• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İncil merakından çıktım yola

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
HİKAYELER - Seçme Hikâyeler

 

Lise hayatından tanıdığım bir imam hatipli kardeşim Ankara ilahiyatı bitirdi. Dönem 80’li yılların başları… O dönemlerde öğretmen olmak bugünkü gibi zor değildi. Öyle KPSS falan yoktu. Diplomayı alan boşluk varsa istediği okula öğretmen atanıyordu. Bizim arkadaş da daha askerliğini yapmadan Isparta İmam Hatip okuluna öğretmen oldu. Bir gün evime misafir geldi. Yanında birkaç arkadaş daha vardı. Bizimle ilginç, oldukça güzel bir anı paylaştı.

Ağabey Isparta’ya geldim, Isparta İmama Hatip okulu Müdürüyle görüştüm. Bana meslek derslerinden tefsir, Arapça, felsefe derslerini verdi. İlk dersime elimde bir İncil ile girdim. Çocuklar görsün diye, kitabın İncil yazan kısmını özellikle sınıfa doğru göstere göstere masama gittim. Masama oturduktan sonra; yine sınıf iyice görsün diye İncil kitabını açtım içindeki notu aldım. Kitabın sırtını sınıfın göreceği şekilde masaya koydum. Çünkü kitabın sırtında da büyük yazılarla İNCİL yazıyordu. Artık bütün sınıfın İncil’i fark ettiğini biliyordum. Tabi sınıfa yeni öğretmenleri olarak girdiğim için beni tanımıyorlardı. Hepsi merakla bakıyordu. Sınıfta yaklaşık 45 kişi vardı. Masamdan kalktım ön sıraya yaklaştım. Kendimi tanıttım. Sonra herkesin tanıtması için sağdaki sıradan öğrencileri ayağa kaldırarak kendilerini tanıtmalarını söyledim. Tanışma faslı bitmişti. Çocukların İncil merakı gözlerinden okunuyordu.

-         Hocam; elinizdeki kitap İncil mi?

-         Evet, çocuklar elimdeki kitap İncil

-         Hocam bakabilir miyiz?

-         Tabi buyurun bakın
 

Bütün sınıf bakmak isteyince, kitabı ön sıraya verdim inceleyen arkaya versin dedim. Yaklaşık 20 dakika çocuklar İncili incelediler. Teneffüs zili çaldı. O gün dersim arka arkaya iki saatti. Çocuklara;

-         Çocuklar teneffüste İncil sizde kalabilir.

Deyip sınıftan çıktım. Böylece teneffüs boyunca çocuklar İncili incelediler. İkinci derse girdiğimde çocuklardan İncil’i aldım. Çocuklardan bazıları okumak için istediler. Onlara belki veririm dedim. Sonra sınıfa genel olarak konuşmaya başladım.

-         Çocuklar elimde İncil ile girdim meraktan bayıldınız. Merak ediyorum. Acaba elimde Kur’an’ı Kerim’in Türkçe meali olsaydı böyle merak edecek miydiniz?

Sınıfta çıt yok. Sessizlik hâkim. Belli ki etmeyeceklerdi.

-         Ses çıkmadığına göre belli ki etmeyecektiniz. Bakın lise ikinci sınıfsınız. Ortaokulu İmam hatip okulunda okudunuz. Lise birinci sınıfı bitirdiniz. Şu an lise ikinci sınıftasınız. Size soruyorum. Bugüne kadar merak edip Kur’an’ı Kerimin Türkçe mealini okuyan var mı?
 

Yine çıt yok. Sınıfta derin bir sessizlik.

 

-         Ses çıkmadığına göre belli ki okumadınız. Ama İncili görünce hemen okumak istediniz. Bir toplumun İmam Hatip Okulu öğrencileri, merak edip inandıkları İslam dininin kitabı olan Kur’an’ı mealen anlayarak okumamışlarsa, sizce bu ne demektir? Allah’ın ayetlerinde tahrif edildiğini, bozulduğunu söylediği İncili okumak için merak edenler, bozulmamış Allah’ın kitabı Kur’an’ı anlamak için niçin merak etmezler?

 

Sınıftan ama hocam sesleri yükselmeye başladı. Bazıları hiçbir hocamız bize okumamızı söylemedi ki dediler.

 

-         Aması yok çocuklar. Aması yok. Size birisi İncili okuyun diye bir şey mi söyledi? Siz görür görmez okumak için içinizi kaynattınız. Siz Kur’an’ı Kerim mealini bugüne kadar görmediniz mi? Elbette görmüşsünüzdür. Ama merak edip okumak istemediniz? İçiniz kaynamadı? Bana hocalarımız söylemedi demeyin. Bu büyük bir yalan. Bana ama demeyin. Bu büyük bir riyakârlık olur. Siz İnandığınız İslam’ın kitabını, mesleğiniz olduğu halde okumayın. Ama İncili görür görmez okumak için sıraya girin. Böyle Müslümanlık olmaz. Onun için size ceza veriyorum.

 

 Çocuklardan hemen ne cezası hocam sesleri yükseldi. Elimle onları susturdum.

-         Kur’an’ı Kerim Mealini okuma cezası. Herkes bir hafta içinde Meali okuyacak. İstediği bir surenin özetini çıkarıp bana verecek. Ben de o çıkarılan özeti sizin sınav notu sayacağım. Ama herkes farklı surenin özetini çıkaracak. Uzun sureler seçildiği zaman, ayetleri paylaşacaksınız. Tamam mı?

 

Ama hocam bir hafta az sesleri yükseldi.

-         Az değil. Yeterli. Evinde meali olmayan söylesin. Onlara meal vereceğim.

 

Benden hiç kimse meal istemedi. Demek ki evlerinde meal varmış. Merak edip almışlar ama merak edip kapağını açıp okumamışlar. Bir hafta sonra herkes okumuş. Kimi bir sayfa, kimi iki sayfa, kimi üç sayfa özet çıkarmış.

Benim çocuklara Kur’an meali okuma görevi vermem okulda duyulmuş. Öğretmenler odasında eski yaşlı hocalar karşı çıktı. Ya çocuklar yanlış anlarlarsa imiş. Müdür savunmamı aldı. Ama ben sure sure her derste Kur’an’ Kerim Mealini tekrar okuttum. Uzun sureleri böldüm. Neredeyse derslerim tamamını ikiye böldüm. Yarısı meal okuma, yarısı ders… Bana; 

-         Nasıl iyi mi ağabey? Sen ne dersin?

-         Ne diyeyim Allah derim. Keşke hep böyle yapsalar…

-         Ağabey şunu gördüm. Toplumdan önce bu din okulları Kur’an’ı anlamamak için elinden geleni yapıyor.

 

Bu sözün üzerine hep birlikte gülüştük.  

Son Güncelleme (Pazar, 12 Mart 2017 23:18)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün1566
Dün2988
Tüm Zamanlar4820138
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 52 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1410
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?