• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İdeal İnsan, Erdemli Toplum; Kutlu Millet, Büyük Devlet…

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Devletler insanlar gibidir, onlar da insan karakterinden meydana gelirler. (Eflatun) 

Devlet kelimesi Türk Dil Kurumu’nun Güncel Sözlüğünde: “hukuk, toplum bilimi. Toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan NaciGumusörgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlık ve bu tüzel varlığın organları” olarak tarif edilir. Devlet, Mutluluk, talih, varlık anlamında da kullanılır. Devleti ayakta tutan, örgütleyen millettir. Millet; “Çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan Topluluğu”dur (TDK Sözlük). Milletin bir medeniyet esasına dayanması lazım. Millete sahip çıkan devlete, milletin de sahip çıkması lazım. Devlet topluma sahip çıkmıyorsa veya çıkamıyorsa milletin devleti sahip çıkacak hale getirmesi lazım. Çünkü devletin yokluğu esaret demektir. Özgürlük, eşitlik, insan hakları, güvende olma ancak devletin varlığı ile mümkündür.

                Devletin milletle uyumlu olması, devlet adamlarının toplumla kaynaşması ideal bir yapılanmadır.  Devlet adamı milletten aldığı yetki ile ordadır. Milletin içinden çıkıp, sonradan başka uluslar arası kuruluşların adamı olan devlet adamları emanete hıyanet etmiş olacaktır. Bu da devleti ve milleti tehlikelere sürüklemek demektir. Devlet adil olacak, toplum da inanç, ahlak ve fazilete sahip olacak. Bu bağlamda ideal yoksunu fertlerden erdemli toplum çıkmaz.  Devletin uzun yaşaması büyük bir yüzölçümüne, büyük bir nüfusa sahip olması, sanatçılarının, bilim adamlarının, edebiyatçılarının en yüksek seviyede olanlarla yarışabilecek bir donanıma sahip olmaları lâzım. Hatta nükleer güce sahip olması lazım. Aksi takdirde güçsüz devletlerin, küçük devletlerin uzun yaşama şansı yoktur. Aydınları aydınlık bir kafa yapısına sahip olmayan devletlerin de sağlam bir yapısı olmaz. Millet-Devlet ahenk içerisinde birbirini tamamlıyorsa o toplumda refah vardır, yükseliş vardır. Yok, eğer bir toplumda renk, din, dil, ırk ve mezhep ayrımcılığı varlığını gizli de olsa sürdürüyorsa o toplum cahildir, geri kalmıştır, o devlet te güçsüz bir devlettir. Büyük bir devlet, ideal bir devlet parti görüşlerine göre hareket etmez. Devlet toplum için, birey için faydalı olanı, yararlı olanı yapmak için vardır. Toplum da vatandaş olma sorumluluklarını yerine getirmelidir. İnsan kendini başıboş bırakıldığını zan etmemelidir. Dünyada sorumluluk bilincine sahip tek yaratık insandır. Her din birey ve toplum haklarına yönelik her türlü tecavüzü yasaklar.

Netice olarak ideal insan erdemli toplumu hazırlar, toplum da adil olan büyük devleti.  Zaten tarih boyunca “Erdemli Toplum, İdeal İnsan”ı hazırlama çabası, sancısı asla eksik olmadı, olmayacak. Hep yüce olanı aramanın, kutsal değerlere yönelmenin gayreti eksilmedi, eksilmeyecek. Medeniyetlerin gerçek özlerini de günümüze taşıyan bu çabalardır. Bu özler adeta bir çekirdek kabuğu içerisinde bir maya paketinde bahara saklanan “Diriliş Mevsimi”ni beklemektedir. Tabuların yıkılacağı, sevgi, hoşgörü ve adalet ülküsünün ağacağı, güzel düşüncelerin bereketli ürünler vereceği kutlu bir vakti özlemekteyiz, beklemekteyiz. Zaten çile döneminden geçilmeden erdemli toplumlar nasıl oluşacak ki? Bu oluşumun zafer muştusunu insanlık alacaktır bir gün. Bir Kızılderili Atasözüyle yazıma bitiş noktasını koymak istiyorum:

“Her birimizin farklı bir rüya gördüğünü hatırlatmakta fayda vardır.”
 

Son Güncelleme (Cuma, 04 Mart 2016 15:47)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2016-03-04 21:11
Değerli yazarın önemle vurguladığı Erdemli toplum ideali, şerefli tarihimizde örnekleri sayısızdır. Şu günlerde Devletimize yönelik saldıran Millet düşmanları hiç bir zaman umduklarını bulamayacaklard ır. Yeter ki umudumuzu yitirmeyelim.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3525
Dün3903
Tüm Zamanlar4906295
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 43 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?