• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Mülk ve hakimiyet sorunu

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

İlhan Akkurt
Mülk ve hakimiyet sorunu

 İlhan Akkurt
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Mülk ve hâkimiyet canlı varlıkların hayatiyetlerini sürdürme çabalarının en temel unsurlarıdır.   Canlıların hayatiyetlerini sürdürmeleri için, bazı öncelikli ihtiyaçları vardır. İhtiyaç demek, bir şeylere muhtaç olmak demektir. Hayatın devamı için hava, su, gıda, üreme gibi ihtiyaçları karşılamak için muhtaç olduğumuz bir toprak parçası, bir yurt edinme; bir aile ve millet kurma vs. işlemleri sonucunda mülk ve hâkimiyet sorunu ortaya çıkar. Her canlı varlık kendi için bir mülk ve hâkimiyet alanı kurmak ister. İşte bütün çatışmalar buradan kaynaklanır. İnsanın dışındaki canlılarda, özellikle hayvanlarda belli bir bölgede ve toplulukta çok ciddi hâkimiyet kurma çatışmaları gözlenir. Herkesin bir hâkimiyet alanı olduğu gibi, İnsanın da mülk olarak sahiplendiği toprak ve ailesi hâkimiyet alanıdır. Mülk içinde yaşadığımız kâinat ve ondan yararlandığımız her şeyi kapsar. Canlılar ihtiyaçlarını, içinde var oldukları ve MÜLK olarak sahiplendikleri tabiattan temin etmektedirler. Sahiplenme duygusuyla beraber mülk üzerinde hâkimiyette başlar. Hâkimiyet; yasa koymak ve bu yasalara göre mülkü yönetmektir.

 

 

 Nereye kadar

 

Mülk ve hâkimiyet gücü doğurur. İnsanlar güç peşinde koşmaktadır ve güç te hâkimiyeti büyütür. Hâkimiyet te dilediği gibi yönetme sevk etme ve düzenlemeyi getirir. Hâkimiyet mülk üzerinde olduğundan, yaşanılan mülkte mülkün sahibinin sözü geçtiğinden, hâkimiyet mülkten kaynaklanır ve mülk hâkimiyeti doğurur.  Bu durumda gücünde kaynağı mülktür. Yani hâkimiyet mülkün sahibine aittir. Ancak hâkimiyet her zaman güç demek değildir. Bu durumda gerçek hâkimiyet ve güç, mülk sahibine aittir. Bu sebeple Mülk ve Hâkimiyet, yani güç kimdeyse, onun dediği olur ve onun çıkarlarına hizmet eder. Belli bir kişi veya grubun elinde olursa bunların; toplumun elinde olursa toplumun çıkarlarına hizmet eder. Güç dilediğini yapar ve yaptırır. Mülk üzerinde hak ve görevleri dilediği şekilde belirler. Bir tehlikeyi savdığı gibi, bir tehlike de olabilir. Güç kendine itaat ve hizmet ettirir ve güce tapılır. Güç sahibi eline geçirdiği bu güçle kendi çıkarlarını ön plana alması ve daha fazla mülk ve hâkimiyet peşinde koşması insan problemlerinin temelini oluşturur. İnsanlık tarihinde çatışmaların çoğu dünya üzerinde hâkimiyet yani mülkün paylaşımı üzerine olmuştur. İnsan için İyi yaşam şartlarının bulunduğu bölgelerde bu hâkimiyet kavgaları daha fazla görülmektedir. Tabi bunun da temelinde sadece kedi ihtiyaçlarını ön plana almak ve diğer insanların haklarını düşünmemek ve paylaşma duygusundan uzak olmak yatar. Bu davranış biçimi mantıklı bir insanın yapacağı iş değildir ve hayvanlara aittir. Hayvanlar âleminde güçlü olan mülkü ele geçirir ve diğerlerine kendi alanında hayat hakkı tanımaz. Hayvanlarda belirli bir mülk ve topluluk üzerinde hâkimiyet ferdidir yani benmerkezcidir. Ancak her hayvan kendine yetecek kadar bir alanda hâkimiyet kurur. İnsan gibi bütün dünyayı ele geçirecek kadar aç gözlü değildir. Şu an dev bir ekonomi olan Çin’de kişi başına milli gelir 150 dolar civarındadır. Öbür taraftan bazı tröstlerin hükmettiği sermayeyi 1.3 milyar Çinliye taksim ettiğimizde kişi başına düşen gelir 2000 dolar seviyesindedir. Bu normal bir durum mudur? Bunun sonu nereye gider?

 

Mülk kimin

 

Şimdi gelelim en önemli gerçeğe. Peki, güç kimde, bu kadar çatışmaya neden olan “MÜLKİYETİNDE, HÂKİMİYETİNDE” gerçek sahibi kim, hâkimiyet kimin hakkı, kime itaat edip teslim olacağız? Beki de hayatın en büyük gerçeği budur. Kendimizi hiçbir çaba harcamadan, yaşadığımız ve yararlandığımız bu mükemmel düzenin içinde bulduysak, hiçbir şeyi biz var etmediysek; bu düzenin ve mülkiyetin gerçek sahibi de biz olamayız. Eğer bunları kendi malımız gibi sahiplenirsek bu bir gasp olmaz mı? Kimin malını kimden esirgiyoruz? Bu durumda mülk ve hâkimiyetin ancak emanetçisi veya hizmetçisi olabiliriz. İşte bu gerçekten dolayı hayatı sağlayan düzenle uyum içinde olmalıyız, onu bozamayız ve kendimizi mülkün hâkimi yerine koyup, keyfimizce kurallar üretemeyiz ve kendi heveslerimiz için dilediğimiz gibi de tüketemeyiz. Bu düzeni bizler var etmediysek, mülkün gerçek sahibi gibi diğer insanların bundan faydalanmasına da engel olamayız. İhtiyacımız kadarını kullanıp, geri kalanını da diğer insanların kullanmasına sunmalıyız. Kimse kendini Tanrı yerine koymasın! Mademki insanoğlu yaşamak için birçok şeye muhtaç, kendisine sunulanlarla yetinmeye mahkûmdur ve hiçbir şeyi yoktan kendisi var etmedi. Mülkün gerçek sahibi mülkü yoktan var eden değil midir? BU DURUMDA GERÇEK HÂKİMİYET TE MÜLKÜN SAHİBİNE AİT DEĞİL MİDİR?   İdeal İnsan bu gerçeği görebilen insan olsa gerek. Bu gerçekle İDEAL İNSAN, mülk ve hâkimiyet peşinde koşmayan, mülkü ve hâkimiyeti gerçek sahibine teslim eden ve kendisi de sonunda ona teslim olandır. 

 

 

 


Son Güncelleme (Pazartesi, 07 Haziran 2010 21:31)

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 2010-06-07 11:22
Sevgili İlhan Bey,
Yüreğinize, dilinize sağlık; kaleminize kuvvet.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün837
Dün3860
Tüm Zamanlar4894387
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 82 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?