• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon VAR MISINIZ ORUÇLU OLMAYA?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 12
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

mehmet_aliSevdiğiniz bir iş yaparken veya kitap okurken saatin kaç olduğunu unuttuğunuz oldu mu? Olmuştur mutlaka. İşte bu coşku içinde oluşturduğunuz eserin değeri veya okuduğunuz kitaptan aldığınız hazzın derecesi hiçbir maddî şeyle ölçülemez.

İdealist bir üniversite öğrencisi; sadece sınavları başarıp da diploma almak için ders çalışmaz. Severek yaşamak istediği mesleğini en iyi bir şekilde toplumun hizmetine sunabilmek için elinin altındaki bilgi kaynakları ile yetinmeyip, daha çeşitli bilgi kaynaklarına ulaşmayı arzular. Hele bir de kafasına takılan bir konuyu araştırırken hiç ummadığı bir yerde karşılaştığı bilgi hazinesi ile o kadar mutlu olur ki! İşte bütün benliğimiz ile yoğunlaştığımız bu ruh hali içinde iken, hiçbir şey sizin aklınızı başka bir yöne çelemez. İşte başarının sırrı da burada.

Bizleri yoktan var eden Rabbimiz; fıtratımıza yerleştirdiği insanî özelliklerimiz ile Dünya’da Cennet hayatı yaşayabilmemiz için gerekli ortamı oluşturduğu gibi, iyi veya kötüyü, güzel veya çirkini, doğru veya yanlışı özgür irademiz ile seçebilme yeteneğini de bahşetmiştir. Ne var ki insanın bünyesine yerleştirilen fıtrî vasıflar, birbirinin zıttı olarak çift yönlüdür.

Bu sınavı başarı ile verebilmemiz için; bünyemizdeki nankörlük, iyilikbilmezlik, acelecilik, cahillik, kibirlilik, şımarıklık, cimrilik, ümitsizlik, huysuzluk, zalimlik, şehvetperestlik, bilgisizlik, güçsüzlük ve hırslılık vasıflarımızdan kurtulmamız gerekmektedir. Bunun da tek çaresi Dünya’da Cennet hayatı yaşamamızı murat eden Rabbimizin öğütlerine kulak vermekten geçer.

Bütün bunların yazımızın ilk paragraflarındaki insanın yoğunlaşmış halindeki olumlu durumu ile ilgisi nedir diye sorgulamanız çok tabiidir. Şöyle ki; Rabbimiz sadece bu basit Dünya hayatını değil, ebedî son yurdumuzda da Cennet de bizleri misafir etmek istemekte. Bunun için, tüm insanlığın kılavuz kitabı olan Kur’ân daki öğütlere kulak vermemiz gerekmektedir. İşte bu öğütlerin içinde öylesi var ki, onu uyguladığımızda kazanacağımız tüm olumlu hasletlerimiz bizleri ideal insan, şerefli bir yaratık olarak kabul görülmemizi sağlayacaktır. Bu da ORUÇTUR.

İlmihal kitaplarında uzun uzun anlatılan bu kulluk görevimizi çok sade biçimde uygulamamız Kur’ân’ı anlamamıza bağlıdır.

Rabbimiz bir ay boyunca sabahtan akşama kadar aç kalmamızı ve cinsellikten sakınmamızı bizlere ceza olarak mı uygulatmak istiyor? Asla! Kur’ân’ı Arapça aslından en doğru biçimde dilimize çevirdiğimizde orucun yukarıda sayılan iki unsurundan başka konuşmama unsurunu hiç dikkate almadan yüzyıllardır bizlere uygulattırıldığını araştıran ilim adamları hiç çıkmamış mı? Elbette çıkmıştır. Ancak Peygamberimizin ölümü ile eski saltanat sahipleri, inanmış görünüp Kur’ân kelimelerinin bir kısmının kök anlamları dışında algılanabilecek şekilde bozuntu yaparak, Peygamberimizden intikam alma yolunu tutmuşladır. Samimî sahabelere ve ilim adamlarına yapılan korkunç uygulamaları burada anlatmak çok uzun bir yazının konusudur. Bu konuları tarih kitaplarından öğrenmek mümkündür.

Rabbimiz sadece ve sadece bizlerin takvaya yani koruması altına girmemizi istemektedir. Bu da yılda bir ay boyunca (Ramazan) bakıma girmemiz demektir.

Kur’ân’ın öngördüğü oruç, sabrı ve tefekkürü celbeder. Zira tefekkürün en büyük engeli, tokluk ve konuşmaktır. İnsan tok iken ve konuşurken iyi düşünemez. Sabır ve tefekkür, dinin iyi anlaşılmasını ve yaşanmasını temin eder. Oruç sayesinde gelişen sabır ve kararlılık, hayatın her alanında başarı getirir. Oruç tutan toplumlarda merhamet, şefkat muhabbet ve yardımlaşma hisleri gelişip yerleşir, bunun neticesi olarak da toplum huzurlu, müreffeh, mutlu ve güvenli olur.

Oruca gücü yetenler yani hastalık ve sefer halinde bulunanların dışındaki Kur’ân erleri, karşılıklı ve bilinçli olarak Kur’ân ile yoğunlaşmalıdırlar. Kişinin hasta tanımı kapsamında olup olmadığına kendisi karar vermemeli, uzman bir hekim karar vermelidir.  Rabbimiz, oruçta da kesinlikle işlerin aksamasını, kulların zorlanmasını istememekte, buna razı olmamaktadır. “Sefer üzerinde bulunmak” tabiri ile çiftçilikle, esnaflıkla, tüccarlıkla, eğitim öğrenimle, askerlikle uğraşanlar ve beden gücüyle çalışanların kastedildiği anlaşılmaktadır.

Kur’ân’a baktığımızda; Rabbimizin, kullarına çekemeyecekleri yükleri yüklemediğini, görmekteyiz. Ayrıca Müzzemmil 20’de de, yanlış anlamalardan oluşan ağır yüklerin hafifletilmesi, kolaylaştırılması talimatı bulunmaktadır.

Oruç, sabahtan akşama kadar yatıp, akşam olunca da tıka basa yemek yemek değildir. Kur’ân dışındaki bir kitabı bile bu halde okuduğumuzda tam anlayamayız. Yarı aç biçimde iken yapılan okumalar çok değerlidir.

Bakara sûresi 184. âyetinde belirtilen eski ümmetlerin orucu bizi ilgilendirmez. Rabbimiz bu son ümmete kolaylıklar dilemektedir. 185. âyet bu hususu çok net biçimde bildirmektedir. Bu kolaylık, takvâlı davranmamız sayıyı tamamlamamız, bize yol gösterdiğinden dolayı Allah’ı büyüklememiz, noksan sıfatlardan arındırmamız ve şükretmemiz (verdiği nimetlerin karşılığını aynı cinsten ödememiz) içindir.

Rabbimizden şuurlu olarak Ramazan ayını oruçlu olarak değerlendirmemizi, bizlere kolaylıklar ihsan etmesini niyaz ederim.

Bakî olan Allah’a emanet olunuz.

Mehmet Ali Oğuz

Em. C. Savcısı

 

 

Son Güncelleme (Çarşamba, 21 Haziran 2017 11:57)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
+1 #1 RE: VAR MISINIZ ORUÇLU OLMAYA? 2017-06-07 21:11
Hocam, istifade edilebilecek yazı. Tebrik ediyorum. Saygılarımla
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3499
Dün3903
Tüm Zamanlar4906269
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 53 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1999
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?