• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon ÇOCUKLAR GÜL AYDINLIĞI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

(23 NİSAN MİLLÎ HAKİMİYET VE ÇOCUK BAYRAMI'NIN 97.YILI MÜNASEBETİYLE)
cocuklar2     Kirlenmiş dünyanın, kıyılmış doğanın, bozulmuş havanın kurtarıcısı; sevinç ve mutluluk umudu çocuklardır. Sevgiyi körükleyen, ümitleri alevliyen onlardır. Dünyanın kirli yüzünün temiz gönülleri, Eskimolardan yenidünyalara kadar çiçek yüzlüler onlardır. Acıları da, feryatları da, sevinçleri de en yürekten duyan onlardır. Çocuk gülümsemesi gül açılımıdır. Onlar olmazsa belki de duyarlıklar yok olacak, duygular körleşecek, gayeler belirsizleşecekti.

 

       Geleceğin ışık gülleri, yüceliş unsurları, gül aydınlığının sevgi kahramanları çocuklardır. Çocuklarına değer vermeyen, onları iyiliğe, güzelliğe yöneltmeyen milletlerin geleceği huzurlu ve mutlu olamaz. O saf, temiz ve duru yürekleri sevgi ile beslemeyen, manen doyurmayan insanlık aydınlık yarınları hak edemez. ”Dünya Çocuk Günü, Çocuk Bayramı, Çocuk Vakfı, Çocuk Hakları Beyannamesi, Sokak Çocukları Derneği”; çocuk gönlü kadar temiz bir dünya, gül medeniyeti kuracak kadar nezih bir sayfa açabilecek midir? Bu istikamette ciddi, samimi gayretler devam edecek midir? Edecektir, diyorum. Anneler gülü öğretecekse, masal geri gelecekse, uçurtmalar yeniden gelincik, papatya tarlalarının, berrak derelerin üzerinden uçacaksa; çocuklar dünyayı kurtarmıştır demektir. Bu basit bir söylem, sıradan bir temenni değildir.

 

        Çocuklar için dünya zirvesi de geç kalınmış bir olaydır. Zira dünyada her gün Onbinlerce, yılda Milyonlarca çocuk ölmektedir. Türkiye’de de Yüz binlerce sahipsiz, kimsesiz ve sokak çocukları vardır. İşyerlerinde çalıştırılan milyonlarca çocuğun da yarısından fazlası sosyal güvenlik hakkına sahip değildir. Ve Türkiye’de ve dünyada milyonlarca çocuk çalışmak mecburiyetiyle karşı karşıyadır. Bunlara savaş çocuklarının acılarını çığlıklarını ekleyin; “Zambak Çocukları” şiirini tekrar tekrar okuyun.

 

      Bu gök sancısı, ağaçların ağlaması, yerin daralması gibi bir şey; ninnilerin susması, masalların unutulması, Yüce Yaradan’ın anılmamasıyla başlamıştır sanki. Helal haram kavramlarının değer kaybına uğradığı, kan ve süt terkibinin bozulduğu, bir sürecin doğurgan mecra ve macerasıdır belki.

 
     Çocuklarla ilgilenen kurum ve kuruluşların, geleceğin aydınlık ve huzurlu yarınlarını kurmayı ilke edinen ideal insanların ve bütün dünya öğretmenlerinin “çocukları hakkıyla sevmeyi, onlarla ilgilenmeyi ve onları tehlikeler karşısında korumayı, cehennemden kurtuluşa vesile” sayan iki cihan sultanı, medeniyet güneşi Hz. Muhammed (s.v.a)’in mesajını düstur edinmelerini, çocuğun dünyasına, çocuğun gönlünden girmeleri gerektiği; 45 yıl ömrümü verdiğim mesleğimin tecrübe ve müşahedeleriyle vurguluyorum.
 

Çocuk ruhunu, çocuk bakışını, çocuk duyumlarını yüreğimde hissediyor, acılarını, sevinçlerini her an duymanın yorgunu, çocuk düşlerin kaybolmuş hatıraların, unutulmuş kasabaların ağlayan çocuğuyum sanki. Ninnisini kaybeden, şiiri saklanan, betonlarda oynamaktan yorulan, yalanlarla avutulan, bayramlarda unutulan, dünyanın neresinde olursa olsun; Afrika gerçeği kadar çıplak, Güneydoğu kadar sıcak çocuk benim işte... Destanları unutan, masallara bigâne çocuklarla da çocuğum işte. Günahsız, masum... 

Ümit ve sevgi, çocuk var oldukça sürecektir yeryüzünde. Her gün yeni ve taze bir başlangıç, her çocuk bir gelecektir. Toprak, hava ve su var oldukça tohum yeşerecek, çiçekler açacak; gül aydınlığını, gül medeniyetini kuracaklar yine çocukluktan gelenler olacaktır. Yeter ki gönlümüzde çocuk olsun, yüreğimizin gözlerinde çocuk gülsün. Bir zamanlar hepimiz çocuktuk ve her mevsim bahara koştuk. “Diriliş”i kutlamak için. Çocuk demek, bahar demektir. Gül aydınlığı çocuğun kendisi demektir. Gönül sitesini ihya etmek, gül medeniyetini de kurmak onlara yaraşır.

EK NOT:

2005 yılı UNICEF Basın Özetinden:

                · Tüm dünyadaki toplam çocuk sayısı: 2.2 milyar. (2013 itibariyle; 2 milyar 850 Bin)

  ·Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan çocuk sayısı:1.9 milyar.
·Yoksulluk içinde yaşayan çocuk sayısı: 1 milyar, her iki çocuktan biri.
·Sahra Güneyi Afrika’da 18 yaşından küçük nüfus: 340 milyon; Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da:153 milyon; Güney Asya’da:585 milyon; Doğu Asya ve Pasifik’te:594 milyon; Latin Amerika ve Karayipler’de:197 milyon; Orta ve Doğu Avrupa ile Bağımsız Devletler Topluluğu’nda: 108 milyon. 

Son Güncelleme (Pazartesi, 24 Nisan 2017 10:33)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2017-04-22 09:07
Yılların deneyimli eğitimcisi yazarın geleceğimizin teminatı olan çocuklar hakkındaki samimi değerlendirmele rini hepimiz düşünmeli ve gerekli mesajı alarak ümitle yolumuza devam etmeliyiz.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3540
Dün3903
Tüm Zamanlar4906310
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 51 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?