• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon TANIK MI OLMAK İSTERSİNİZ YOKSA SANIK MI?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 10
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

mehmet_aliEvinizin balkonunda oturup, günün yorgunluğunu çıkarmak için çayınızı yudumlarken, komşularınızdan iki aile fertlerinin ellerinde bıçak v.s. aletler ile birbirlerini öldürmek üzere olduklarını görseniz ne yaparsınız? Hele o aileler arasına kötü niyetli bir takım dedikoducuların laf götürüp getirdiklerini de biliyorsanız.

Sosyolojik gözlemlere göre üç ihtimal bulunmakta.

1-Balkondaki konumunuzu bozmadan, çayınızı içerek olayı seyredesiniz.

2-Kendinize yakın olan aile fertlerini desteklemek amacı ile siz de kavgaya iştirak edersiniz.

3-Hiç vakit kaybetmeden balkonunuzdan aşağıya inerek, iki aile fertlerine: “Yapığınız doğru değildir. Rabbimiz Kur’ân da [kim bir mü’mini öldürürse ebedi olarak Cehennem de] diye bildiriyor. Aranızdaki mesele nedir? Gelin bunu sükûnetle çözelim. Kışkırtıcılara kulak vermeyin” diyerek onların akl-ı selim ile düşünmelerini mi sağlarsınız?

Birinci şıkta; Sadece şu basit dünya hayatının mahkemesinde tanık olabilirsiniz. Ama mahşerde Rabbimiz nazarında sanık olacaksınız.

İkinci şıkta; Hem bu dünya hayatında, hem de o büyük mahkemede sanık olursunuz.

Üçüncü şıkta; Bu dünyada bir can kurtardığınız için tüm insanlığa hayat vermiş olacaksınız, hem de âhiret de Rabbimiz tarafından tanık olarak kabullenilip, ödüllendirileceksiniz.

Bakınız mûcize kılavuz kitabımız Kur’ân da Rabbimiz nasıl bir örnek veriyor? 

“Şüphesiz Biz, Firavun'a bir elçi gönderdiğimiz gibi, SİZE, ÜSTÜNÜZE TANIK OLAN BİR ELÇİ GÖNDERDİK.” (Müzzemmil 15) 

Bu âyette Rabbimiz, Mısır ile Musa arasındaki ilişkiye gönderme yaparak Mekke ileri gelenlerine hitap etmekte ve onlara kendi içlerinde yetişmiş Abdullah oğlu Muhammed'in bir elçi olarak görevlendirildiğini açıklamaktadır. Musa'nın elçiliğinin örnek gösterilmesi, Mısır'da doğup büyüyen ve onların içinden biri olan Musa gibi, Muhammed'in de Mekke'de doğup büyüyen ve Mekkelilerin içinde yaşayan biri olduğunun hatırlatılması nedeniyledir.

Peygamberimiz, içlerinden biri olması münasebetiyle Mekkelileri yakından tanımakta ve onlar hakkında tanıklık yapabilecek bir konumdadır. Rasûlullah’tan önceki peygamberler gönderildikleri kavimlere tanıktırlar. Mekke toplumundan seçilen elçi Muhammed (A.S.) da aynı çağda yaşayan insanlara tanıktır. Ancak son elçi olması nedeniyle peygamberimizin ölümünden sonraki insanlara kimler tanık olacaktır?

Rabbimiz Âl-i İmran 104. âyetinde: Ve içinizden hayra çağıran, herkesçe kabul gören iyi şeyleri emreden, vahiy ve ortak akıl ile kötülüğü-çirkinliği kabul edilen şeyleri engelleyen bir önderli toplum bulunsun. Ve işte onlar, kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.diye bizlere öğüt vermektedir.

Çok açık olarak şunu belirtmeliyiz ki şu çağda Rabbimizin tanık olarak kabul edeceği hayırlı bir ümmet bulunmamaktadır. Neden mi?

Bütün dünyanın gözü önünde insanlık katlediliyor. Kendilerini Müslüman ilân edenler Allahuekber nidalarıyla birbirlerini öldürüyor. Provokasyona aldanan Müslümanlar Cennet umuduyla kardeşlerini öldürüyor. Yok, mu hayırlı bir ümmet? Maalesef yok.

Uydurulan ritüeller ile Hacc görevlerini yerine getirmek isteyen milyonlarca Müslüman, “şeytan taşladıklarına inandırıldıkları için” birbirlerini ezerek öldürmek yerine, ihramlı olarak silâhsız bir şekilde birbirlerini katledenlere giderek, Hucurât suresinin şu âyetini Ve eğer mü’minlerden iki grup birbirleriyle SAVAŞTIRILIRLARSA, hemen onların arasını düzeltin. Şayet biri ötekinin üzerine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Sonra da eğer dönerse aralarında adaletle barış yapın ve hakkaniyetle davranın. Şüphesiz ki Allah, hakkaniyetle davrananları sever.okuyarak hayırlı bir ümmet görevini yapamazlar mı?

Toplumda her vesile ile anarşi çıkarmak için fırsat gözleyen sözde sivil toplum örgütleri uluslar arası düzeyde mitingler yapamazlar mı?

İlâhiyat Fakültelerindeki akademisyenlerin, Diyanet İşleri başkanlığındaki görevlilerin vicdanları rahat mı? Katil Müslümanlara “Kur’ân da Müslümanların birbirlerini öldürmesine izin veren bir âyet var mı? Çağımızda meşrû bir savaş ortamı var mıdır?” diye kim soracak?

Evet yapamazlar. Çünkü tüm insanlığa rehber Kur’ânı bırakmışız, alternatif olarak üretilen sözlerin analizini yapmakla ilim yaptığımızı sanıyoruz.

Şu acıklı halimize bakılırsa Rabbimiz huzurunda hepimiz suçlu konumunda olacağız.

Eğer bu günün Müslüman’ı, yani Peygamberin ümmeti olduğunu dilleri ile söyleyen insanları akıllarını başlarına, Kur’ânı da ellerine alır da tüm insanlığa götürürse görevini yapmış olur. Dinde zorlamanın olmadığını, herkesin kendi inancını yaşayabileceğini, uydurulan mezhep savaşlarının katliam olduğunu kimseden çekinmeden, korkmadan söyleyebilirlerse o zaman tanık olabilirler.

Bakî olan Allah’a emanet olunuz.

Mehmet Ali Oğuz
Em. C. Savcısı

 

Son Güncelleme (Pazar, 28 Şubat 2016 19:43)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #1 RE: TANIK MI OLMAK İSTERSİNİZ YOKSA SANIK MI? 2016-02-29 10:57
RAHMAN RAHİM ALLAH ADINA

1-3.Yaşadığınız çağın insanlık hâli kanıttır ki iman eden, düzeltmeye yönelik işler yapan, hakkı tavsiyeleşen; birbirinin olmazsa olmazı sayan/ öğütleşen ve sabrı tavsiyeleşenler in; birbirinin olmazsa olmazı sayanların / öğütleşenlerin dışındaki tüm insanlar, kesinlikle tam bir kayıp, zarar, bunalım, acı içindedir.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3489
Dün3903
Tüm Zamanlar4906259
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 54 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?