• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon MÜM'İN KARDEŞLERİMİZİN DİKKATİNE!

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

 
Mehmet_CobanToplumda Müslümanlara yön veren bazı kişilerin üzerinden, din üretmek, siyaset üretmek doğru bir yaklaşım değildir. Elbette herkesin kendine yakın hissettiği kişiler olabilir. Ama bilinmelidir ki; onlarda birer insandır. İnsan olarak olayları değerlendirirler. İnsan olarak ayetleri değerlendirirler. İnsan olarak siyasi olaylara karşı tavır alırlar. Onların yorumla ayet değildir. Onların tavırları örneklenecek sünnet değildir.
 
Onun için Müslüman kardeşlerimin sevip saydığı kendine örnek aldığı, Mustafa İslamoğlu, Mehmet Okuyan, Ahmet Kalkan, Hakkı Yılmaz, Abdülaziz Bayındır, Ercüment Özkan gibi adını zikretmediğim, Allah yolunda kendi değerleri olan kişilerin özgürleştirilmesi gerekir. Hiç kimsenin onların adını, anlayışını, örnekliğini dile getirerek kendine İslam yolu seçme hakkı yoktur.
 
Eğer kendinize bir örnek arıyorsanız; Allah'ın Resulü Muhammed'de sizin için en güzel örnekler vardır.
 
İslam'ın temeli; insanların insanları özgürleştirmesinden ibarettir. Kültürümüzde buna kulun kullara kul olması yasaktır denilir. Her kul kendi özgürlüğü içinde Rabbine yaklaşmalıdır. Elbette her kul, müminler aralarındaki işleri istişare ederler emrince, mümin kardeşlerinin fikirlerinden, bilgilerinden yararlanabilirler. Ama bu onların birbirine diğerlerinden üstünlüğü demek değildir.
 
Sırat-ı müstakim üzerine yürüyen, yürüyecek kardeşlerimin, dikkate alması gereken en önemli husus, Allah'a hizmet yolunda yürüyen her kardeşimizin olumlu katkılarından bir şeyler alabilme anlayışıdır. Bunu başaranlara ne mutlu…
 
Elbette her insan; diğer insanlar gibi, akıl eder, muhakeme kurar, iradi kararlar verir. Duyguları vardır. Kendine göre dünyevi uhrevi yorumlara sahiptirler. Tevhidi çizgideki olumluluklar kadar, insani zaaflar arasında gelgitleri olabilecek insanlık unsurları vardır. İnsan gerçeğini unutmamak hidayettir.
 
İyi biliniz ki; insan gerçeğini unuttuğumuz gün, insanları tanrılaştırır, onları dinde hüküm sahibi kılarız. Bu ise tevhidimize zarar verir. Hâlbuki üzerimize düşen; Allah yolunda, dini sadece Allah’a halis kılarak dosdoğru yürümektir.
 
Allah akıl edin diyor. Akıl edin ki; insan olduğumuzu, insan olduklarını unutmayalım. Çünkü insan olduklarını, insan olduğumuzu unuttuğumuz gün akıl ilahlaştırılmıştır. Aklın ilahlaştırılması ise bizi İslam ile bütünleştirmez.
 
İnsanlığın tarihi; aklını ilahlaştıranlarla doludur. Musa Resulün, İsa Resulün kavimleri, papazlarının, hahamlarının, rahiplerinin, âlimlerinin akıllarını ilahlaştırarak, onların akıllarına uymuşlardır.
 
Müslümanım diyenlerin bu olguyu iyi kavrayıp asla; sevdikleri, saydıkları, değer verdikleri kişilerin akıllarını ilahlaştırmamaları, onları İslam dininde otorite görmemeleri gerekir. Onları dinde otoriter hale getirmek tehlikelidir. Çünkü onları dinde otoriter hale getirmek, onları kendi din anlayışımıza köleleştirmektir.
 
Unutmayalım ki; bütün müminler Allah’ın otoritesine, O’ndan gelen bilgilere, Resulün örnekliğine tabidirler. Bu konuda hiç kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur. Üstünlük Allah katında belli olan, herkesin Allah yolunda yürürken hayatına yüklediği ihlastadır. Bunun takdiri, değerlendirilmesi Rabbimize aittir.
 
Ey Rabbimiz… Bize akıl etmeyi nasip et. Bize yolunda ihlaslı bir şekilde yürümeyi nasip et. Bize mümin kardeşlerimizin akıllarından, bilgilerinden yararlanmayı nasip et. Bizim bu konudaki hassasiyetimizi, dikkatimizi, çabalarımızı kabul et. Gücümüzün yetmediği, aklımızın karıştığı yerde bize ilmini, izanını, irfanını nasip et.

Son Güncelleme (Salı, 27 Aralık 2016 12:03)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3608
Dün1441
Tüm Zamanlar4898601
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 75 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1994
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?