• İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
  • İnternet Dünyasına Açılan Sevgi Penceresi
Kitap Okuma Anketi
Kitap Okuyor musunuz?
 
Yasal Uyarı
Bu sitede yayınlanan bütün eserlerin çoğaltılması, izinsiz olarak bestelenmesi yasaktır! Buna uymayanlar hakkında, 5846 ve 411 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 3257 sayılı Sinema ve Muzik Eserleri Kanunu Hükümleri gereğince hukuki işlem yapılacaktır. Sitede yayınlanan şiir, yazı ve hikayelerin telif hakları sahiplerine aittir. Ancak Naci Gümüş imzalı yazı, şiir ve hikâyeler; isim anılması, kaynak gösterilmesi şartıyla alıntılanabilir.
Site İçi Arama

PostHeaderIcon OKUMAYA NEREDEN BAŞLAMALI?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 13
ZayıfEn iyi 

M. Ali OĞUZMehmet Ali OĞUZ
Em. Cum. Savcısı

Çevremize bir göz attığımızda canlı –cansız birçok varlık görüyoruz. Canlılar arasında sadece akıl sahibi olan insan, küçücük bir hücreden yaratılmış olmasına rağmen kendine yararlı olan ile zararlı olanı ayırt edebilmeyi aklı ile seçebilmektedir. İnsan aklını çalıştırarak yeryüzü ve göklerden yararlanabilmeyi i başarmıştır. Yaratan Rabbimiz insanın genlerine hem takvayı ( imanın dışa yansıması)  hem de fücuru ( küfrün dışa yansıması) ilham etmiştir. Yani insana kendi yaşamını sürdürebilmesi için yararlı olan şeyleri arayıp bulmak, zararlı olan şeylerden de uzaklaşma yeteneği verilmiştir. İnsan bu yeteneklerden özgür iradesiyle seçeceği birini geliştirebilir

        Hiçbir insan doğuştan suçlu değildir. Beynindeki düşünce yetisi ile kuşanmış iblis, insana devamlı vesvese vererek yaratılış amacı dışına saptırmak için çabalar durur. Ancak Rabbimiz iblise zorlama gücü vermemiştir. İnsan, iblisin kendisine süslü-çekici gösterdiği yollarda yürüyüp yürümeme konusunda tamamen özgür iradesiyle karar verir.

Her insanın bir iblisi vardır. Eğer tedbir alınmazsa, insanı dünyada ve ahrette felakete sürükler. İblisin insanların zihninde oluşturacağı tutkular sayesinde insanlar arasında mücadeleler, rekabetler, birbirinden üstün olma gayret ve çabaları artmaktadır. Hayatın Allah’ın koyduğu ölçülere uygun sürmesi ve insanların sınanması için insanın içinde böyle alternatif bir gücün olması gerekmekte. İnsan bu güç sayesinde dilerse imanı, dilerse küfür ve isyanı seçebilmektedir.

İnanç bir gönül işidir. Bu yüzden insanların beyinlerini kontrol etmek mümkün değildir. İnanç konusunda insanları zorlamak, sadece iki yüzlü kimselerin çoğalmasına neden olmaktadır.

Kur’an da Allah’ın dilediğini saptırdığı, dilediğini de doğru yola ilettiği yolunda anlamlandırılan ayetler, Kur’an ile yeni tanışan birçok insanı ümitsizliğe sevk etmektedir. Oysaki ayetlerde Allah’ın kudret sıfatı öne çıkarılmaktadır. Onlarca ayette Allah’ın kimlere hidayet edeceği, kimleri saptıracağı örnekleriyle belirtilmektedir. Delaleti yaratan da, hidayeti yaratan da Allah’tır. Bu ikisinden herhangi birini isteyen ve o yönde meyil gösteren ise kulun kendisidir.

         Düşünen bir beyin sahibi olan insan kendini tanımaya çalışmalıdır. Rabb’miz Secde suresi 7 ve 8. ayetlerinde   “ Her şeyi güzel yarattığını, insanı ilkönce çamurdan yarattığını, sonra onun zürriyetini dayanaksız bir suyun özünden ürettiğini” duyurmaktadır.

İnsanoğlu her şeyden evvel kendisini iyice tanıma yani kendini okuma çabası gösterirse, o zaman gökler ve yeryüzü ile aralarında bulunan her şeyin boşuna yaratılmadığını daha güzel kavrayacaktır. Bizi yaratan Rabbimizi RABB olarak kabul edersek ; O’nun “Terbiye eden , eğiten ,yarattıklarını belli bir programa uygun olarak bir takım hedeflere götüren, gelişmeyi programlayıp yöneten” olduğunu, hiçbir varlığın bu programdan ayrı olamayacağını da fark edeceğiz.

İşte o zaman yaratılış amacımıza uygun olarak yaşamanın zevkini tadacağız.


FaceBook ta paylaş

Son Güncelleme (Cuma, 02 Aralık 2011 09:55)

 

Degerli Yazarimiz Mehmet Ali OĞUZ Bu tarihten itibaren bizimle beraberdir: Cumartesi, 27 Kasım 2010.

Yazarin Diger Yazilari

Yorumlar 

 
0 #1 RE: OKUMAYA NEREDEN BAŞLAMALI? 2010-11-29 08:32
Hayatı yaratan, yaşatan, yöneten ve insanı bir ecelle sonalandırıp tekrar haşredecek olan ALLAH'ın c.c Enfusta ve afaktaki ayetlarinin okunmasının mesajını okyuculara mesaj vererek yansıtan yazınızdan dolayı sizi tebrik eder.GÖNÜL sitesine GÖNÜLLERİN sitesine hoşgeldiniz diyorum.Saygılarımla
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Site Dili / Language
İstediğiniz dile çeviriniz

language you want to turn the

Üye Girişi
Ziyaretçi Sayısı
Bugün500
Dün1148
Tüm Zamanlar4529288
Kimler Çevrimiçi
Şu anda 55 konuk çevrimiçi
İstatistikler
Üyeler : 5235
İçerik : 1505
Web Bağlantıları : 26
Ziyaretçi Anketi
Gönül Sitesini Dünyanın neresinden İzliyorsunuz?