• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon ORTA DOĞU YENİDEN ŞEKİLLENİYOR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 

Birinci dünya savaşının sonunda Osmanlı topraklar bölüştürülüp yerel devletler kurulurken, Kürdistan'ın kurulmasını unutan İngilizlere karşı, Amerika ve Rusya Kürtlere devlet kuruyor.

Bu karar İran devriminden sonra Amerika tarafından alınan bir karar. Otuz yıldır haritalar batı basınında dolaşıyor. Avrupa ülkelerinde kurulan üniversiteler de kurulacak devletin yönetim insanları yetiştiriliyor.

Hemen herkesin bildiği bu olayın bugün bilinmiyormuş havasında ortaya konulması, işin savaş boyutuna götürülmesi, bölgedeki ırkçılık duygularının yükseltilerek, ileride Müslümanların oluşturacağı birlikteliğin önüne geçmek içindir.

Kürt kardeşlerimiz bir devlete sahip olmanın sevincini yaşarken, İran, Türkiye, Suriye gelişmelerden elbette rahatsız olacaktır. Çünkü kurulacak devlet, Türkiye'den, Suriye'den, İran'dan topraklar alacaktır. Kuzey Irak'ta belirlenmiş topraklar üzerinde referandum yapılıyor. Yarın Suriye'de, başka bir gün İran'da, bir başka gün Türkiye'de yapılacaktır.

Müslümanlara düşen görev; olaylara ırkçı boyutlarda bakmamaları, her toplumun özgürce yaşayabileceği, kendi dilini, kültürünü, yaşamını, dinini yaşayabileceği bir yapılanmanın bölgede daha iyi olacağının çözümünü sunmaktır.

Bölgede ırksal temelli bir yapılanma söz konusu olduğunda, İran'daki, Irak'taki, Suriye'deki, Türkiye'deki; Türklerin, Kürtlerin, Arapların ve daha başka ırksal kökenlilerin bağımsız devlet olma fikrinden hareketle, bir araya gelmeleri, mevcut devlet sınırlarının değişmesine yönelik çalışmaları gündeme getirebilir.

Mesela İran'da azımsanmayacak Azeri var. Onlar Azerbaycan ile, Kürtler kurulacak Kürdistan ile, Türkler Türkiye ile birleşmek isteyebilirler. Aynı şey Suriye, Irak, Türkiye, Azerbaycan ülkelerinde de gündeme gelebilir.

Bölge halkı ırksal kökenlerine rağmen Müslüman toplumlara sahiptir. Bu nedenle, sayılan devlet politikacılarının Amerika'nın, Rusya'nın, Avrupa ülkelerinin oyunlarını bozarak, toplumların istedikleri özerklikleri vererek, üst planda büyük bir Ortadoğu devleti kurmaları mümkündür. Tabi bu noktada Müslümanların konuyu iyice analiz edip güçlü çözümlerle topluma sunmaları doğru olacaktır.

Aksi halde, Amerika'nın, Rusya'nın ve Avrupa ülkelerinin planı mevcut devletleri de bölerek, daha küçük devletlerle Müslümanları birbirinden ayırmaktır. Suriye'de, Irak'ta yapılan savaşların nedeni budur. Yarın Türkiye'ye, İran'a sıçrayacak savaşların nedeni de bu olacaktır. Onun için bölge halklarının politikacıları, bölünme parçalanma yerine, özerk bölgelerle kendi içinde bağımsız olma, ama tepede bütün bir devlet olmayı hayal etmeleri, toplumların haklarının hukuklarının ayrıştırılarak genel bir anayasa yapmaları, bölgenin gerçek bağımsızlığı için adım olacaktır.

Aksi halde bölgeyi iyice parçalayıp, kendilerine mecbur eden batılı emperyalist devletler hedefine varacak, işlerine gelmediği zaman, kendilerinin sponsoru olduğu devletleri bir bir yutacaklardır.

