dediğiniz Allah ayetinde mealen şöyle diyor. "Bir toplum kendini değiştirmedikçe biz de onları değiştirmeyiz!"

 

Eğer gerçekten Allah'a inanıyorsanız haydi durmayın. Değişmek için kolları sıvayın. Ve size Asla yalan söylemeyecek olan Allah'ın söylediklerini anlamaya çalışmayla işe başlayın.

 

Şunu unutmayın ki!

Sizler Allah’a karşı yalan söylediğiniz müddetçe Allah da sizi kendi halinize bırakacaktır. Ve insanlar kendi hallerine kaldığında da, başları beladan asla kurtulamayacaktır.

Onun için Allah’a inancınızda gerçekten samimiyseniz, Allah’ın ayetlerini anlayıp yoluna girmeniz şarttır.

 

Son Güncelleme (Salı, 05 Ocak 2016 20:35)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün771
Dün3860
Tüm Zamanlar4894321
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 61 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?