• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Hilar Çayönü

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

Hilar Çayönü'nde çıkartılan ve Diyarbakır Arkeoloji


Müzesi'nde Sergilenen Buluntuların Listesi

Müslüm Üzülmez

 

 

Prof. Dr. Halet Çambel ve Prof. Dr. Robert J. Braidwood tarafından İstanbul ve Chicago Üniversiteleri ortak araştırma projesi olarak Güneydoğu Anadolu Tarihöncesi Araştırmaları Karma Projesi kapsamında Diyarbakır ili Ergani ilçesi Hilar köyü Çayönü tepesinde (Qorte Ber Çem'de) kazılara başlandı. Çok geniş ve kapsamlı olan bu projeye yurt içi ve yurt dışından birçok bilimsel kurum ve önemli bilim insanları katıldı. Yapılan bu çalışmalar ve kazılar sonucu çok sayıda buluntu elde edildi. Buluntuların bir kısmı Diyarbakır'da Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmekte, bir kısmı da koruma altına alınmıştır.

 

Arkeoloji Müzesi'nde Neolitik Çağ'dan itibaren Eski Tunç, Urartu, Asur, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı devirlerine ait eserler kronolojik olarak sergilenmektedir. Çoğunluğu Artuklu döneminden olan değişik devirlerden sikkeler ile yöresel etnografik nitelikli eserler de sergilenmektedir.

 

Herkesin bu müzeyi gezmesini, insanlığın muazzam tarihi ilerleyişini gözleriyle görmesini öneririm.

 

Ben, müzeyi gezdim. Gezmekle kalmayıp, 21/10/2005 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulunarak; "Hilar ve Çayönü çevresinden şimdiye kadar yapılan arkeolojik kazılar neticesinde; kazılarda çıkartılan ve Diyarbakır Arkeoloji Müzesi'nde bulunan ve sergilenen buluntuların sayı, isim ve niteliklerine dair listesini HİLAR kitabımda yayınlanmak üzere gönderilmesini" istedim.

 

18 Kasım 2005 tarih ve B.16.0.KVMG.0.10.00.01./707.1.(189)-188788 sayılı gelen Bakan adına Genel Müdür Yardımcısı Ülkü Saygılı tarafından imzalı cevabi yazı da, "Diyarbakır Müzesine şahsen başvurmanız halinde söz konusu bilgileri" alabileceğim belirtilmesi üzerine, 2 Ekim 2006 tarihinde başvuruda bulundum. Müze yetkililerinden aldığım "Çayönü Eser Listesi"ni, HİLAR kitabımda yayınlayamadım, ama Listeyi aldığım haliyle aşağıda ilgi duyanların ve araştırmacıların bilgisine sunuyorum. Listedeki sıra numaraları tarafımdan verilmiştir.

 

Çayönü Eser Listesi"nin hazırlanmasında emeği geçen başta Sayın Nevin Soyukara hanımefendi olmak üzere Diyarbakır Arkeoloji Müzesi'nin tüm yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.

 

 

>>> Çayönü Eser Listesi

 

Degerli Yazarimiz MÜSLÜM ÜZÜLMEZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Pazartesi, 07 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 RE: Hilar Çayönü 2012-01-14 17:51
çok önemli bir yazıydı müslüm abi bizleri aydınlattı kendisine teşekürlerimi sunarım
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün936
Dün1626
Tüm Zamanlar4409134
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 58 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 2925
İçerik : 1504
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?