• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İnsanda Kalite

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri


Mehmet_CobanBir gün ISO formatında iç denetçi olmak için eğitim seminerine katıldım. Eğitmen herhalde beni yaşlı görünce tecrübelerimden istifade etmek istedi. Daha konuşmaya başlamadan, direkt bana; 
“Mehmet bey, sizce kalite nedir?” diye sordu. Ona cevaben “Kalite verilen sözlerin yerine getirilmesidir. Kişi olarak, kurum olarak, ticari kuruluş olarak, devlet olarak, toplum olarak, insan olarak” deyince; “tam da işte bu” demişti.
 

Evet, kaliteli olmak; düzenli, disiplinli, verilen sözleri yerine getirmek, hedefe tavizsiz yürümek, ucu açık kısa çıkarlarda hemen kıvrılmamak, uzun vadeli düşünüp gereğini yapmaktır.

Bir insan bunu yaparsa kaliteli insan olur. Bir toplum bunu yaparsa kaliteli toplum olur. Bir kurum, bir şirket bunu yaparsa kaliteli kurum, kaliteli şirket olur. Bir devlet bunu yaparsa kaliteli devlet olur. Kalite ile kalitesizlik arasında büyük fark vardır.

İşte o farklılık kişinin kendisine karşı dürüstlüğünün göstergesidir.  Kişinin kendine dürüstlüğü kalitesini gösterir. Kişi kendi inancına, sözüne, eylemine ne kadar uyum sağladı ise o kadar kaliteli bir insandır. Ayetlerde buna mümin denilir. Yani inancı. sözü, eylemi bütün olanlar. Yani güvenilir kişiler. Kalite; her alanda güvendir. Çünkü kalitesizlik güvensizliktir. Bütün güvensizlikleri kaldırdığınızda ortaya kalite çıkar. Kaliteli insanlar, kaliteli toplumu, kaliteli toplum kaliteli devleti oluşturur.

Kişiler kalitesini kaybettikçe toplumsal kalite düşer. Buna toplumların yozlaşması denir. Toplumlar yozlaştıkça insanı ilgilendiren davalar çoğalır. Yani insanlardaki kalitesizlik avukatların ekmek kapısıdır. İnsanda, toplumda, devlette kalitesizlik hukuksal çözülmedir. Hâkimler dosyalardan başını kaldıramaz. Savcılar, polisler kalitesizliğin takipçisi olur. Avukatlar kalitesizlik üzerinden büyük ticaret sağlar. Yani; kalitesizlik sadece avukatların işine yarar. Çünkü kalitesizlik güvensizliktir. Güvensizlik sorun demektir. Sorunlar açmaz demektir. Açmazlar suç işletir. Suç işleyenler hukuk kapılarına düşer.

Allah Kur’an’da üç tip insandan söz eder. Bunlardan birisi kaliteli insandır. Allah kaliteli insana mümin der. Yani kaliteli / mümin insan özü sözü bir olan insandır. Hani bugün topluma bakıp da, yalandan, riyadan kurtulamayan, kendilerine mümin denilenleri örnek göstermeyin. Kişinin kendisine mümin demesi yetmez. Çünkü bir insan kendisine ben müminim dese; onun bu sözü ancak Allah’ın onayı ile belgelenir. Belgesi de Allah katındadır. Öyle insanlar övünsün diye ellerine müminlik belgesi verilerek, duvarlara ISO belgesi veya TSE standart belgeleri gibi asılmaz.  Hesap günü; Allah belgeyi ortaya çıkarır. Der ki; sen, ben müminim diye bana müracaat ettin. Ben de belgeni hazırladım. Ancak sen belgeye aykırı olarak şunları, şunları yaptın. İşte belgeye ihanet suçların... Sen bu belgeyi hiçbir zaman hak etmedin. Ancak müminlik belgem var diye hava attın. Mümine yakışmayacak şeyleri gerçekleştirdin. Sen kaliteli insana aykırı işler yaptın. Sen kalite / mümin belgesini hak etmedin. Senin kalitesizlik belgen münafıklık belgesidir. Al belgeni denir.

Peki, münafıklık belgesi nedir? Münafıklık belgesi: İçi başka dışı başka olmaktır. Verdiği sözlere çıkarına geldiğinde uymak, çıkarına aykırı ise anında U dönüşü yapmaktır. Hem de hiçbir açıklama yapmadan. İnancı, sözü, davranışları birbirini tutmamaktır.  Eğrilerle birlikte olunca, ben de sizin gibiyim deyip onlara güven vermek. Doğrularla birlikte olunca, ben de sizin gibiyim deyip onlara güven vermek. Ama her ikisine de çıkarına göre kazık atmaktır.

Allah; kaliteli insana mümin der. Kaliteli insan olma ilkelerine, yasalarına harfiyen uyanlara Müslüman der. Bu tanımlar Kur’an’ın tanımlarıdır. İnsanlar inançlarını yüzlerce yıldır, Kur’an tanımlarının dışında oluşturduğu için, göğsünü gererek, ben müminim (kaliteli insanım), ben Müslüman’ım (kaliteli insanlığın ilkelerine, yasalarına uyanım) der ama çıkarına göre fırıldak olur. Yarın hesap günü Allah onların gerçek belgelerini ellerine verecektir. Müminim deyip, çıkarına fırıldak olanlar münafıklık belgesi. Müslümanım deyip, kaliteli insan ilkelerine, yasalarına uymayanlar kâfirlik belgesi alacaklardır. Hesap günü uzak değil.

Son Güncelleme (Çarşamba, 22 Şubat 2017 00:42)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3611
Dün1441
Tüm Zamanlar4898604
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 78 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1994
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?