• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon Gönülden Gönüle

Gönül; sözlük anlamı sevgi, hatır, anma ve düşünüş. Yani kalpte oluşan duyguların kaynağıdır gönül. Mecazi anlamı istek ve arzudur.

 

Yüzyıllarca en çok kullanılan, en tesirli kelimedir gönül.

 

“Gönülden gönüle bir yol vardır”, “gönülden ırak olmak”,  “kırık gönül”, “yaralı gönül”, “gönül yapmak”, “gönül yıkmak”, “gönlü zengin”, “gönül bağlamak”, “gönül vermek”, “gönül çalmak”, “gönül açmak” gibi sayfalarca çoğaltabileceğimiz deyimler yeterince meramımızı anlatıyor olmalı.

 

Gönül Türkülerde, şarkılarda, şiirlerde, resimlerde terennüm edile gelir ezelden beri. Başka bir ifade daha var ki bütün gönül kavramlarını kuşatıcıdır: Gönül Dünyası… Mevlânâ’da hoşgörü, Yunus Emre’de sevgi, şairlerde aşktır ‘Gönül Dünyası’.

 

Gönül Dünyası’nda çıkar ilişkileri, cinselliğin hayvani güdüleri yoktur. Gönülden gönüle bir yol vardır. Gönülden gönüle duyuş ve düşünüş hayata anlam katar.

 

Gönülden gönüle duyuş; kalp gözü açık olmak, yalnız insanın değil bütün canlıların hissiyatını anlamaya çalışmak,  dostun/dostların ruhundaki cevelanı duyumsamaktır.

Gönülden gönüle düşünüş; yaratılışın hikmetine, varlığın sebebine, görev sorumluluğa müdrik olmaktır.

 

Son Güncelleme (Cumartesi, 01 Ocak 2011 20:49)

 

Degerli Yazarimiz NACİ GÜMÜŞ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Çarşamba, 16 Aralık 2009.

Yazarin Diger Yazilari

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün499
Dün1148
Tüm Zamanlar4529287
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 58 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?