• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon O SALÂT EDENİ ENGELLEYENİ GÖRDÜN MÜ?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


Geçen gün bir sohbet meclisinde çeşitli konularda görüşler dile getirilirken, bir arkadaşımız Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında vuku bulan şu olayı anlatıyordu:

mehmet_aliCumhuriyetin ilk yıllarında Ankara Valisi Nevzat Tandoğan, Üniversite öğrencilerinden bir grubun aralarında yaşadıkları bazı sorunları tartıştıklarını haber alınca yanlarına giderek, konuşmacı olan öğrenci ve onu dinleyen kişilere hitaben: “Ulan öküz Anadolulu; sizin milliyetçilikle, komünizmle ne işiniz var? Milliyetçilik lâzımsa biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var. Birincisi çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek, ikincisi askere çağırdığımızda askere gelmek. Alın bu iti götürün.” Emrini verdikten sonra Osman Yüksel Serdengeçti isimli genç, yaka-paça götürülmüş ve 3 Mayıs 1944 tarihinde tutuklanmıştı.

Sohbet meclisinde bu hazin olay anlatılınca başka bir arkadaşımız söz alarak:

“Bu ve buna benzer olaylar her zaman yaşanmaktadır. Bundan 100 sene sonra da yine yaşanacaktır. 1400 yıl evvel de yaşanmıştır. İlk inzal olan Alâk suresinde bu davranış yerilerek; O salât edeni engelleyeni gördün mü? âyeti ile de bu mesajın verildiğini, nitekim Mekke’de Abdullah oğlu Muhammed’e henüz Peygamberlik görevi verilmemişken, Kâbe civarında bir garibana malî veya zihinsel açıdan destek verdiği sırada yanına gelen Ebu Cehil tarafından tartaklandığını……….”

Açıklamaya çalışırken arkadaşımızın sözü, ses tonu oldukça yüksek biri tarafından  “YANLIŞ” diyerek kesildi.

Arkadaşımız; izin verirseniz sözümü bir tamamlayayım demeye kalmadan “Sen başka bir misyonu temsil ediyorsun” diyerek arkadaşımızın anlatmak istediği Kur’ânî anlatımı engelledi. Buna içerlenen arkadaşımız da “Hakkınızı helâl edin” diyerek sohbetten ayrılmak zorunda kaldı.

Birkaç gün sonra kendisine konuşma fırsatı verilmeyen arkadaşımıza geçen gün anlatmak istediği konuyu açıklamasını rica ettim. Arkadaşım o gün tamamlayamadığı cümlenin gerisinde Rabbimizin bizlere ne gibi bir mesaj verdiğini anlatmaya devam etti.

Henüz kendisine Peygamberlik görevi verilmemiş bulunan Mekkeli Abdullah oğlu Muhammed’in tartaklandıktan sonra can sıkıntısından Mekke-Taif yolu üzerindeki herkes tarafından bilinen Mescid-i Âksa’ya yürütüldüğünü, burada Rabbimiz’in ilk vahiylerine muhatap olduğu, Alâk suresinin ilk âyetlerinin inzal olduğu, Ebu Cehil’in “BİZ BU KENTİN İLERİ GELENLERİYİZ. SALÂT YAPILACAKSA BİZ YAPARIZ. SEN KİM OLUYORSUN?” Tarzındaki kibirli sözlerine, kendini kentin kerîmi gören kişinin bu davranışına son vermezse mahşerde hesap sonrasında Cehenneme sürükleneceği mesajının verildiğini, bu gibi olayların geçmişte olduğu gibi ileriki zamanlarda da tekrarlanabileceğini ifade etti.

O gün kendini ifade etmesi fırsatı verilmeyen arkadaşımızın maruz kaldığı bu olay ile Kur’ân da verilen mesaj ne kadar da örtüşüyor?

Mehmet Ali Oğuz

Em. C. Savcısı
 

Son Güncelleme (Çarşamba, 17 Şubat 2016 00:00)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #1 RE: O SALÂT EDENİ ENGELLEYENİ GÖRDÜN MÜ? 2016-02-17 23:07
Sayın savcım Dünkü insan fıtratı ne ise bugünkü de aynı Değişen bir şey yok.Allah hipimez halis dini yaşamayı nasip etsin eline sağlık
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3501
Dün3903
Tüm Zamanlar4906271
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 53 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?