• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon HAVADA KAR SOĞU VAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Mehmet_CobanHavada kar soğuğu var. Gün yarına doğru hızla gidiyor. Yıl 2018’e devriliyor. Ortadoğu’nun sorunları gittikçe büyüyor. Yarın kapıda kar, sınırlarda bela, siyasette riya, alıp başını gidecek.

Gariban! Her zaman gariban, soğuk her zaman soğuk, kış ortasında duygular bozuk.

Buz kesen duygular, soğuk fikirler, donmuş akıllar, köle beyinler devrede. İki gün sonra hep beraber yeni yıl için iyi dilekte bulunacaklar. Riyanın her çeşidi havalarda uçuşacak!

Kelli felli insanlar var. Çokbilmiş konuşuyorlar ama hiçbir şey bilmiyorlar. Kimi parayla tutulmuş, kimi aklını satmış, kimi beyinden özürlü, kimi öylesine yaşıyor. Hayatın her dakikasında insan sorumsuzluğun tavanına vuruyor.

Ateş uzaktan soğuktur. Fırtına uzaktan korkutucudur. Sessiz insan her zaman şüphelidir. Ne yapacağı belli olmaz. Yaygaracı insan cıvıktır. Kimseye güven vermez. Sağa sola sataşan insanı kimse takmaz. Çünkü sağa sola sataşanların omurgası yoktur. Bugün bağırıp çağırdığına, bu gün tehditler savurduğuna yarın dostum diyebilir. Bugün dostum dediğini yarın en can alıcı yerinden vurabilir.

Zaman sabit duruyor. Sabit olan zamanın üzerinde ölüme doğru yürüyoruz. Sadece insan mı? Hayır! Dünya, ay, güneş, yıldızların bir kısmı; kıyamet kopacak! İnansan da inanmasan da kopacak! Eskiden nasıl diye sorardım! Şimdi sormama gerek kalmadı. Dünyada birçok deli var! Kıyameti koparmak için yarışıyorlar. Kiminin masasında kırmızı, kiminin masasında mavi, kiminin masasında yeşil düğmeler var. Kırmızılara basıldı mı? Bum!

Bum! Dengeler bozulur. Yıldızlar birbirine girer. Güneş dürülür. Ay dünya üzerine düşer. Denizler havaya fırlar. Dağlar sökün etmiş dağılır. Dünya ortasındaki magma etrafa yayılır. Her şeyi yakar kavurur. Tıpkı Pompei gibi… Ve Sur’a üfürülür! Hey millet toplanın! Hesap kitap günü geldi. Herkesin inandığı inanmadığı kitaplar mizana konur. Hayatların kayda alındığı kitaplarla karşılaştırılır! Gerisini anlatmaya gerek yok!

Havada kar soğuğu var! Güneş uzaktan seyretmiyor. Çünkü çoktan battı. Başka toprakları seyrediyor. Ay bulut arkasından sırıtıyor. Yıldızlar gittikçe uzaklaştı… Uzaklardan el sallıyor!

Ve ben üşümüyorum! İçimde bir sıcaklık! Kalbimde bir ateş! Beynimde sorular! Kaynıyorum. Yerimde duramıyorum. Fokurtular kulaklarımı deliyor. Buhar gözlerimden fışkırıyor. Dilim lal susuyor. Bedenim isyanlarda… Terim terim terliyor.

Bütün anlamları kelimelere verdim. Kelimeler canlandı yürüyor. Keyfim yerine geldi. Geleceğe koşturuyorum. Gelecek ben koşturdukça kaçıyor. Bir kovalamaca, hiçbir şeye yetişemiyorum. Ah gidi gençlik!

Korkumun korkusuna kapılmadan, bütün korkuları çöpe attım! Atın ölümü arpadan olsun! İnsan bir kere ölür. Ölmekten mi korkutacaklar? Veya bir odaya kapatmaktan mı korkutacaklar? Hayat her yerde yaşanıyor. Milyonlarca kalabalık içinde, dört duvar arasında ne fark eder? İnsan içinde yalnızsa milyarlar bir şey ifade etmiyor. İnsan içinde çokluksa tek başına dünyaya bedel…

Bazı insanlar etliye sütlüye karışmaz. Onlar suya sabuna dokunma kuralına uyarlar! Suya sabuna dokunmadıkları için akılları fikirleri kirden kurtulmaz. Ben öyle değilim. Etliye sütlüye karışım. Suya sabuna dokunurum. Onun için pek hazzedilmem. Baktım sözüm dinlenmiyor. Ben de yazarım. Belki yazdıklarımı okuyanlar bulunur.

Bir zamanlar, bir büyüğüm “En güzel arkadaş kitaptır” demişti. Duyduğumda inanmıştım. Şimdi inanmıyorum. Teri burnumda kokmayan, kalp atışı kalbime değmeyen, aklı aklımı kurcalamayan, iradesi irademe musallat olmayan arkadaşa arkadaş demem… Arkadaş dedin mi? Hem sevindirecek, hem sinirlendirecek. Sadece sevindirenleri hiç sevmem. Sadece sinirlendirenleri hiç sevmem! Yaşamda iyi kötü var! Olumlu olumsuz var! Her şeyin zıddı bir eşi var! Arkadaş hepsini içinde barındıran olacak ki; kötülüğü iyiliğime, kötülüğüm iyiliğine dokunacak!

Havada kar soğuğu var! İçimde cehennem, dışımda cennet var!

Hayatın en güzel yanı; sıra bize gelinceye kadar sıranın başkasında olduğuna inanmaktır!

Son Güncelleme (Cumartesi, 30 Aralık 2017 22:47)

 

Degerli Yazarimiz MEHMET ÇOBAN Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 16 Ocak 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün412
Dün3860
Tüm Zamanlar4893962
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 30 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?