Ancak ırkçılığı esas alan politikacılar henüz böyle bir olgunluktan uzaklar. Uzun vade yerine, tarihsel birikimleri dikkate alarak, kısa vadeli çözüm peşindeler. Halbuki kısa vadeli çözümler toplumları sürekli emperyalist devletlere köle yapacaktır.

Barzani yaklaşık on gündür şu sözü söylüyor. Bizim referandum girişimize karşılık, referandumu engelleyecek ciddi bir öneriniz var mı?

Bu söyleme karşılık Türkiye'nin, İran'ın tavrı bellidir. Öneri yerine, referandum yapmaya hakkın yok yaklaşımıdır. Halbuki böyle yaklaşacaklarına, ne bekliyorsun deyip pazarlığa otursalar, belki de Kuzey Irak Kürtleri şunu diyecek, bölgesel bağımsızlık içinde bir çatı oluşturalım. Belki de başka bir şey diyecek. Onun söylemlerine karşılık, İran da, Türkiye de bir şey diyecek. Ama görünen o ki, kişiler bir şey deme yerine karşılıklı restleşmeleri, karşılıklı tehditleri öne sürdüler. Tam da emperyalist devletlerin istediği gibi.. Zaten emperyalist devletler bölge halklarının, federal, eyalet veya başka bir sistemle bölgesel yönetimlere sahip olup, üst çatıda büyük bir devlet olmasını istemiyorlar.

Görün o ki; şu an yürütülen politikalar sadece emperyalist devletlere yarıyor. Halbuki büyümeye, imparatorluk haline gelmeye aday her ülke, tek tip otoriter yönetimlerden vazgeçip bölgesel, toplumsal özerkliklerle kurulacak devlet yapılanmasıyla, tepede çok güçlü bir devlet oluşturabilir. Bugün Amerika Birleşik Devletleri 52 devletten oluşmaktadır. Amerika bunu başardı ise Bölgedeki Müslümanlar niçin başaramasın? Başarmalarının önündeki tek engel, ırkçı yaklaşım, akılsız politikalar, emperyalistlerin ekmeğine çıkar sağlayacak bölünme, parçalanma, savaş politikalarıdır.

Bugün bölgenin Müslüman ülkeleri, hatta Hristiyan ülkeleri, bölgede Amerika'ya, Avrupa'ya inat, Amerika'dan, Avrupa birliğinden daha büyük, daha güçlü devlet kurabilirler. Hem de yapılanmalarını bozmadan, hem de toplumlarına daha çok özgürlük vererek.

Peki, bunun önündeki engel ne?

Akıl yetmezliği, politik kısırlık, emperyalist devletlerin farklı yönlendirmeleri.

Aşılabilir mi?

Şu aşamada hayır! 

Çünkü Kürdistan kurulacak. İran'dan, Türkiye'den topraklar alınacak. Suriye, Irak, Türkiye, İran'dan alınan topraklar üzerine en az Türkiye, İran kadar güçlü bir Kürdistan kurulacak. Bu karar Amerika ve Rusya'ya aittir.

Bunu engellemek için yola çıkacak bölge ülkeleri, büyük bir savaşa hazır olmalıdırlar. Çünkü yapacakları savaş Kürt toplumuyla değil, Amerika veya Rusya ile olacaktır. Ama böyle bir savaşa girmeden, bölge ülkelerinin, bölgede yaşayan toplumlara hangi hakları, nasıl vereceklerini beyan etmeleri gerekir. Aksi halde Amerika,  Rusya ile savaşmak yerine, boşu boşuna birbirini öldürerek, Emperyalist ülkelerin ekmeğine yağ sürerler.

Peki, mevcut siyasilerimizde bu akıl var mı?

Maalesef!

NATO üyesi Türkiye Amerika'dan ayrı düşünemez. Şu an ne yaptığına, ne yapacağına tam karar veremeyen İran kararsız bir şekilde ortalıkta dolaşır. Irak malum. Suriye gidici.. Arap ülkeleri kendi keyfinde gıcır...

Son Güncelleme (Salı, 26 Eylül 2017 10:22)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün3585
Dün1441
Tüm Zamanlar4898578
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 90 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1994
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?