• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZAR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 5
ZayıfEn iyi 
Naci GÜMÜŞ
Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir


Günlük konuşmalarımızda, bazı tartışmalarda genel geçer bir söz olarak “istisnalar kaideyi bozmaz” ifadesinin sık sık kullanıldığını duyarız. Gerçekten istisnalar kaideyi bozmaz mı?

İstisna kelimesinin sözlük anlamı bir kimse veya şeyi ayrı tutma. Genelden ayrı, kuraldışı olma hali. Kaide ise; kuruluş cümlesindeki anlamıyla “kural” demektir. Bozmak sözcüğü açık anlamıyla bir şeyi, kendisinden beklenen işi yapamayacak duruma getirmek. Bir şeyin düzenini bozmak, zarar vermek. Yani geçersiz duruma getirmek.

Bu anlamlardan hareketle düşünelim biraz. Cümlemizle ilişkilendirilen hadiseler, olgular nedir veya neler olabilir? Özellikle sosyal nitelikli olgulara yönelerek olayları irdeleyelim. Ezberlenen, ezberletilen ve mekanik olarak söylenen sözler dizisi mi; tecrübelerin süzgecinden geçmiş mantıklı, tutarlı bir davranışın ifadesi mi? İstisnalar kaideyi bozar mı, bozmaz mı? Akl-ı selimle, sükûnetle, önyargısız ve katıksız beyin laboratuarına analize alalım.

Mesela bir toplulukta yaşayanların hepsi ümidini yitirmiştir. Fakat bir kişi vardır ki tam tersine çok umutlu, iyimser ve toplumu huzur ve mutluluğa götürecek geleceğe dair projeleri vardır. Şimdi siz “-O bir istisnadır. İstisnalar kaideyi bozmaz. Bu toplum ümidini yitirmiştir. Bunlardan ne köy olur, ne de kasaba” deseniz bu ne kadar doğru olur? O istisna kişinin toplumunu esenliğe çıkaracak bir kıvılcım olma ihtimali her zaman vardır. Bu varsayımı tam tersinden de kurgulayabiliriz. Bir bedbin bir topluluğu karamsarlığa da itebilir yani. Tıpkı bir mikrop gibi.

Bir toplumu, bir camiayı içindeki bir tekle itham etme, suçlama elbette doğru değildir. Bu anlamda “istisnalar kaideyi bozmaz” denilebilir. Bizim kastettiğimiz başka bir şey. Ezberletilmiş, ya da biz farkında olmadan beynimize yerleşmiş vazgeçilmez doğrularımız vardır. Oysaki dönüp geçmişe baktığımızda bir dizi yanlış bildiğimiz doğrular, doğru bildiğimiz yanlışlar vardır. Eskiye ait şeyleri atalım demiyoruz. Eskimez eskilerimiz, yüzyılların tecrübesinden doğmuş altın değerinde atasözlerimiz de vardır. Üzerinde durduğumuz, dikkat çekmek istediğimiz husus; ölçmeden biçmeyelim, düşünmeden konuşmayalım.

Aslında, bir bakıma eğer akıl terazisine alırsak bu gibi bir dizi söz; düşünceyi uyandırma işlevini görecekse varlıklarını sürdürmelerinde fayda vardır. Çevremizde bir çiçek açmışsa “bir çiçekle bahar olmaz” la, “istisnalar kaideyi bozmazla ferasetimizi bozmayalım. Bir çiçek açmış ya!.. Bin çiçek açma ihtimali, umudu doğmuştur. En azından baharın kokusu alınmıştır. Bu bir muştu değil mi? Aklın yolu bir olmadığından siz başka yollardan da gidebilir, ayrı bir pencereden bakabilirsiniz/bakabilmelisiniz.


Netice itibariyle “istisnalar kaideyi bozmaz” ifadesini değişmez bir doğru olarak kabul etmiyorum. “istisnalar kaideyi bozar” derken de mutlak bir doğrudan bahsetmiyorum. Fakat tarihte tarihe yön veren, insanlığın kaderini değiştiren o kadar çok istisnalar vardır ki… Onun için “istisnalar kaideyi bozmaz” da ısrar edersek tarihi de red etmiş oluruz.

Son Güncelleme (Cuma, 22 Mart 2013 22:25)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 TebrikMehmet Ali OĞUZ 2013-03-19 22:36
Düşünmek isteyenlere çok güzel bir mesaji
Allah razı olsun.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün498
Dün1148
Tüm Zamanlar4529286
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 58 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?