• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon BİZ NE HATA YAPTIK?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

mehmet_aliEvet, beş-altı yaşlarında bir kız çocuğu elinden tuttuğu annesi ile birlikte ağlayarak bu cümleyi haykırıyordu. Öz yurtlarında üzerlerine yağan bombalar ile yıkılan evlerinden toz-duman içinde kaçıyorlar. Nereye kaçtıklarını da bilmeden.

Tv. haberlerinde bu sahneyi izlediğimde, ne kadar âciz bir insan olduğumu bir kere daha anladım. Evet, âcizim. Çünkü sadece gözyaşı dökebiliyorum.

Bu masum yavrunun dilinden dökülen “BİZ NE HATA YAPTIK?” cümlesi bizlere neyi hatırlatıyor?

{İnim inim inletilenlere, “Hangi günahtan dolayı öldürüldüğü/hayatı mahvedildiği?” sorulduğunda…} (Tekvir 8-9)

Hiçbir şeyin gizlenemediği o mahşer gününde, herkes tek başına olduğu, hiçbir yardımcının da bulunmadığı o korkunç günde Rabbimiz inim inim inletenlere/hayatları mahvedenlere değil de, “inim inim inletilenlere” soracak. Yani Rabbimiz bu vahşeti uygulayanların yüzüne bile bakmayacak.

Peki, bizlerin de bir sorumluluğu yok mu?

Bizler rahat koltuklarımızda önümüzdeki çekirdekleri çıtlatarak Tv. haberlerini izlerken, sadece “Vah vah” diyerek, bir sonraki spor haberlerini heyecanla bekliyorsak, maalesef o mahşer gününde Rabbimizin bu sorusuna muhatap olan kız çocuğu o ufacık parmakları ile Müslüman görünümündeki kişi ve kurumları işaret edecektir. Hiç şüpheniz olmasın.

Hemen itirazlar yükselecek. “Biz ne yapabiliriz ki?”

Eğer kendimizi Müslüman olarak vasıflandırıyorsak sorumluyuz. Bu cümleyi sadece ülkemizdeki insanlar için söylemiyorum. Tüm dünya coğrafyasına yayılmış bulunan Müslümanlar için iddia ediyorum.

Rabbimiz, yeryüzünde fesat ve kargaşa çıktığında uymamız gereken ilkeleri Kur’ân da bildirmiştir.

“Ve eğer mü’minlerden iki grup birbirleriyle savaştırılırlarsa, hemen onların arasını düzeltin. Şâyet biri ötekinin üzerine saldırırsa, Allah'ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Sonra da eğer dönerse aralarında adaletle barış yapın ve hakkaniyetle davranın. Şüphesiz ki Allah, hakkaniyetle davrananları sever.” (Hucurat 9)

Kur’ân âyetlerini peygamberimizin çağında bilinen kelimelerin öz anlamlarının kaybedildiği biçimde çoğumuzun elindeki meallere baktığınızda “mü’minler birbiriyle savaşırlarsa” olarak yazıldığını görülecektir. Yani Müslümanların birbiriyle savaşmalarının meşrû olduğu saptırması ile zihinler iğfal edilmektedir.

İşte Kur’ânı bu şekilde anladığımızda, İslâm düşmanlarının provoke etmeleri ile Müslümanlar birbirlerine düşürülerek kendi kardeşlerini öldürmektedirler. Bu acıklı manzara karşısında da Müslüman olduklarını ilân eden kişi ve kurumlar sadece seyirci olmaktan öteye gidememektedirler.

Rabbimiz mü’minlerin kardeş olduklarını, parçalanmamalarını bildirirken, bizler “ümmetin ihtilâfında hayır vardır” uydurmasını Kur’ânın önüne geçirerek uyutuluyoruz.

Bu derin gaflet uykusundan uyanamazsak yukarıda meali verilen, Rabbimizin sualine muhatap olan yavrunun parmağı ile bizleri göstereceği konusunda kuşkunuz olmasın.
 

Son Güncelleme (Cumartesi, 07 Mayıs 2016 23:31)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #1 koordinatör 2016-05-03 14:35
Hatanın nerede olduğunu biliyoruz. Amma hatayı yapanlar maalesef cezayı çekmeyip ;varisleri çekiyor. RABBİMDEN niyazım . akıl basiret hidayet nasip etsin.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3425
Dün3903
Tüm Zamanlar4906195
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 69 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?