• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Kişi; kendinin şahididir.

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Mehmet_CobanBir gün gayri ihtiyari ağzımdan şu sözler dökülüverdi.

“Bir kişi; bana, üç defa söz verip yerine getirmemişse, güvenimi kaybetmiştir”

Şimdi bu sözü hangi delile dayanarak söyledim. Üç defa söz verip yerine getirmemek ne anlama gelir? Üzerinde biraz düşünelim.

Birinci: Bir insanı; ilk defa söz verdiği halde sözünü yerine getirmediğini gördüğünüzde. Aklınızın bir köşesine yazarsınız. Bana söz verdi yerine getirmedi. Söz verip yerine getirmemek büyük bir suçtur. İnsanın saygısızlığını, insana değer vermeyişini ortaya çıkarır. Söz verdiği halde sözünü yerine getirmeyen kişi, söz verdiği insanı umursamıyor demektir. Yaptığıyla kendi karakterini de ortaya kor. Yani demek ister ki, “ben öyle sözlerimi yerine getiren, dürüst, karakterli bir insan değilim. Bana güvenmeyin” der. Ancak ben; sözünü ilk defa yerine getirmeyen kişi için bu tür yorumlara, suçlamalara girmem. Derim ki; insandır olabilir. Unutmuştur olabilir. Daha önemli başka bir işi çıkmıştır olabilir. Hemen hakkında olumsuz hüküm veremem.  

İkincisi. Kişi ikinci kez bana verdiği sözü yerine getirmemişse, ikinci sözünü yerine getirmeme, birinci sözünü yerine getirmemeye şahitlik eder. Yani kişi; “sözlerimi yerine getirmeyen biriyim. Bak birinci kez sözümü yerine getirmedim. Bana iyi davrandın. Yüzüme vurmadım. Sen anlamadım. Kardeşim ben sözlerimi yerine getiren biri değilim. Bak ikinci kez yerine getirmiyorum. Söz vermeme alışkanlığıma şahitlik ediyorum”, der. Ama ben yine de, ne olur, ne olmaz. Bir şahitle insan hakkında hüküm verilmez derim. Birincideki gibi direkt karar vermem. Suçlamamalara girmem.

Üçüncüsü: Kişi üçüncü kez bana verdiği sözü yerine getirmemişse, üçüncü sözünü yerine getirmemeyle, birinci sözünü yerine getirmemeye, ikinci kez şahitlik etmiş olur. Şimdi düşünelim. Bir kişiyle ilişki kurduk. Tanıdığımız, güvendiğimiz iki kişi geldi ve dedi ki; “bununla ilişki kuruyorsun ama bu kişi sözlerini yerine getiren biri değildir. Dikkat et buna güvenilmez” Güvendiğiniz, sevdiğiniz iki kişi böyle deyince, inanmak düşer. Tedbiri ona göre almam düşer. Ama dışarıdan iki ki değil, kişinin kendisi üç kere verdiği sözü yerine getirmemişse, ilk hareketine, iki defa şahitlik etmiş olur. Artık dışarıdan başka bir şahide gerek yoktur.

Üç kez söz verip sözünü yerine getirmeyen kişi; hem iki defa “ben söz verip yerine getiren bir kişi değilim” diye ikrarda bulunmuş, hem de kendi kendisine iki defa şahitlik etmiş olur. O zaman gönül rahatlığıyla şunu derim. “Bana üç defa söz verip yerine getirmeyen kişiye güvenemem. O bu hareketleriyle, güvenilmez olduğunu hem ikrar etmiş, hem de kendi kendine şahitlik etmiştir”

Allah ayetlerinde söz vermeyi, yerine getirmeyi inancın temeli olarak göstermektedir. Bir ayetinde meal olarak; “Onlar söz verdiklerinde öylece bırakılacağını mı sandılar? Elbet biz onları verdikleri sözlerden imtihan eder. Gerçeklerini ortaya çıkarırız” İşte kişi; ikinci, üçüncü kez sözlerini yerine getirmeyerek gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Gerçeği nedir? “Bana güvenme, ben güvenilmez biriyim” Şimdi kendimize soralım. Gerçeğini hareketleriyle bağıra çığıra söyleyen bir kişiye, güvenmek nasıl bir şeydir? Saflık mı? Enayilik mi? Aptallık mı? Andolsun ki, ben saf, enayi, aptal değilim.   

Andolsun ki; üç kez söz verip yerine getirmeyen kişi, insanlık noktasında karakterinin düzgün olmadığına şahit olmuştur. 

Andolsun ki; üç kez söz verip yerine getirmeyen kişi, Allah’ın ayetine göre mümin, yani güvenilir olmadığına, kendisi şahitlik etmiştir.

                Kaliteli bir insanın göstergesi; verdiği sözleri yerine getirmektir.  

                Dikkat edin. Etrafınızda söz verip yerine getirmeyenler varsa, tehlikedesinizdir.

                Onlar sizin üzerinizden çıkar sağlamak, sizi; saf, enayi, aptal yerine koymaktadırlar.
 

Son Güncelleme (Pazartesi, 30 Ocak 2017 10:15)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3673
Dün1441
Tüm Zamanlar4898666
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 52 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1994
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?