• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Şeyhülislam Molla Ali Arabi ve Fetva Mecmuası

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
İzmir - İzmir Haberleri

Türkiye Yazarlar Birliği İzmir şubesinde 26 Kasım 2016 Cumartesi Günü konuşan Abbas Levent ERTEKİN; 2. Bayazıt’ın Şeyhülislâmı Molla Ali Arabî ve Fetva Mecmusını anlattı.

Türkiye Yazarlar Birliği İzmir şubesinde 26 Kasım 2016 Cumartesi Günü konuşan Abbas Levent ERTEKİN; 2. Bayazıt’ın Şeyhülislâmı Molla Ali Arabî ve Fetva Mecmusını anlattı, hazirun’a konu ile ilgili kitabını imzalayarak hediye etti.

Türkiye Yazarlar Birliği İzmir şubesinde “Geleneksel Cumartesi Kültür Sohbetleri” çerçevesinde Sonbahar 2. Dönem etkinlik programının 4. Haftasının konusu: 2. BAYAZIT’IN Şeyhülislamı Molla Arabî ve Fetva Mecmuası idi. Sunumu gerçekleştiren Araştırmacı Yazar ve derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi A. Levent ERTEKİN; Molla Ali Arabî’nin Şeyhülislamlığını, devlet adamlığını, ilmi şahsiyetini ve eserlerini, özellikle “Fetva Mecmuası”nı akıcı bir dille anlatırken; “Şeyhülislam Molla Arabî’nin bu çok değerli eserinin bilinen iki nüshası mevcuttur. Nüshalardan biri İstanbul’daki Süleymaniye Kütüphanesinde, diğeri Ankara’da Milli Kütüphanede bulunmaktadır. Bu eser, Osmanlı tarihi kaynaklarında görev yapan Osmanlı Şeyhülislamlarından günümüze kadar gelebilmiş en eski fetva mecmuası olarak yeni ortaya çıkmış olmasıdır. Bu yönüyle mecmua değerli belge özelliği taşımaktadır.”dedi.

 

Molla Arap Medresesi, hamam ve Külliyesi konularını da dilen getiren konuşmacı kitabındaki fotoğraflarla, sorulara verilen cevaplarla konuyu pekiştirdi.  Söyleşinin bitiminde, konuşmacıya teşekkür mahiyetinde katılım belgesi takdim edildi,  hatıra fotoğrafları çekildi. Ayaküstü koyu bir sohbet epeyce sürdü. Bu arada DEÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fatih TOKTAŞ Hoca ile 2017 Projeleri konuşuldu.

 

Degerli Yazarimiz administrator Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazar, 06 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün2736
Dün5992
Tüm Zamanlar4631015
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 82 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 923
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?