• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İNSANLIK YIKILIYOR MU?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusŞüpheci, önyargılı, mütereddit insan; Hak ve Hakikatin karşısında dursa da maalesef göremez haldedir.  Gördüğünü zan edenler anlamaz haldedirler. Bu itibarla algı operasyonlarının kurbanı oluyor. Hırs, tama ve bencillikten dolayı insanlığın hüsrana uğramasına bizzat kendisi sebep oluyor.  Bugün bölgemizde ve dünyanın birçok yerinde tanık olduğumuz hadiseler, meydana gelen görüntüler modern eşya ve araçlarla ilk çağın en ilkel vahşi hayatının yansımasından başka bir şey değildir. Bu bakımdan fikir beyan etmenin, barış, kardeşlik, insanlık, iyilik üzerine bir şeyler yazmanın bile anlam kaybettiği bir noktadayız.  Çıldırmış güçlü, örgütlü, organizeli insan grupları, global rant mafyası, süper güçler acımasız bir karanlığın zebanileriyle var güçleriyle ortalığı kasıp kavuruyorlar. Süper güçler oyun kuruyorlar, tuzak kuruyorlar, satranç oynuyorlar.

Böyle giderse bu yeniçağın adı bilgi çağı, teknoloji çağı, uzay çağı falan olmayacak. Tragedya çağı veya vahşet çağı olacaktır belki. Bu gidişatı durdurmanın, felaketleri önlemenin bir yolu yok mu? Bu konuda fikir beyan etme, hüküm yürütme, yorum yapma bile sanki anlamını yitirmiştir. Herkes kendi tarafından,  benimsediği ideolojik bakış açısıyla, ya da aidiyet duygusuyla konuşuyor. Bazısı korku ve endişelerinden dolayı susuyor veya takiyye yapıyor. Aydınlar aydınlığını yitirmiş,  İlim adamları ilmi ile amel etmez olmuş sanki. Bir kısım medya mensubu meslek haysiyetini ayaklar altına almış. Onur ve erdem sadece erkek kişi ismi olarak kalmış.  Ortadoğu’da, Avrupa’da durum böyle olmakla beraber ülkemizde çok farklıdır diyemeyiz. Hala kategorize etme, itham etme, yakıştırma çıkmazında debelenip duruyoruz.  Ötekileştirme şiarımız, din düşmanlığı kârımız. Bir tarafta İhanet şebekeleri…  40 Yıl önce Ortadoğu Gazetesinde “Kan ve Süt Dokusu” başlığı altında yazdığım bir makale vardı. Aynen bugünkü kadar aktüel. Kan-süt dokusu bozuldu mu haramzadeler çoğalır.  Medya duyarlığını yitirmişçesine şer kuvvetlerin değirmenine su taşımaktadır. Mazlumun, mağdurun ve masumun günahını kim üstlenecek, kimlere yüklenecek. Bunun hesabını kimler verecek? Var mı net cevabı olan.

Her şeye rağmen her şey bitmiş değil. İyiliğin galip olacağı, kötülüğün mağlup olacağı, iyilerin kazanacağı inancımızı muhafaza ile birlikte, görev sorumluluğumuzu;  Hak ve Hakikati görme gayreti içerisinde, mazlumların, masumların yanında, ülkemizin ve insanlığın huzurunu sağlama yolunda yerine getirme çabasında olmaya devam edeceğiz. Boş veremeyiz, vazgeçemeyiz. Ümitsiz hiç olamayız. Sabır ve dualarla, samimi duygularla “Tedbir bizden, takdir Allahtan” diyerek yürüyeceğiz. Dünya insanlığını düşünmekle birlikte,  önce ülkemizin dirliği, birliği ve esenliği için her kes üzerine düşeni yapma niyetini taşıyacaktır. Devletimizi ve milletimizin bekâsı için, çocuklarımızın, torunlarımızın geleceği için.  Yeter artık, belli bir kesim şu bağnazlığı, iktidar düşmanlığını bırakarak Türkiye’ye yapılan global saldırıyı, Türkiye’yi zayıflatma çabalarını görsün. Partiler, iktidarlar gelip geçer ama vatan elden giderse, hayatınız biter.  Devletin ve milletin menfaatleri önceliğimiz olmalı. Devlet ve milletin diriliği, bireyin de diriliği demektir.

Bölgemiz insanın dirilmesi, Müslümanların imanını sorgulaması,  yeniden Müslüman olması, kul’a değil, paraya değil, pul’a değil, güce değil Allah’a kul olması vakti gelmiştir.  Tragedya yaşanmadan, felaketler gelmeden tövbe-i istiğfarla ayağa kalkarak silkinmek vaktidir.  İnsanlığın yıkılışını önlemek için.

Yeni başlayan 2016 yılının kötülüklerin, trajedilerin sonu olması dileği ile hayırlı yıllar diliyorum.

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2016-01-06 11:35
Değerli yazarın trajik tarzda kaleme aldığı makale, insanlığın insan olmaktan çıktığı gerçeğini gözler önüne sermektedir. Maalesef insanoğlu kendi kendini yok etme savaşı vermekte. Zamanımızın teknolojik savaş aletlerinin gücünün artmasından başka insanoğlunun zaaflarında bir değişiklik yok gibi. Bizleri yoktan yaratan Rabbimiz bizleri en iyi bilendir. Onun için toplumlar fesat ve kargaşaya her düşüşünde merhameti gereği müdahale ederek, elçi göndermiş insanın aklını başına toplaması ikazında bulunmuştur. İnanıyoruz ki Rabbimiz artık elçi göndermeyecek, ikaz etmeyecektir.
Yazarın kurtuluş reçetesi olarak sunduğu insanlığın son kitabı Kur’ân da gösterilen doğru yol rehberinin hiçbir önyargı bataklığına saplanmadan düşünülmesi ve tüm dünya insanlarının rüşde yani iyi-kötü, hak-bâtıl ayrımını kendi özgür iradesi ile seçebilme olgunluğuna ulaşması dileği ile saygılarımı sunarım.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3462
Dün3903
Tüm Zamanlar4906232
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 59 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?