• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon RAMAZAN AYDINLIĞI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 
Yazarlarımız - Makaleleri

 İnsan Ramazanın gelmesiyle ülkede oluşan birlik ve dayanışma atmosferini görünce, yılda bir ay da olsa böyle bir hayat tarzının, toplum için ne kadar yararlı olduğunu görmektedir. Her ne kadar orucun bazı zorlukları da olsa her insan bu manevi atmosferden az çok etkilenmektedir. Organize edilen iftar çadırları, ramazana has eğlence organizasyonları, paylaşma hissini geliştiren yardım faaliyetleri bizleri insanca birlik ve dayanışma içinde yaşamaya davet etmektedir. Ayrıca bazılarımız için  1 aylık da olsa, bir takım kötü alışkanlıkların önüne geçilmesinin nefsi ve egoyu dizginlemenin bizlere çok zor olmadığını da ispat eder.
 
İnsan sosyal bir varlıktır, içinde doğduğu toplumda yetişir ve çevresine muhtaçtır. Bütün canlıların hayattaki en önemli hedefi hayatını devam ettirmektir. Bu hedefte insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özellik ise, hayatını iyi şartlarda devam ettirmek istemesidir. İnsan bu gaye uğruna bir şeyler üretmek için çabalar, ihtiyaçları için tüketir ve bunları düzenlemek için sosyal bir düzen kurup onu geliştirir. Bu çaba içinde insanın toplumunda beklediği en önemli şey temel ihtiyaçlarını güven içinde karşılamasıdır. Bu güven ortamı sağlanamadığında toplum bireyleri arasında ve dolayısıyla toplumda kaos yaşanır. Bu kaosu doğuran da giderecek olan da bireylerin kendileridir.
 
Güven, bireyin ihtiyaçlarının rahatça karşılanabildiği bir toplumda gelişir. Bunun yolu da yaratanın bizlere sunduğu nimetleri hakça paylaşmaktan ve zayıfları da kollamaktan geçer. Gelişen güven ortamı toplumda sevgiyi geliştirir. Sevgide gerçek dostluğu, paylaşımı ve dayanışmayı arttırır. Birbirinin sıkıntılarıyla ilgilenmeyen bireyler arasında, sevgi ve saygı oluşamaz. Yaradan her canlıya daha doğuştan bunu öğretmek ve tattırmak ister. Yeryüzünde insanlar arasında bencilliğin en aza indiği ve karşılıksız sevginin oluştuğu tek ilişki evlat ile ana babası arasındadır. Özellikle ana ve babanın evladına olan ilgisi en karşılıksız olanıdır. Kendileri aç kalmak uğruna olsa bile evlatların ihtiyaçları karşılanmak istenir. Çağdaş uygarlık her şeyi maddi çıkara bağladığından, son derece eğitimli insanlar olsa da maalesef  eşler ve toplum arasında gerçek sevgi ve saygı gelişmemektedir. Çünkü bu anlayış insanı bencilleştirmekte bunun sonucunda birbirlerine ve yuvaya tahammülü yok etmektedir.
 
İşte kendileri aç kalmak uğruna olsa bile, evlatlarını ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan günümüz insanı düştüğü bencillik cukurunda çevresine karşı çok duyarsızlaşmıştır. Ekonomik kuralların getirdiği acımasız rekabet içinde daima en büyük olma hırsı, her türlü ilişkide maddi kazancın ön plana alınmasını dürtülemektedir. İşte ramazan böyle duygular içinde koşturan insana bir nebze olsa da farklı bir ortam sunmaktadır. Vermekle, sıkıntıları çözmekle, yani çömert olmakla hayatın  ve işlerimizin bereketlendiğini bize hatırlatır. Bütün kazancın salt kendi gayretimiz sonucu olmadığı "az sadakanın çok bela savdığı ve malımızın sigortası" olduğunu biz bencillere hatırlatır. Nasip olsa da herkes bir tadabilse, aslında insana en büyük mutluluk veren şey, bir mazlumun derdinin giderilmesiyle onun yüzünde oluşan mutluluğun insana yansımasıdır. Acımasızlık ve  taş kalplilik, bencillikten kaynaklanan en büyük mutsuzluktur. İnsanları mutlu eden, kendi de mutlu olur . 
İLHAN AKKURT
 

Son Güncelleme (Salı, 24 Ağustos 2010 14:12)

 

Degerli Yazarimiz İLHAN AKKURT Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cuma, 04 Haziran 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün758
Dün3860
Tüm Zamanlar4894308
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 46 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 1990
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?