• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon KELİMELER

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


NaciGumusKelimeler duygudan yoksun kavramların aracı değildir. Her kelimenin hem mantıklı, hem psikolojik anlamı vardır. Hafızamızdaki binlerce hayalin, iç dünyamızdaki acıların, kederlerin, sevinçlerin veya buruklukların, mutsuzlukların ya da mutlulukların, öfke ve kızgınlıkların; musiki olarak, şiir olarak, nesir olarak vücut bulması, tesir bırakması kelime hazinemizin zenginliği ile alakası olmakla beraber kelimelerdeki seslerin, ahengin büyüsünün sırrı idrakimizin sınırlarını zorlar.

Aynı kelimenin değişik kılıklara bürünmesi, pamuk kadar yumuşak, demir kadar sert olabilir olması, uyarıcı tonlar taşıyor olabilmesi kelimenin her rengte, her tonda bir yapı oluşturabilmesi aynı zamanda birçok dilin doğmasına zemin hazırlamıştır. Kelimeler dilin en önemli unsurudur. Bir dilde hem tehdit, hem teşvik uyarısı taşıyan bir kelime,  bir anda ipeğe dönüşebiliyor. Ağaçların dibinden fışkıran yeni taze sürgünlere de kelime denir. Bu bilinçaltının bilinçli bir buluşu. Cümlelerin zembereği, metinleri inşa eden tuğlalar. Sessiz kelimler, ıssız kelimler, kayıp kelimeler, müstehcen kelimeler, yasak kelimeler ve anahtar kelimeler. Kelime oyunları, jest ve mimiklerde saklanan, işaret dilinde sessizliğe gömülen kelimeler…

Cemil Meriç’in ifadesiyle: "Kelime ormanda uyuyan dilber; şâir, uzaklardan gelen şehzade. Öyle seveceksin ki kelimeleri, sana yetecekler. Senin yıldızların kelimeler, söyle raks etsinler, alev saçlarıyla sonsuz bahçesinde hayallerinin. Kelimeler benim sudaki gölgem, okşayamam onları, öpemem.  Bir davet olarak güzel kelime ve duâlarda muhterem. Gönülden gönüle köprü, asırdan asıra merdiven. Kelime, kendimi seyrettiğim dere. Kelime sonsuz. Kelime adem. Kuşlara benzer kelimeler, odana dolarlar bir akşam. Nereden gelirler bilinmez. Kâh çığlık çığlığadırlar, kâh sesleri işitilmez.. Çiçeğe benzer kelimeler; turuncu, erguvan, beyaz. Bir rüzgâr sürükler hepsini. Bulutlara güven olmaz. Senin türben kelimeler. Yuvarlanırken tırnaklarını kâğıda geçirmek istiyorsan; kâğıda, yani ebediyete." 

Evet, kelimelere genel ve özel anlamlar yüklense ne çıkar. Tesir gücü, algı biçimi, sesinin tonu, renginin rengidir aslolan.  Sözcük denilse şirazeden çıkar mı bilemiyorum. Kelime kalemi ve de kelâmı anımsattığı için sanki daha insicamlı. Satırlarımızda arz-ı endam eden bu kelimelerin etimolojik bir kaygısı, ses bilgisi diye bir derdi yoktur. Kelimelerle oynamıyoruz da. İçimizdeki duygu dünyasının deveranını, feveranını, cevelanını nasıl seslendirdiği, nasıl giyindiğidir. Sonra o kelimeler cümle olur, şiir olur, güfte olur, metin olur, destan olur ya da nasihat olur, ders olur. 

Hakiki imanı elde eden ise yüce beyanda en güzel kelimeleri bulur.
 

Son Güncelleme (Salı, 07 Haziran 2016 23:20)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #2 RE: KELİMELER 2016-06-09 10:10
Kalemine sağlık. Kelimelerin ullanılış özelliklerini çok güzel anlatmışsınız. Doğrusu heveslendim..
Alıntı
 
 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2016-06-08 17:46
İşte edebiyat farkı. Değerli yazar, kalbindeki duygulara kelimeler ile elbise giydirmiş adeta. Yazmak isteyenlere hem destek, hem de terbiye edilmiş kelimeler ile kimsenin gönlünü kırmadan mesajın verilebilme yöntemini bizlerle paylaşmış. Çok teşekkür ederiz.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün961
Dün3860
Tüm Zamanlar4894511
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 77 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?